Jeg kan godt se at highway=service er en spinkel vejtype at koble direkte på en motorvej, men på den anden side er motorway_link for voldsom. Vejstykket linker ikke til andre motorveje, og man skal markant ned i hastighed når man når selve rastepladsen, til forskel fra et rigtigt link.
Nu er det godt nok ikke velset at bruge renderingen som argument, men jeg synes det ser forkert ud de steder hvor et motorway_link fører til en rasteplads. Til gengæld ser motorway_linkene godt ud der hvor de faktisk linker. Jeg synes derfor ikke at motorway_link er det rette til rastepladser. Mvh. Erik Klausen Fra: talk-dk-boun...@openstreetmap.org [mailto:talk-dk-boun...@openstreetmap.org] På vegne af Jens Winbladh Sendt: 27. september 2010 12:02 Til: OpenStreetMap Denmark Emne: [Talk-dk] Motorvejs rastepladsers til- og frakørselsrampe Hej Er igang med at rette rasteplades ved motorvejene i det sønderjyske, bruger wiki'en som rettesnor: link <http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Motorveje> Her står der: Rastepladser mærkes som highway=service, helt fra motorvejen! Er det helt rigtigt? - tænker at highway=motorway_link <http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_link> er mere rigtigt, altså det stykke vej hvor man f.eks. ikke må færdes! I wiki'en beskriver de det sådan: Motorway service areas Besides its use for on/off ramps motorway_link can also be used for the slip roads into and out of motorway service/rest areas. In this case the motorway_link should go from the motorway towards the services as far as motorway regulations (for example no pedestrians) apply. This is usually indicated by a sign. Similarly the exit road from the services should be a motorway_link from the point where motorway regulations commence. Skal det ikke rettes i den danske wiki for motorvej link <http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Motorveje> . Kan se at det er forskelligt hvordan disse ramper bliver tagget i landet. Hvad siger I til det! /Jens Winbladh
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk