kbh hovedbanegård: jeg tænker at tilføje en node, og flytte railway=station fra bygningen over til noden. men kan se (med potlatch) at den way der udgør bygningen er med i en relation for togruten kbh-hamborg. mon det er giver et problem hvis jeg flyttet railway tagget?
nørreport st: har tre nodes - 2 normale plus en metro. skal der ikke bare være en!? hillerød st: tænker at fjerne railway=station tag fra bygningen, da den findes på en node allerede. hvad siger de erfarne osm'er - lyder det fornuftigt? :-) emil -----Oprindelig meddelelse----- Fra: Soren Johannessen [mailto:soren.johannes...@gmail.com] Sendt: 14. juni 2012 14:19 Til: OpenStreetMap Denmark Emne: Re: [Talk-dk] stationer 2012/6/14 Emil Tin <z...@tmf.kk.dk>: > hej, > jeg forsøger at lave et udtræk af stationer i region h, dvs. s-tog og metro. > jeg bruger osmosis med --tag-filter funktionen. > > de fleste stationer er tagget med en node med railway=station. > > men kbh hovedbanegård har ingen node. i stedet er selve bygningen (en way) > tagget med railway=station. > > andre har begge dele, fx hillerød station: > http://www.openstreetmap.org/?lat=55.926881&lon=12.310791&zoom=18&layers=M > > programmet Osmfilter synes jeg er mere simpelt - og når man laver en keep tag søgning - så kommer både polygoner og POIs med. Program kan hentes her http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Osmfilter vh Søren Johannessen _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk