Jeg hentede denmark.osm.pbf fra geofabrik og bruge osmosis til at konvertere til en .osm.xml fil (med udsnit af kbh), så den burde vel være ok. Men jeg kan prøve at i stedet at download denmark.osm fra geofabrik og se om den kan loade.
-----Oprindelig meddelelse----- Fra: Soren Johannessen [mailto:soren.johannes...@gmail.com] Sendt: 27. juli 2011 17:27 Til: OpenStreetMap Denmark Emne: Re: [Talk-dk] Se OSM tags i QuantumGIS? 2011/7/27 Emil Tin <z...@tmf.kk.dk>: > Hvis jeg bruger OpenStreetMap plugin i QGIS, kan jeg ikke få den til at åben > en osm fil. I filvælgeren er alle filer grå - både .osm, .osm.xml og .osm.pbf > filer. Hvilke filformat læser plugin'et? .osm format skulle der ikke være noget problem med - Er osm fil valid altså XML valid? - hvis ikke så kan det være derfor plugin ikke vil åbne /Søren _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk