Vil overpass ikke også vise alle de nedlagte bygninger ( eks. Addresser mind på en landbrugsjord / skov? Den 15/10/2015 10.26 skrev "Soren Johannessen" <soren.johannes...@gmail.com >:
> Der var du hurtigere Niels! > > Søgningen er sat til 150 meter, da vindmøller (nogle har service ways > der op til) , en transformatorer også kan få adressepunkter så vil der > være lidt falske match. Men i nogle områder vil det så fange fx en > indkørsel op til en gård, denne kan så kortlægges og så vil søgningen > ikke vise det adressepunkt mere. > > Overpass søgningen er lidt lang tid om at blive udført, så lad være > med at tage for store områder. > > > /Søren > > > > On Thu, Oct 15, 2015 at 9:52 AM, Niels Elgaard Larsen <elga...@agol.dk> > wrote: > > > > > http://microformats.dk/kort/overpass/?q=PG9zbS1zY3JpcHQgb3V0cMSNPSJqc29uIj4KICA8dW5pxJXEmMSaxKLEmjxxdWVyeSB0eXBlxJF3YXnEl8SZxKPEm2hhcy1rdiBrxJFoaWdoxLHEsyAvxKHEtjxiYm94LcSmxKjEqnt7xYzFjn19xYjEmsS1xKQvxZHEqcWJIMS1PC_EncSfbsWJxKXEp8SpxKvErcSvIm5vZGUiIGludG_EkW5lYXJfaMSMc2VudW1ixKhzxLTEozzFvsSMbmQgcmFkaXVzxJExNTAixYjFnMS3xLnEu8S9xL8ixpRkcjrGgcaXxoTGhsaIcsW1xp7FncWfecWpxrPFrcSuxbvFssW0xbbFuMW6xqVsbMaAxoLGrMaHxonGi8SixYvFjcWPxrbFlMWWeMWYxrHHiMS4xLrEvMS-xJHGpsaoxqrGg8aFx4XGr8WHxanFnsWrxrTFo8aVZmbEqMaEY2XFocSbaXRlbSDGg3THl8eAx4LGq8ecxq7GiseRxKTHrsewx7Jlx7TFsMW9xb_HmseEx7rGncegx6XHp3LHqcerxaNwxIfFuMaexaTEgcSDxIXEh8SJPg&c=BOPp033FEM&R > > > > Uffe Kousgaard: > >> Har nogen afprøvet i hvor høj grad nærmeste vej ift. den enkelte adresse > >> matcher mht. vejnavn? > >> > >> Jeg kan huske at have set tests af, hvorvidt nærmeste vej er med end X > >> meter væk. > >> > >> Mvh > >> Uffe Kousgaard > >> > >> > >> _______________________________________________ > >> Talk-dk mailing list > >> Talk-dk@openstreetmap.org > >> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > > > > -- > > Niels Elgaard Larsen > > > > _______________________________________________ > > Talk-dk mailing list > > Talk-dk@openstreetmap.org > > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk >
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk