Hej Morten, Som en der har arbejdet lidt med Vejdirektoratets vejdata vil jeg bare bekræfte to pointer fra resten af tråden: 1) Jørgen skitserer meget godt toppen af det isbjerg af ting man skal kunne tage højde for. Hvis du ikke forstår hans forklaring, så tag det som et vink om at det er for kompliceret at lave noget automatik. 2) Den nemmeste måde at komme ud over stepperne, både teknologisk og måske endda datarettighedsmæssigt, at lave en side i stil med den fra itoworld, som sammenligner lag fra forskellige kilder: Der er en rimelig chance for at du kan få både Vejdirektoratet og de resterende kommuner til at levere data (WMS, Google Maps eller lignende) som kan vises sammen med OSM. Om du så derefter vil køre nogle scripts eller lave manuelle rettelser...
Dog, en pointe fra mig selv: Jeg har hørt mange historier som antyder at mange kommuner måske slet ikke har data over hastighedsgrænser, da det administreres af den lokale politimyndighed uden nødvendigvis at bliver registreret med nogen synderlig nøjagtighed. Jeg ved dog ikke hvor meget dette har på sig. God arbejdslyst! Julian -----Oprindelig meddelelse----- Fra: talk-dk-requ...@openstreetmap.org [mailto:talk-dk-requ...@openstreetmap.org] Sendt: 3. februar 2017 13:00 Til: talk-dk@openstreetmap.org Emne: Sammendrag af Talk-dk, Vol 92, Udgave 1 Send meddelelser der skal distribueres til Talk-dk til: talk-dk@openstreetmap.org Gå ind på: https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk for at til- eller framelde dig listen via World Wide Web Alternativt kan du sende en e-mail til talk-dk-requ...@openstreetmap.org med ordet 'help' i emnefeltet eller som indhold. Du kan kontakte den (de) ansvarlige person(er) for listen på talk-dk-ow...@openstreetmap.org Når du svarer på e-mail til listen, bedes du venligst ændre emnefeltet sådan at det er lidt mere beskrivende end bare "Re: Indhold af Talk-dk sammendrag..." Dagens emner: 1. Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser (Morten Rüsz) 2. Re: Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser (Michael Andersen) 3. Re: Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser (Jørgen Elgaard Larsen) 4. Re: Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser (Uffe Kousgaard) 5. Re: Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser (Ole Laursen) 6. Re: Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser (Niels Elgaard Larsen) 7. Re: Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser (Jakob Barfod) ---------------------------------------------------------------------- Message: 1 Date: Thu, 2 Feb 2017 22:56:53 +0100 From: Morten Rüsz <mortenr...@gmail.com> To: talk-dk@openstreetmap.org Subject: [Talk-dk] Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser Message-ID: <CAE4eKZjejAnv=ddtecujncy+skg79gv0kzgtmxc_pb-nn70...@mail.gmail.com> Content-Type: text/plain; charset="utf-8" Hej alle. Jeg arbejder på et trafiksikkerhedsprojekt, hvor vi benytter os af data fra OSM. I den forbindelse forsøger vi at finde ud af, om det er muligt at opdatere hastighedsgrænserne ved at indlæse dem, frem for at skulle opdatere dem manuelt. Kan I hjælpe mig med dette? Helt konkret vil jeg gerne have hjælp til/viden om følgende: 1. *Hvilke dataformater kan anvendes til at uploade hastighedsgrænser i OSM? *Omkring 60 % af kommunerne anvender Vejdirektoratets platform Vejman.dk og jeg er i dialog med med dem, for at blive klogere på, hvilke dataformater de er i stand til at levere hastighedsdata i. 2. *Hvordan indlæser jeg større datamængder vedr. hastighedsgrænser?* Er der nogen der erfaringer med dette? Vejdirektoratet har desværre ikke mulighed for at dele dataene med mig (ud over statsvejnettet), da det er kommunerne der ejer dataene. Derfor er vi nødt til at henvende os til dem enkeltvis. Det er jeg dog villig til at gøre, hvis jeg kan finde en enkel løsning mht. at få indlæst disse i OSM. De øvrige kommuner anvender en eller flere andre platforme. Dette har jeg endnu ikke undersøgt nærmere. Jeg er ikke selv specielt it-kyndig, hvorfor jeg vil sætte pris på, at eventuelle svar tager hensyn til dette handicap :o) Håber at I er stand til at hjælpe mig og ser frem til at høre fra jer. Med venlig hilsen Morten Rüsz (mobil: 30209039) -------------- næste del -------------- En HTML-vedhæftning blev fjernet... URL: <http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-dk/attachments/20170202/f275aa1d/attachment-0001.html> ------------------------------ Message: 2 Date: Thu, 02 Feb 2017 23:30:43 +0100 From: Michael Andersen <hj...@milvus.dk> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk@openstreetmap.org> Subject: Re: [Talk-dk] Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser Message-ID: <2406983.AL9n0KWdNR@linux-gocx> Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-1" Hej Morten Der er med hensyn til opdatering af hastighedsgrænser i OSM ikke nogen reel vej udenom det manuelle arbejde. Bemærk at vi på internationalt plan har en del erfaringer med automatiske redigeringer, som langt fra altid har været heldigt udført og at vi af netop den grund har meget strikse regler med hensyn til den slags: https:// wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_edits. Med mit kendskab til OSM og IT kan jeg ikke forestille mig at et forsøg på automatisk opdatering/"indlæsning" af hastighedsgrænser kan gå godt, så desværre. Regn med at forsøg af denne art uden forudgående grundig konsultation med først og fremmest denne liste, næsten med sikkerhed vil blive rullet tilbage. Mvh Hjart On torsdag den 2. februar 2017 22.56.53 CET Morten Rüsz wrote: > Hej alle. > > Jeg arbejder på et trafiksikkerhedsprojekt, hvor vi benytter os af > data fra OSM. I den forbindelse forsøger vi at finde ud af, om det er > muligt at opdatere hastighedsgrænserne ved at indlæse dem, frem for at > skulle opdatere dem manuelt. > > Kan I hjælpe mig med dette? Helt konkret vil jeg gerne have hjælp > til/viden om følgende: > > > 1. *Hvilke dataformater kan anvendes til at uploade hastighedsgrænser i > OSM? *Omkring 60 % af kommunerne anvender Vejdirektoratets platform > Vejman.dk og jeg er i dialog med med dem, for at blive klogere på, > hvilke dataformater de er i stand til at levere hastighedsdata i. > 2. *Hvordan indlæser jeg større datamængder vedr. hastighedsgrænser?* Er > der nogen der erfaringer med dette? > > Vejdirektoratet har desværre ikke mulighed for at dele dataene med mig > (ud over statsvejnettet), da det er kommunerne der ejer dataene. > Derfor er vi nødt til at henvende os til dem enkeltvis. Det er jeg dog > villig til at gøre, hvis jeg kan finde en enkel løsning mht. at få indlæst > disse i OSM. > > De øvrige kommuner anvender en eller flere andre platforme. Dette har > jeg endnu ikke undersøgt nærmere. > > Jeg er ikke selv specielt it-kyndig, hvorfor jeg vil sætte pris på, at > eventuelle svar tager hensyn til dette handicap :o) > > Håber at I er stand til at hjælpe mig og ser frem til at høre fra jer. > > > Med venlig hilsen > Morten Rüsz > (mobil: 30209039) ------------------------------ Message: 3 Date: Thu, 2 Feb 2017 23:45:04 +0100 From: Jørgen Elgaard Larsen <j...@elgaard.net> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk@openstreetmap.org> Subject: Re: [Talk-dk] Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser Message-ID: <6539a8a0-b62e-1e3d-6b09-8f78b9960...@elgaard.net> Content-Type: text/plain; charset=utf-8 Morten Rüsz skrev: > I den forbindelse forsøger vi at finde ud af, om det er muligt at > opdatere hastighedsgrænserne ved at indlæse dem, frem for at skulle > opdatere dem manuelt. Det ville være rigtig godt, hvis vi kunne få bedre hastighedsgrænser i OSM. > 1. Hvilke dataformater kan anvendes til at uploade hastighedsgrænser i > OSM? OSM XML. Se http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_XML > 2. Hvordan indlæser jeg større datamængder vedr. > hastighedsgrænser? Med API'et. Se http://wiki.openstreetmap.org/wiki/API_v0.6 Det store problem med hastighedsgrænser er at matche kommunernes/vejdirektoratets veje med OSM's veje. Jeg vil tro, at der findes værktøjer til dette - jeg har dog ikke selv erfaringer med det. Næste problem er, at vejene ikke nødvendigvis er opdelt ens i alle systemer. Selvom vejen ligger samme sted, kan den være tegnet med forskellige punkter og være opdelt forskellige steder. Forestil dig den samme vej i henholdsvis Vejdirektoratets system og i OSM. VD: 1+++2+++3-----------4------5 OSM: A++B----------C--D===E=F=G=H Vejdirektoratets vej består af to veje: 1-2-3 og 3-4-5. I OSM er den tegnet som tre veje: A-B, B-C-D og D-E-F-G-H. Lad os så sige, at VD oplyser at vejstykket 1-2-3 har hastighedsgrænse 60km/t og stykket 3-4-5 har hastighedsgrænse 50km/t. Vi kan muligvis automatisk finde ud af, at hele A-B ligger oven i 1-2-3 og derfor skal have 60 km/t. Og hele D-E-F-G-H ligger oven i 3-4-5 og skal derfor have 50km/t. Men hvad med B-C-D? Noget af den ligger over 1-2-3 og noget over 3-4-5. Der er ikke engang et punkt i OSM, der svarer til 3. Måske går vejen i OSM ikke engang præcist igennem 3. Løsningen er at indsætte et nyt punkt, der hvor 3 er tættest på B-C-D. Lad os kalde det nye punkt X. B-C-D skal så opdeles i to veje: B-X (60 km/t) og X-C-D (50 km/t). Ovenstående eksempel er det simpleste, man kommer ud for. Der er langt mere komplicerede eksempler, f.x. hvor et vejstykke er tegnet som én vej i det ene system og to parallelle veje i det andet system. Og mærkelige kryds. Og cykelstier. Og veje i flere lag (f.x. broer). Og.... Det kan nok godt gøres automatisk langt hen ad vejen, men det er ikke "bare lige". Er der andre på listen, der har erfaring med værktøjer til at matche veje mellem forskellige systemer? - Jørgen ------------------------------ Message: 4 Date: Fri, 3 Feb 2017 00:21:01 +0100 From: Uffe Kousgaard <uffe.kousga...@routeware.dk> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk@openstreetmap.org> Subject: Re: [Talk-dk] Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser Message-ID: <bf08918f-7a04-a860-c983-5bb66d879...@routeware.dk> Content-Type: text/plain; charset=utf-8; format=flowed Ja, og jeg gør det aldrig mere. Det var hjemmelavede værktøjer til at matche meget skematiske vejnet, der overhovedet ikke passede sammen. 15 år siden. Til Morten Rüsz: Hvis du ikke er IT-kyndig, så find et nemmere projekt at kaste dig over. Du burde sagtens kunne blive udfordret alligevel. hilsen Uffe Kousgaard On 02-02-2017 23:45, Jørgen Elgaard Larsen wrote: > Er der andre på listen, der har erfaring med værktøjer til at matche > veje mellem forskellige systemer? > > > - Jørgen > > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk ------------------------------ Message: 5 Date: Fri, 3 Feb 2017 10:39:08 +0100 From: Ole Laursen <ole.laur...@gmail.com> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk@openstreetmap.org> Subject: Re: [Talk-dk] Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser Message-ID: <caauo4c1nzn4nb1nbn5dmha5n1mrrqkvvtpaxmoha+p7ewvk...@mail.gmail.com> Content-Type: text/plain; charset=UTF-8 2. februar 2017 kl. 23.45 skrev Jørgen Elgaard Larsen <j...@elgaard.net>: > Morten Rüsz skrev: >> I den forbindelse forsøger vi at finde ud af, om det er muligt at >> opdatere hastighedsgrænserne ved at indlæse dem, frem for at skulle >> opdatere dem manuelt. En mere realistisk tilgang er måske at få lavet et kortlag der viser hastighedsgrænser så folk manuelt kunne opdatere ud fra det? Hvis vi havde sådan et med hastigheder ifølge kommunen og et ifølge OSM, kunne man sikkert nogenlunde hurtigt få rettet forskellene til. Personligt rettede jeg gerne hastighedsgrænserne i mit nabolag, men jeg mangler et datagrundlag at gøre det ud fra for jeg har ikke mulighed for selv at køre rundt og kigge. (Og ja, man skal være varsom når man tegner kort fra lænestolen og kun rette i områder hvor det er åbenlyst at der ikke er nogen der har været ude og kigge på det.) Ole ------------------------------ Message: 6 Date: Fri, 3 Feb 2017 10:59:24 +0100 From: Niels Elgaard Larsen <elga...@agol.dk> To: OpenStreetMap Denmark <talk-dk@openstreetmap.org> Subject: Re: [Talk-dk] Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser Message-ID: <3c4c79cf-b8e7-fedc-d32f-a4d0b6783...@agol.dk> Content-Type: text/plain; charset=utf-8 Michael Andersen: > Hej Morten > > Der er med hensyn til opdatering af hastighedsgrænser i OSM ikke nogen > reel vej udenom det manuelle arbejde. Jeg tror godt, at vi kunne lave noget lidt automatisk. Fx starte med kun at vise afvigelser mellem OSM kommunernes hastighedsgrænser. Og måske senere håndtere forskelle een ad gangen. Nogle steder ville man så vide hvor man skulle checke Mapillary efter skilte. Andre steder ville det give sig selv. Jeg har rettet en del steder hvor mellemstore veje går gennem små byer. De fleste steder er hastighedsgrænsen 50 km/t i byzonen, men ikke alle steder. Det ville være en stor hjælp at kunne se hvor OSM afviger. Og ret nemt så at det rette manuelt. 110/130 km/t grænser på motorveje er jeg ikke sikker på er helt med i OSM. Og de ændrer sig over tid, så det ville rart at se hvor vi afviger. Der en nok en del småveje, hvor der fx en 40 km/t hastighedsgrænse på hele vejen og hvor der ikke er noget maxspeed tag i OSM. Der kunne vi godt lave noget kvartautomatisk, så brugere kunne få ændringerne een ad gangen ind i fx JOSM. Så er der nogen veje, hvor hastighedsgrænserne varierer meget. Fx Nr 75, Rømøvej, som har en masse små stykker, hvor hastighedsgrænsen er 70 km/t. Det ville rart at kunne se de steder, er endnu ikke er med i OSM. Så vi skal for alt i verden undgå at få tusindvis af rettelser, der splitter veje op for at flytte grænserne et par meter. Men vi kan komme langt ved at vise, hvor vi mangler hastighedsgrænser i OSM. Og måske kan vi lave noget, hvor brugere et tag ad gangen kan sætte et maxspeedtag på et vejstykke, der ikke havde et maxspeed tag i forvejen. > Bemærk at vi på internationalt plan har en del erfaringer med > automatiske redigeringer, som langt fra altid har været heldigt udført > og at vi af netop den grund har meget strikse regler med hensyn til > den slags: https:// wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_edits. > > Med mit kendskab til OSM og IT kan jeg ikke forestille mig at et > forsøg på automatisk opdatering/"indlæsning" af hastighedsgrænser kan > gå godt, så desværre. > > Regn med at forsøg af denne art uden forudgående grundig konsultation > med først og fremmest denne liste, næsten med sikkerhed vil blive rullet > tilbage. > > Mvh Hjart > > On torsdag den 2. februar 2017 22.56.53 CET Morten Rüsz wrote: >> Hej alle. >> >> Jeg arbejder på et trafiksikkerhedsprojekt, hvor vi benytter os af >> data fra OSM. I den forbindelse forsøger vi at finde ud af, om det er >> muligt at opdatere hastighedsgrænserne ved at indlæse dem, frem for >> at skulle opdatere dem manuelt. >> >> Kan I hjælpe mig med dette? Helt konkret vil jeg gerne have hjælp >> til/viden om følgende: >> >> >> 1. *Hvilke dataformater kan anvendes til at uploade hastighedsgrænser i >> OSM? *Omkring 60 % af kommunerne anvender Vejdirektoratets platform >> Vejman.dk og jeg er i dialog med med dem, for at blive klogere på, >> hvilke dataformater de er i stand til at levere hastighedsdata i. >> 2. *Hvordan indlæser jeg større datamængder vedr. hastighedsgrænser?* Er >> der nogen der erfaringer med dette? >> >> Vejdirektoratet har desværre ikke mulighed for at dele dataene med >> mig (ud over statsvejnettet), da det er kommunerne der ejer dataene. >> Derfor er vi nødt til at henvende os til dem enkeltvis. Det er jeg >> dog villig til at gøre, hvis jeg kan finde en enkel løsning mht. at få >> indlæst disse i OSM. >> >> De øvrige kommuner anvender en eller flere andre platforme. Dette har >> jeg endnu ikke undersøgt nærmere. >> >> Jeg er ikke selv specielt it-kyndig, hvorfor jeg vil sætte pris på, >> at eventuelle svar tager hensyn til dette handicap :o) >> >> Håber at I er stand til at hjælpe mig og ser frem til at høre fra jer. >> >> >> Med venlig hilsen >> Morten Rüsz >> (mobil: 30209039) > > > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > -- Niels Elgaard Larsen ------------------------------ Message: 7 Date: Fri, 3 Feb 2017 11:10:55 +0100 From: "Jakob Barfod" <ja...@barfod.dk> To: "'OpenStreetMap Denmark'" <talk-dk@openstreetmap.org> Subject: Re: [Talk-dk] Vedr. indlæsning af data vedr. hastigshedsgrænser Message-ID: <01b201d27e05$d0001bd0$70005370$@barfod.dk> Content-Type: text/plain; charset="utf-8" Niels skrev: > Men vi kan komme langt ved at vise, hvor vi mangler hastighedsgrænser i > OSM. Jeg mener at kunne huske, at der var et godt værktøj til at vise fartgrænser på http://osm.rasher.dk, men serveren er taget ned - så nu bruger jeg denne: http://product.itoworld.com/map/124?lon=11.71158&lat=56.24868&zoom=8&open_sidebar=map_key&fullscreen=true Kan den ikke bruges? Hvad bruger I andre? -- Jakob ------------------------------ Subject: Bundtekst _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk ------------------------------ Slut på Sammendrag af Talk-dk, Vol 92, Udgave 1 ************************************************ _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk