Den 17. dec. 2010 22.20 skrev Ole Laursen <o...@hardworking.dk>: > Hejsa! > > Jeg sad lige og forsøgte at få indtegnet nogle byer/landsbyer i > Himmerland. Der mangler stadig masser af veje, men jeg har ikke en > bil, vejret er ikke lige til at cykle og man kan da få et nogenlunde > omrids ud fra adressepunkterne, finjusteringen må så vente. > > Anyway, spørgsmålet er hvordan folk ser på at tagge det? > > Jeg har indtegnet et område omkring med landuse=residential og anbragt > et place-punkt ved centrum med town for dem der har en hvis størrelse > og ellers village (city ville jeg umiddelbart bruge på sådan noget som > Aalborg eller Frederikshavn). Jeg synes ikke helt de engelske > anbefalinger på > > Jeg lægger også et place-punkt i centrum af byen eller området. Og herefter lægger landuse, idet der sagtens kan være mange forskellige landsuse i en by. F.eks. residential, industri etc.
> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:place > > giver superduper meget mening i Danmark. Hvis man følger dem, kommer > man da også til at savne nogle navne som først dukker op når man > zoomer meget ind, på både Mapnik og Osmarender, se f.eks. Hadsund her > (jeg har lige ændret Støvring): > Jeg giver dig fuldstændigt ret, jeg har også bøvlet en del med størrelsen af byer vs. place tagget. Specielt fordi de har *place*=hamlet<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place%3Dhamlet> for byer der er under 1000 indbyggere og så *place*=isolated_dwelling<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place%3Disolated_dwelling> for 2 huse. Jeg synes at spændet er kæmpe stort. Specielt når der er så mange forskellige størrelser af byer der imellem. Udover byer synes jeg, der mangler en del variation i locality - idet der er stor forskel på hvad der tagges med det. Herunder en landtange, vig, dal - mange af dem kan tagges med i en evt. landuse tag. Men synes ikke altid der er ideelt. Jeg har erfaret at det bliver et problem, når man selv laver kort fra OSM data - så skal man sidde udvælge manuelt, der forskellige locality punkter/polygoner. Kan se at der er rodet med en ekstra tag: Key:is_in<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:is_in>, men der også er en del kontrovers. Måske der skulle udarbejdes et forslag til afstemning? /Jens Winbladh > http://www.openstreetmap.org/?lat=56.804&lon=10.069&zoom=11 > > Ifølge > > http://kortlink.dk/dst/8gwz > > er en "by" en by med over 200 indbyggere og ifølge > > http://da.wikipedia.org/wiki/Landsby > > skal der tre gårde i sammenhæng til en "landsby". > > > Ole > > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk >
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk