On 25. 05. 2019. 22:47, Michal Fabík wrote:
Pozdrav,
možda ste primijetili da JOSM u zadnje vrijeme javlja
addr:housenumber=bb kao warning jer kućni broj ne sadrži brojku. Izgleda
da Mateusz Konieczny smatra da ovaj podatak uopšte ne treba da bude u
mapi (ako sam dobro shvatio njegov komentar na njihovom Trac-u[1]).
Pitao sam da li bi se moglo nešto uraditi oko toga i jedan od njihovih
developera pita da li se u OSM zajednicama Ex-Yu zemalja ikad vodila
neka diskusija na tu temu, kao da li 'bb' treba da bude navedeno u mapi
kao kućni broj. Pretražio sam hrvatsku i srbijansku sekciju na OSM
forumu kao i wiki projekte, ali izleda da nema ništa.
Je li možda nekad bilo nešto na talk-hr? Meni se to pitanje čini skroz
suvišno jer addr:housenumber=bb odgovara stvarnoj upotrebi "na terenu" i
ne vidim kako bi to moglo izazvati neki problem. Zašto onda ne i u OSM?
Ali možda se neko bolje razumije...
Lijep pozdrav,
[1] https://josm.openstreetmap.de/ticket/17486
Po zakonu RH kućni broj "BB" više ne postoji.
Zakon o prebvalištu:
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_144_3072.html
"Adresa u smislu ovoga Zakona je ulica ili trg i kućni broj evidentiran
u registru prostornih jedinica što ga vodi nadležno tijelo."
Također:
https://www.uo-split.hr/ostalo/savjeti-za-obrtnike/kucni-broj-bb-ide-u-povijest-zatrazite-svoj-broj/
http://www.obrtnici-zagreb.hr/novosti/obrt-u-adresi-mora-imati-ku%C4%87ni-broj-oznaku-bb-treba-promijeniti
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/bauk-ukidanjem-bb-adresa-postat-cemo-malo-uredenija-zemlja-20141108
Vidim na listi ima link na https://overpass-turbo.eu/s/JkY sa listom
svih tih adresa. Sve te unose treba promijeniti da evidntiraju stvarno
stanje
Pozdrav, Hrvoje
_______________________________________________
Talk-hr mailing list
Talk-hr@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-hr