Jeg har udsorteret og kategoriseret ca 4500 punkter fra Nordøstgrønland
- stationer, hytter, bjergtoppe, fjorde osv. fra GEUS-oversigt. Dér kan
man downloade til regneark, men data lider af, at de grundlæggende er
POIer: Navn med koordinater, mens typen og f.eks. højden af bjergtinder
står i tekstfelt. Dette har jeg uddraget og normaliseret.
Jeg har også fra GEUS - mod kildeangivelse - fået lov til at importere
hele baduljen til OSM.
Men jeg vil ikke gøre det selv, for sådant har jeg aldrig prøvet.
Min OSM baggrund er i det væsentlige kortlægning af en enkelt kommune i
Tyrkiet - Måske 1000 km gennemkørt, GPS-spor gemt, moskeer, skoler og
andet fundet, og landsbyskilte noteret. Derfra håndredigering.
Lige nu går trykning af papirkort i gang.
Men bulk-import vil jeg helst ikke røre ved, specielt da det bør være en
éngangsforeteelse. Hvem melder sig frivilligt?
--
Med venlig Hilsen Anders Hedelund - and...@xoz.dk +45 3990 5335 Mob: +45 6150
5335 TR: +90 531 831 0220
Et liv efter overlevelsen: http://iug.dk
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk