> Noniin, kävin sitten juttelemassa Lahden maankäytön kanssa. ... > Lopuksi peräänkuuluttaisin ihmistä, joka tietäisi miten kunnan rajat > kannattaisi parhaiten viedä OSMiin. Eli missä muodossa pyydän ne > Lahden kunnalta?
Jos riittää, että saa homman tehdyksi, eikä periaatteen vuoksi ole pakko käyttää Linuxia ja OSM:ia varten tehtyjä erikoisohjelmia ja skriptejä, niin pyydä shapefilenä YKJ-koordinaatistossa. Hae GPS Trackmaker -ohjelman ilmainen versio http://gpstm.com/. Lue shapefile sisään käyttämällä projektiota Finland Hayford II. Tarkista tulivatko rajat oikealle kohdalle Google Earthia tai Mapsia vasten, ohjelmassa on nappulat tätä varten. Tallenna gpx-muotoon, lue gpx-tietosto sisään JOSM:lla, muunna datatasoksi. Paina tarkista-nappulaa, niin löydät polygonin alkukohdan, siellä on kaksi päällekkäistä pistettä, jotka täytyy sulauttaa merge:llä. Tai älä sulautakaan, ehkä rajat eivät olekaan alueita vaan viivanpätkiä, kun niillähän on kai vasemman ja oikean puolen kunnat ominaisuustietoina. No, ota selvää, anna tägit ja tallenna. -Jukka- _______________________________________________ talk-fi mailing list talk-fi@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-fi