Title: Message
Načelnik GŠ VJ general-pukovnik Nebojša Pavković za "Glas"

Kritikuju me zlonamerni ili neupućeni

Perišić je unazadio VJ za deset godina. Reorganizacija vojske po uzoru na zemlje "Partnerstva za mir". Vojni rok od devet meseci znatno skuplji nego desetomesečna služba

Načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije general-pukovnik Nebojša Pavković poslednjih dana ponovo je bio na meti napada brojnih političara, posebno posle sednice Vrhovnog saveta odbrane na kojoj je izostala njegova smena.

O ovim i drugim pitanjima, general Pavković govori za "Glas javnosti".

Posebno Vas je optužio bivši načelnik GŠ VJ Momčilo Perišić. Kako to komentarišete?
- Izjava Momčila Perišića da je on napravio projekat o reformama jeste netačna. Za vreme dok je on bio načelnik GŠ, napravljen je projekat "Model 21" po kojem mi sada radimo i koji je unazadio VJ za najmanje deset godina. Budući da očevidno nema nameru da prestane sa svakodnevnim prozivkama i optužbama na moj račun, mislim da je red da kažem nekoliko činjenica o periodu kada je on komandovao Vojskom Jugoslavije. Naime, SRJ je formirana 1992. godine, a Perišić je bio načelnik GŠ 5,5 godina i ako za sve to vreme nije urađena reorganizacija VJ, odakle mu moralno pravo da sada nas za to kritikuje. Dok je on bio načelnik GŠ, učinjene su brojne velike zloupotrebe i otuđena su velika sredstva a da to još uvek nije registrovano niti su pokrenuti postupci za razjašnjavanje. Zasad je utvrđeno da su postojali brojni tajni računi preko kojih je trebalo da se naoruža i opremi VJ, koji se iskazuju u nekoliko stotina miliona dolara, ako ne i cela milijarda. Mnogo od tih sredstava je utrošeno a da oprema još uvek nije isporučena. Nadam se da će ova vlast preduzeti mere da se i to otkrije.

Perišić odgovoran za naoružavanje Šiptara

- Perišić nije napravio nikakav plan za odbranu, niti je odlazio na Kosovo i Metohiju. Neposredno je odgovoran za naoružavanje Šiptara na Kosmetu, koje je počelo još 1996. i 1997. godine, budući da nije na odgovarajući način regulisao obezbeđenje državne granice. Najznačajnije je da nije, prema važećim zakonskim propisima i na osnovu ovlašćenja koja je imao kao načelnik GŠ, preduzeo mere za suzbijanje terorizma na Kosovu i Metohiji.

Crnogorci nisu zapostavljeni

Takođe Vam je zamereno što su penzionisani pojedini generali koji su "crnogorski kadrovi"?
- Kad se radi o nacionalnoj zastupljenosti starešinskog kadra, procenat učešća Crnogoraca u stanovništvu SRJ je pet odsto, a u VJ su zastupljeni s 10 odsto. Pre nego što je predsednik SRJ doneo ukaz o prestanku profesionalne službe određenom broju generala, u VJ je bilo 79 generala i admirala. Od toga je 66 Srba, 10 Crnogoraca i tri Jugoslovena. Predsednik je doneo ukaz o prestanku službe za 21 generala i admirala, i to 16 Srba, četiri Crnogorca i jednog Jugoslovena.

Možete li navesti konkretne primere zloupotrebe?
- Konkretan primer je nabavka naoružanja i opreme za potrebe RV i PVO. Inicijativu za to pokrenula je komanda RV i PVO još 1991. a delimičan uvoz i predaja sredstava izvršeni su tek 1995. godine. Prijem je naredio general Perišić, a sredstava su uvezena bez odluke saveznog ministra za odbranu, bez ugovora s ovim Ministarstvom ili Generalštabom, bez dokaza o kvalitetu i nazivu dobavljača, kao i kako, kome i u kojoj vrednosti su ta sredstva plaćena. Prilikom kvalitativnog prijema sredstava utvrđeno je da se naoružanje i oprema nalaze u poslednjoj trećini veka upotrebe i da su funkcionalno neispravna. GŠ je ispostavljen račun s provizijom od tri odsto i zahtevano je da se isplati isporuka u vrednosti od osam miliona dolara. Isti je slučaj i s nabavkom naftnih derivata, nišanskih sprava za gađanje noću i uslovima smanjene vidljivosti itd. Dakle, mnoga pitanja kada se budu otvorila, daće odgovore upravo na ona pitanja koja često postavlja Perišić, odnosno šta je ko uradio dok je bio na ovoj dužnosti.

Kritikuju Vas i da ste smetnja civilnoj kontroli Vojske Jugoslavije.
- Mnogi koji govore o tome ne daju konkretna rešenja kako to pitanje rešiti. Prvo, u našoj zemlji imamo legalno izabranog predsednika koji je po Ustavu komandant VJ, zatim savezni parlament s komisijom za odbranu i zaštitu na čijem je čelu upravo Momčilo Perišić i Saveznu vladu sa svojim inspektoratima i Saveznim ministarstvom za odbranu koje kontroliše finansiranje, naoružavanje i opremanje VJ, pa se postavlja pitanje da li stvarno ne postoji civilna kontrola VJ. Ako neko smatra da je VJ prekršila norme dozvoljenog ponašanja i izašla iz okvira svojih ustavnih ovlašćenja, neka jasno navede koji su to slučajevi. Zapravo, mi iz VJ možemo kritikovati sve pojedince i institucije koje nisu u dovoljnoj meri našle za shodno da kontrolišu Vojsku.

Kada se govori o Vojsci Jugoslavije u novom vojno-bezbednosnom ambijentu često se pominje reforma VJ. O kakvim promenama je reč?
- Predložili smo konkretnu reorganizaciju VJ po kojoj Vojska treba da se organizuje po korpusnom principu što podrazumeva ukidanje komande armija. To je najkrupnija promena u pristupu i komandovanju. Međutim, promene se moraju obavljati planski i kontinuirano na osnovu određenih pretpostavki, koje zasad ne postoje u našem društvu, jer još ne znamo kakav će biti državno-pravni status naše zemlje. Zamisao je da se VJ može organizovati u više varijanti, s Generalštabom na strategijskom nivou, neposredno potčinjenim jedinicama i određenim brojem operativnih sastava. U principu, varijante su slične onima koje imaju ostale zemlje članice "Partnerstva za mir", jer smo vodili računa ako bude doneta odluka o pristupanju asocijacijama da se možemo uklopiti u njihove norme.

U okviru predstojećih reformi, Vojska Jugoslavije je predložila da vojni rok bude skraćen s dvanaest na deset meseci, a ne na devet, kako je odlučila Savezna skupština. To ste obrazložili stavom da je ova varijanta znatno skuplja. Zašto?
- Pitanje skraćenja vojnog roka je od životnog značaja, ali je ono usko vezano s pitanjem profesionalizacije vojske. Ukoliko bi uspeli da obezbedimo potpunu profesionalizaciju vojske, mi možemo skratiti dužinu služenja vojnog roka na onoliko meseci koliko traje obuka na najsloženijem sredstvu u VJ, a to je šest meseci. Naš regrutni kontigent iznosi oko 50.000 ljudi, i tu se ubrajaju i mladići koji su na školovanju i fakultetima. Dok je vojni rok trajao 12 meseci, godišnje su za potrebe vojske trebale četiri partije vojnika, od osam do deset hiljada vojnika, odnosno od 30 do 35 hiljada godišnje. Pozivali smo ih četiri puta godišnje i zato smo predložili da se vojni rok skrati na deset meseci da bismo zadržali takvu organizaciju i obezbedili da se pozivanje vrši četiri puta. Međutim, neko je u Saveznom ministarstvu za odbranu ili ne znam gde, preinačio tu odluku i smanjio na devet meseci. Taj mesec nam značajno poskupljuje služenje vojnog roka, jer sada umesto četiri partije vojnika imamo pet.

Petar Pašić http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P02010301.shtml
foto: Branko Pantelić

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
This email was sent to: archive@jab.org

EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email to: [EMAIL PROTECTED]

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Attachment: spacer.gif
Description: GIF image

Attachment: black.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште