tak for svarene rasmus, det er fedt at se hvordan communities tager hånd om sådanne situationer.
Med venlig hilsen Emil Tin IT- og Processpecialist Cykelsekretariatet ________________________________ KØBENHAVNS KOMMUNE Teknik- og Miljøforvaltningen Center for Trafik Islands Brygge 37 Vær. 118 Postboks 450 2300 København S Telefon +45 3366 3433 Mobil +45 2972 3788 Email z...@tmf.kk.dk <mailto:z...@tmf.kk.dk> Fra: Rasmus Vendelboe [mailto:r.vendelboe+...@gmail.com] Sendt: 27. marts 2012 18:35 Til: OpenStreetMap Denmark Emne: Re: [Talk-dk] vandalisme på Amager >> hvordan opdagede du det? Jeg følger konstant med i historikken for bestemte områder [1] og for nogle brugere :). Dels som QA, dels for at følge de nybegyndere jeg hjælper, dels at holde udkig efter nybegyndere der kan bruge hjælp. I det her tilfælde dukkede der nonsens data op på Jonas' aktivitetslag [2] på osm.rasher.dk. Da data var nye var det hurtigt at skanne historikken for bbox'en over Amager. Hvis du er lidt mere hardcore, bruger du en af RSS servicerne til at holde øje med en bbox du er interesseret i. Der har f.eks. været OWL. >>hvordan fandt du alle de changesets det drejer sig om? Kiggede i historikken for området [3]. De er lavet mellem 9:33 og 10:10 er er lette at identificere, idet de er uspecificerede eller er tagget lignende "det er mit hus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!christina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!". >>hvordan bliver/blev det rullet tilbage? er der noget der har rettigheder til >>direkte at reverse changeset? Claus Hindgaul svarer godt på det meste her. Kort fortalt kan vi i dag alle gøre via JOSM og revert pluginet. Det er min intention at fjerne samtlige nævnte changesets i morgen aften (såfremt ingen beklager sig - og databasen stadigvæk er åben). Claus har en vigtig pointe om andre ikke skal røre data, for at gøre reverten så gnidningsfri så mulig. Dvs. man skal ikke gøre som Uffe, og kun tage et delelement i et af changesettene. Selvom 5% af ændringerne kan bruges, nægter jeg at bruge min tid på at finde ud af hvad de er. >>er der noget der har skrevet til nogen af dem? Ideelt set bør vi gøre som Morten Kjeldgård skriver. I og med det er ret åbenlyst fra changesetsne (f.eks. et styk defekt "min vej til skole" cykelsti) at det er en del forskellige små skolebørn fra Store Magleby Skole er det imho spild af tid. Det er nok ikke den kartografiske interesse der har tiltrukket dem, men en eller anden underviser der har brugt OSM i sin undervisning. Det er en god ide, men underviseren bør også forstå det ikke er en åben sandkasse. Med venlig hilsen Rasmus Vendelboe [1] kbh: http://www.openstreetmap.org/browse/changesets?bbox=12.136%2C55.492%2C12.895%2C55.762 [2] http://osm.rasher.dk/?zoom=13&lat=55.58219&lon=12.63225&layers=B0000FFFFFFFFFFTFFFFFFFFFFFF [3] http://www.openstreetmap.org/browse/changesets?bbox=12.5269%2C55.551%2C12.7165%2C55.6185&page=2 2012/3/27 Emil Tin <z...@tmf.kk.dk> det er interessant hvordan sådanne situationer bliver håndteret - det er jo et brugerdrevet system J. af nysgerrighed: rasmus, hvordan opdagede du det? hvordan fandt du alle de changesets det drejer sig om? hvordan bliver/blev det rullet tilbage? er der noget der har rettigheder til direkte at reverse changeset? er der noget der har skrevet til nogen af dem? når jeg kigger på changeset'ene har jeg svært ved at se hvad det egentlig er de har lavet - er det fordi det allerede er rettet tilbage? vh emil tin Fra: Uffe Kousgaard [mailto:u...@routeware.dk] Sendt: 26. marts 2012 22:19 Til: OpenStreetMap Denmark Emne: Re: [Talk-dk] vandalisme på Amager Nej, men jeg slettede den ene vej der var tale. Ligesom jeg har slettet adskillige andre lignende elementer gennem tiden. Aner ikke hvem der har gjort det, det skal bare rettes hurtigst muligt. Hilsen Uffe Rasmus Vendelboe wrote: Hej Leif, Se følgende changesets. Uffe K, du har ændret derude efterfølgende. Skal det forstås sådan, at det er 'dine' børn? http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103254 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103300 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103308 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103352 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103354 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103360 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103368 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103394 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103398 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103406 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103416 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103429 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103433 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103499 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103500 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103567 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103574 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103589 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103609 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103640 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103687 http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11103688 Med venlig hilsen Rasmus Vendelboe (rasmusv) 2012/3/26 Leif Lodahl <leiflod...@gmail.com> Hej Rasmus, Når du tager ord som vandalisme i din mund, bør du måske komme med et enkelt eksempel eller to ;-) /Leif Den 26. mar. 2012 17.52 skrev Rasmus Vendelboe <r.vendelboe+...@gmail.com <mailto:r.vendelboe%2b...@gmail.com> >: Hej OSM, Det ser ud til en eller anden har haft skolebørn igang med OSM på Amager. Hvis det er en der læser med på listen her, så melder du dig også frivilligt til at rydde op efter dem! Hilsen Rasmus Vendelboe (rasmusv) _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk ________________________________ _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk