Her må jeg lige minde om at Google Streetview ikke må anvendes ved arbejde på OSM (Se f.eks. https://help.openstreetmap.org/questions/63225/using-google-maps-street-view-and-satellite-to-see-streets-and-house-numbers).
Brug istedet Mapillary Mvh Hjart tirsdag den 24. december 2019 08.43.09 CET skrev Uffe Kousgaard: > Hej, > > Ja, den er god nok, men efter afkørsel 11 kom til for snart en del år > siden, er det nok ret begrænset, hvor meget den bruges. > Google Streetview har nyere og bedre billeder af stedet med tydelige > slidmærker fra dæk. > > mvh > Uffe Kousgaard > > On 24-12-2019 01:53, Niels Elgaard Larsen wrote: > > Den her rutning ville jeg godt nok ikke være tryg ved at følge. > > > > https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_car&route=55.6 > > 4403%2C12.13471%3B55.64457%2C12.13471#map=19/55.64429/12.13513 > > > > https://www.mapillary.com/app/?lat=55.644018198415324&lng=12.1343904454374 > > 75&z=17&focus=photo&signs=true&pKey=qShU8olPgHuaj81P9O7kyA&x=0.46234242134 > > 218306&y=0.5925420046262054&zoom=1.1020408163265307 > > > > Det ser ud som om den faktisk bliver brugt. > > Men det ser også ud til at de fleste kører op over græsset, hvilket nok > > også er lidt mindre uforsvarligt. > > > > Er der nogen, der kender Københavnsvej? > > Er der virkelig meningen at man skal køre den vej, eller det lavet af > > hensyn til fx politi og ambulancer? For så er det ikke en secondary link. > > Måske kan vi tagge det som highway=service. > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk