Ja, det er et rigtigt godt værktøj. Jeg har renset Amager samt nogle andre områder, jeg kender, for gyldige forbindelsesfejl.
Den 4. jun. 2012 20.32 skrev Jeff Huntington <jeff.hunting...@tdcadsl.dk>: > Fint værktøj, og jeg er i gang med at rette fejl i 'mine' lokalområder. Men > lige 2 bemærkninger: > > 1. Der er nogle ting, som værktøjet peger på, som ikke er forkerte. Man > skal > derfor naturligvis tænke sig om, inden man retter! > 2. Værktøjet fanger desværre ikke fejl, hvor 'veje' krydser hinanden i > niveau uden at være knyttet sammen med en fællesnode. Denne fejl giver > naturligvis også problemer for routere. Kunne værktøjet forbedres? Der er > nok andre på listen, der har bedre indsigt i Geofabrik end mig. > > Mvh > > Jeff > > Den 3. Jun 2012 20:21:56 +0200 skrev Jens Winbladh <j...@somewhere.dk> > > > > Hej Alle > > > > Har lige brugt en del tid på at rette fejl i OSM. Herunder routing > > fejl. > > Denne fejl gør at en router ikke kan se at vejene hænger sammen og man > > kan > > kører fra den ene vej til den anden. > > > > Jeg har rettet en kæmpe plet i Kolding omegn, men der er > > stadig temmelig meget arbejde at se andre steder i landet. > > > > Se fejlene på OSM Inspector på Geofabrik: > > http://tools.geofabrik.de/osmi/?view=routing&lon=10.44017&lat=55.72075& > > zoom=8 > > > > Mvh > > > > Jens > ************************ > > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > -- -- Civilingeniør ph.d. Claus Hindsgaul Studsbøl Alle 81 DK-2770 Kastrup
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk