Title: Message

GLAS istražuje

Zašto Slovenija traži sukcesiju SFRJ, ali odbija da vrati devizne dugove drugim republikama?

Nasleđe javno, dugovi tajni

Ljubljanska banka hrvatskim štedišama duguje više od milijardu maraka, a onima iz BiH oko 200 miliona. Nećemo da se, umesto s parama, kući vratimo s milijardom duga (slovenačka delegacija)

Zagrepčani koji su u bivšoj zajedničkoj državi ulagali devize na štednu knjižicu tadašnje Ljubljanske banke ni danas ne znaju ko će im i kada vratiti taj novac. Nešto srećniji su Beograđani, koji su tada verovali istoj toj Ljubljanskoj banci i poverili joj deviznu štednju, pre svega zahvaljujući Borki Vučić koja je preuzela ovu banku, a njenu štednju prevela u Slavija banku, doduše sada u likvidaciji. To, međutim, istovremeno znači da se obaveze prema ovim štedišama isplaćuju na šalterima Zavoda za obračun i plaćanja pod istim uslovima koji važe za sve druge štediše u Srbiji, kojima je bivša jugoslovenska zajednička država zajednički opljačkala i potrošila devize.

Zna se da se ne slažemo
- Sve je poznato, ne toliko visina zahteva, koliko pristup problemu. Slovenačka strana istrajava na tom da je najpravedniji teritorijalni pristup, a drugi to vide drugačije. U razgovorima nismo stigli dalje od konstatacije da imamo različite poglede na istu stvar - rekao je Grabovec, šef slovenačke delegacije, posle poslednjih nedavnih razgovora o ovom pitanju u Bazelu.

Ne može u zajedničku kesu
- Slovenački stav bi značio da za deviznu štednju ne odgovaraju njihove banke, nego svi mi - objašnjava Dobroslav Mitrović, šef jugoslovenskog tima za sukcesiju. - Ukoliko bi se te obaveze prenele na SFRJ, a verovatno bi posle toga usledio zahtev da ih naslednici podele po utvrđenom ključu, što bi svakako umanjilo obaveze slovenačkih banaka. Međutim, kad je usvojen Sporazum o sukcesiji, njime je utvrđeno i šta su obaveze bivše zajedničke države. A stara devizna štednja svakako ne spada u novootkrivene obaveze da bi se sada trpala u zajedničku torbu - podseća Mitrović

Sve to je posledica činjenice da je i pored u sporazuma o sukcesiji sklopljenog u Beču između naslednika bivše SFRJ i do danas ostalo otvoreno pitanje ko će preuzeti garanciju bivše SFRJ za staru deviznu štednju i, posledično, ko će izmiriti obaveze prema građanima koji, kad su ulagali devize u banke, nisu ni sanjali raspad zemlje, te da će jednog dana biti važno u kojoj bivšoj republici se nalaze njihove centrale.

Prema tadašnjim propisima, za deviznu štednju kod poslovnih banaka garantovala je NBJ, ali tek u slučaju da banke idu u stečaj. Međutim, pošto je centralna banka bila ovlašćena i da pokreće stečajni postupak nad bankama, ona to, naravno, nikada nije činila, pa su devize tako neometano proćerdane u vetar lokalnog, odnosno republičkog socijalističkog razvoja.

Danas Hrvatska podseća da njeni građani od ondašnje Ljubljanske banke potražuju čak milijardu i više maraka, a BiH pominje sumu od 200 miliona maraka. Slovenija je, inače, ovaj problem "rešila" tako što je staru deviznu štednju isplatila samo svojim državljanima, a ostale uputila na adrese nekadašnjih filijala Ljubljanske banke. Prema nezvaničnim informacijama, prilikom pregovora o Sporazumu o sukcesiji, kad je bilo reči o ovom problemu, predstavnici slovenačke delegacije su pošteno izjavili da su oni došli da podele imovinu bivše države, a ne da se vrate sa dugom od milijardu i više maraka. Slovenija se, inače, poprilično, ali bezuspešno, protivila i da se ovim pitanjem , kao neka vrsta medijatora u Bazelu, u Banci za međunarodna poravnanja, bavi bivši guverner švajcarske centralne banke Hans Majer.

Danas Rudolf Grabovec, šef slovenačke delegacije, ponavlja zahtev da sadašnje države jamče za devizne uloge banaka koje su u vreme SRFJ bile na njihovim teritorijama, jer bi u suprotnom slovenačke banke morale da iskeširaju poveliku sumu za isplatu štediša. Hrvatska, za čije se štediše procenjuje da od Ljubljanske banke potražuju i celih 1,2 milijarde maraka, zatim BiH i Makedonija, isto tako tvrdo insistiraju da staru deviznu štednju moraju da isplate upravo banke u koje su ta sredstva i ulagana. Tako je ovo pitanje ostalo i dalje najtvrđi orah u nastavku pregovora jugo sukcesora, a ovih dana ga podgreva u svojoj javnosti upravo Slovenija, koja bi mogla imati i najveći trošak, jer je u "staroj" državi najspretnije prikupljala devize širom zajedničke domovine.

Slovenija još strepi od bivše SFRJ

LJUBLJANA (Tanjug) - Slovenačke banke moraće da isplate čak milijardu dolara stare devizne štednje građanima sa područja nekadašnje SFR Jugoslavije, ukoliko se u pregovorima o "nasleđu" prihvati princip odgovornosti matičnih banaka za sve poslovnice. Zahtev Slovenije da sadašnje države jamče za devizne uloge banaka koje su u vreme SFRJ bile na njihovim teritorijama, ponovo je na sastanku održanom ove nedelje u Briselu, kategorički odbačen, rekao je šef slovenačke delegacije Rudolf Gabrovec. On je takođe ocenio da su se suprotstavljeni stavovi o sudbini devizne štednje u nekadašnjoj SFRJ još više zaoštrili. Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Makedonija istrajavaju, naime, u stavu da staru deviznu štednju moraju isplatiti upravo one banke u koje su sredstva i ulagana.
Pitanje vraćanja deviza štedišama stručnjaci za sukcesiju smatraju najtežim preostalim problemom u napornim pregovorima država-neslednica SFRJ. Najveći dužnik "starim" deviznim štedišama je, inače, Ljubljanska banka, odnosno njena ispostava u Zagrebu i druge filijale u Hrvatskoj. Prema procenama donedavnog vođe delegacije Slovenije u pregovorima o nasleđu SFRJ Mirana Mejaka, štediše u Hrvatskoj potražuju od Ljubljanske banke oko 1,2 milijarde maraka.

BOJANA JAGER

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/T01122001.shtml
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
This email was sent to: archive@jab.org

EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email to: [EMAIL PROTECTED]

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Attachment: spacer.gif
Description: GIF image

Attachment: black.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште