Hej alle sammen Jeg har snakket lidt frem og tilbage med Tina Svan Colding fra Geodatastyrelsen vedr. FOT geodatasæt (jeg mangler lige at få en tilladelse fra hende til at citere fra mailkorrespondance)
Lad mig vise det med en case - Hvis du fx bruger noget FOT data fra Lolland Kommune, så bliver kreditering i stil med følgende på hvert eneste objekt du benytter fra FOT "source=Geodatastyrelsen : Lolland Kommune FOT - Hentet via FTP 2013-04-22" Du har via FTP hentet nogle FOT geodata fra Geodatastyrelsen den 22. april 2013. Hvis du henter geodata via webservice måske REST, så angives det i stedet for i source-tag. Dato kan selvfølgelig skrives på anden vis i source -taget fx 22. april 2013. Da hver kommune har copyright til deres FOT, så skal hver eneste kommune nævnes - alt efter hvor i landet du benytter noget. Okay - det kan måske være lidt vanskeligt at finde ud af hvilke FOT geodata ,der hører til hvilken kommune, når du henter et landsdækkende FOT geodatasæt. Her kan fx softwaren "osmconvert" hjælpe dig - hvis du har hentet noget FOT i Shape formatet og har lavet det om til .osm format. Dernæst har du lavet en POLY fil med den relevante kommune (relations nummeret for kommunen findes og så kan værktøj her http://osm102.openstreetmap.fr/~jocelyn/polygons/index.py benyttes) så kan "osmconvert" programmet i stil med følgende kommando benyttes. "osmconvert heledanmarkfotnoget.osm -B=lollandpoly.poly -o=lollandfotnoget.osm" Dernæst i JOSM kan du indsætte "source=Geodatastyrelsen : Lolland Kommune FOT - Hentet via FTP 2013-04-22" på outputfilen (her i eks.lollandfotnoget.osm) tagget på alle de geografiske objekter, du nu vil lægge ind. Geodatastyrelsen begrundelse for dato skal med er såfremt nogen bruger OSM geodata og evt. så retter henvendelse til Geodatastyrelsen er at der kan spores tilbage hvornår et givet objekt stammer fra. Jeg har påpeget, at OSM ikke kan garantere at FOT objekter er blevet flyttet, ændret eller måske slettet efter de er kommet ind i OSM database. Så er lige hvad gør man med geografiske objekter der krydser kommunegrænserne, hvilke kommune skal krediteres her? - Det er jeg også ved få undersøgt. Såvidt status - nogen spørgsmål og andre ting der måske skal afklares også med Geodatastyrelsen?. Jeg synes det er okay betingelser, selvfølgelig ville det være meget lettere med en fast kreditering af hele FOT geodata - i stedet for hvert enkelt kommune. Men ikke værre end at det kan løses teknisk. Endelig nu vi snakker OSM database i samme åndrag - OSM er ved at indsamle penge verden over til nyt it-udstyr (47.000 euro) hvis der er nogen der lyst til at give en skilling så er det her http://donate.openstreetmap.org/server2013/ Venlig hilsen Søren Johannessen _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk