On 10-04-2012 10:42, Morten Juhl-Johansen Zölde-Fejér wrote:
Jeg undrer mig: Er det korrekt, at man kun tag'e en enkelt type "Office=*" i Potlatch? Jeg har netop villet lægge Work In Denmark ind (http://www.workindenmark.dk/) - en arbejdsformidling under Beskæftigelsesregionen, fortrinsvist for midlertidige sæsonarbejdere i Danmark. Af den grund mener jeg, at dette er et office=administrative såvel som et office=employment_agency. Når jeg forsøger at indsætte den anden linie med office= fjernes denne linie automatisk, og office=administrative substitueres med office=employment_agency. Er det korrekt, at man kun kan have en type?
Det er rigtig forstået. Det er kun muligt i OSM at have en værdi for et tag. Rådet vil være at vælge det mest specifikke, eller det vigtigste - i det her tilfælde vil jeg mene det er office=employment_agency?
Alternativt kan du placere to punkter samme sted (eller tæt) hvis der reelt er tale om to forskellige funktioner der bliver varetaget under et tag og uden egentlig opdeling.
-- Jonas Häggqvist rasher(at)rasher(dot)dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk