Title: Message

Ko je uzeo nagradu od pet miliona dolara za ucenjenu glavu Slobodana Miloševića (2)

Zoran Đinđić: Nisam uzeo pare

Na uredbi na osnovu koje je Milošević isporučen stoje potpisi svih članova Vlade. Mi, kao vlada, nagradu nismo ni tražili, kaže premijer

Istorijski događaj - isporučivanje Haškom tribunalu bivšeg predsednika Jugoslavije, Slobodana Miloševića, pokrenulo je u javnosti pravu buru: da li je moralo biti baš na Vidovdan, gde mu treba suditi i smeju li se takve stvari raditi mimo zakona? Ipak, samo jedno pitanje ostalo je do danas zanimljivo: šta je sa nagradom od pet miliona dolara, koliko prema američkoj proceni vredi Miloševićeva glava. Ovu fantastičnu sumu ponudio je američki Stejt department još u maju 1999. godine.

Cilj je bio, kako je zvanično objašnjeno, da se pomogne Haškom tribunalu, i naravno - pravdi. Najbrža je bila srpska vlada, koja je preduhitrila mnoge lovce na ucenjene glave i uhapsila Miloševića u zoru, 1. aprila, posle višečasovne drame u Užičkoj ulici. Naredna tri meseca bivši predsednik proveo je u Centralnom zatvoru pod budnim okom upravnika Blanuše. A onda, 28. juna Milošević je izgovorio istorijske reči "Aj zdravo, braćo Srbi!" ili po drugim svedočenjima: "Zapamtite, danas je Vidovdan", ušao u helikopter za Ševeningen, a narod ostavio da lupa glavu ko je uzeo 5 miliona.

Milošević je u Hagu, to je sasvim izvesno, a gde su pare? Zagonetku od pet miliona dolara "Glas" će pokušati da reši tražeći odgovore od relevantnih ličnosti iz političkog i javnog života, advokata i direktnih učesnika u njegovom izručenju.

Da bi pomogla Haškom tribunalu da pohvata "ratne zločince", Amerika je rešenje potražila u svojim korenima - na Divljem zapadu, i našla idealnu soluciju - ucenu. Viševekovna tradicija lova na ucenjene glave u Americi garantuje da će nagrada biti pošteno isplaćena. Ali kodeks Divljeg zapada isto tako garantuje da se identitet lovca čuva u tajnosti. Zato, ćute i Stejt department i srpske vlasti. Poštujući ova nepisana pravila ponašanja, obe strane su po svemu sudeći, našle načina da novac tajno stigne u zemlju. S tim ciljem je, objašnjava Boža Spasić, Haški tribunal sklopio poseban dogovor sa nemačkom vladom da jedan deo nagrade uđe u zemlju kao "donacija" Jugoslaviji, iako zapravo nije reč ni o kakvoj donaciji već o parama "pošteno" zarađenim.

"Smatra se opasnim"
Posle poternice koju je izdao američki Stejt department, Interpol se takođe uključio u ganjanje Slobodana Miloševića i napravio sopstvenu poternicu. Ispod slike bivšeg predsednika Jugoslavije piše upozorenje: "smatra se opasnim". Međunarodna policija sklopila je poseban sporazum sa Haškim tribunalom po kojem na sebe preuzima obavezu da raspisuje poternicu za svima onima koje Hag traži. Sve do kraja 80-ih godina, Interpol je odbijao da goni ratne zločince, ali posle nekoliko personalnih promena u samom vrhu, ova organizacija počela je i time da se bavi. Prvi za kojim je raspisana Interpolova poternica bio je ozloglašeni Mengele.

Međutim, oni koji su najzaslužniji za isporučivanje Miloševića odlučno negiraju da su pare primili, čak tvrde da ih nisu ni tražili. Ministar pravde, Vladan Batić, rekao nam je da sigurno zna da taj novac do sada nije nikome isplaćen, tvrdeći da država sa tim nema nikakve veze, jer je to namenjeno samo lovcima na ucenjene glave. Istu priču ponovio je i premijer Đinđić. S druge strane, obični građani najviše su upirali prstom upravo na srpskog premijera, sumnjajući da je on lično uzeo svih pet miliona, verovatno zato što se više puta javno hvalio kako je "njegova bila presudna" da se Milošević smesti u Ševeningen.

- Ja lično nisam uzeo pare, jer na uredbi na osnovu koje je Milošević isporučen Tribunalu ne stoji samo moje ime, nego potpisi svih članova Vlade. Mi kao vlada tu nagradu nismo ni tražili jer je ona namenjena pojedincu a ne institucijama - rekao je za "Glas" premijer Đinđić.

Međutim, u pravilniku programa "Nagrade za pravdu" u okviru koje se nalazi poternica za Miloševićem, Karadžićem i Mladićem, piše da jedini koji ne mogu konkurisati za ove nagrade jesu članovi američke vlade i zvanični službenici američke države. Svi ostali mogu.

- Na poternici doslovce piše da bilo ko, "lice, država ili institucija" koja doprinese hapšenju Slobodana Miloševića može tražiti pet miliona dolara. Prema tome, naše institucije mogle su bez problema da konkurišu za nagradu i da je dobiju. A upravo tako je i bilo - tvrdi Boža Spasić.

Predstavnik Demokratske stranke Srbije Dušan Ilić smatra da bi bilo logično i prirodno da tih pet miliona bude uplaćeno u republički budžet jer je Milošević sproveden u Hag upravo na osnovu Vladine uredbe.
- Baš ću na sledećem sastanku pitati ministra Đelića kada će budžet da nam se uveća - najavio je Ilić.

Nagrada od pet miliona mogla je, objašnjava advokat Marko Nicović, biti isplaćena samo jednom čoveku, ali je isto tako mogla biti podeljena na više ljudi ili institucija - odnosno, da svako ko je učestvovao u sprovođenju Miloševića u Hag dobije svoj deo - onoliko koliko je i zaslužio. Pošto ipak nije bilo lako staviti bivšeg predsednika u helikopter za Holandiju, u tu akciju bilo je uključeno više institucija.

- Svi koji su učestvovali u toj akciji, konkurisali su za nagradu. Dakle, pored srpske vlade, tu je i Ministarstvo pravde, uprava Centralnog zatvora, Ministarstvo unutrašnjih poslova čije su jedinice direktno učestvovale u hapšenju Miloševića i njegovom sprovođenju do Haga, i Crvene beretke koje su služile kao logistička podrška. Novac dakle nije mogao uzeti niko pojedinačno, jer osim toga, da bi mu pare bile isplaćene, taj pojedinac bi morao imati konto u nekoj banci u inostranstvu, a poznato je da su svi ti računi sada pod prismotrom. Novac je ušao u fond za posebne namene - objašnjava Boža Spasić.

Pet miliona razdeljeno je, po ovom mišljenju, na više delova. Međutim, po svemu sudeći nisu baš svi dobili onoliko koliko im po zasluzi pripada.
- Javna bezbednost dobila je 800.000 za vozila. Koliko ja znam, oni su taj novac već potrošili i obnovili svoj vozni park. Osim toga, za svakog Srbina koji je sproveden u Hag postoji određena cena. Taj novac se našim vlastima sigurno isplaćuje. Policija se modernizovala upravo zahvaljujući parama koje je na taj način zaradila - tvrdi Spasić.

Marija Kordić

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/R01122401.shtml
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
This email was sent to: archive@jab.org

EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email to: [EMAIL PROTECTED]

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

<<VLADA2.jpg>>

Attachment: spacer.gif
Description: GIF image

Attachment: black.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште