> Operator ser også ud til at være almindelig brugt til forskellige baner: Jeg > spottede i al fald fire-fem jernbane-selskaber på den > første side af http://taginfo.openstreetmap.org/keys/?key=operator#values
Men den samme operator kan vel have forskellige baner/netværk? (fx hvis S-tog og Metro havde haft samme operator) Med venlig hilsen Emil Tin IT- og Processpecialist Trafik _______________________________ KØBENHAVNS KOMMUNE Teknik- og Miljøforvaltningen Byens Anvendelse Njalsgade 13 Vær. 118 2300 København S Telefon +45 2369 5986 Mobil +45 2369 5986 Email z...@tmf.kk.dk<mailto:%20z...@tmf.kk.dk> EAN 5798009493149 Fra: Morten Siebuhr [mailto:s...@sbhr.dk] Sendt: 11. februar 2014 12:31 Til: OpenStreetMap Denmark Emne: Re: [Talk-dk] metro og s-tog, brug af network=* 2014-02-11 9:58 GMT+01:00 Emil Tin <z...@tmf.kk.dk<mailto:z...@tmf.kk.dk>>: Tak for alle svarene. Jeg har set på stationer i London, og her anvendes network=* til at angive hvilket netværk stationen er del af, fx http://www.openstreetmap.org/node/34037750. Det virker som en simpel løsning. Dvs. man kunne tagge metrostationer med: network=Metro og s-togsstationer med: network=S-tog Stationer kan være dele af flere netværk, fx Flintholm: network=Metro;S-Tog Operator ser også ud til at være almindelig brugt til forskellige baner: Jeg spottede i al fald fire-fem jernbane-selskaber på den første side af http://taginfo.openstreetmap.org/keys/?key=operator#values Det virker som om der er flertal for at simplificere navnene og undgå ting i parentes som fx ”(Metro)”? Helt enig. -- Morten Siebuhr
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk