2012/3/21 Ture Pålsson <t...@lysator.liu.se>: > Den 20 mars 2012 16:50 skrev Lars Aronsson <l...@aronsson.se>: > >> En diskussion inom Wikipedia gjorde mig uppmärksam på att Stockholms >> universitetsbibliotek har gjort högupplösta inscanningar (600 dpi) >> av generalstabskartan (topografiska) och häradskartor (ekonomiska) >> fritt tillgängliga i öppna filformat, >> http://kartavdelningen.sub.su.se/kartrummet/kartskapet.htm > > "Longituden är räknad från Stockholms observatorium, 35°43'19,5" ost > från Ferro"... någon som har en färdig PROJ.4-sträng för det? :-)
Projektions arkeologi.. :-/ Eftersom de tydligen fungerar i Google Earth (har inte testat) så borde de ju redan vara hjälpligt konverterade till tiles. Någon som vet hur man får tag i dessa tiles? > Ett flertal av kartorna är koordinatsatta med hjälp av www.georeferencer.org. > Via en kmz-fil öppnas kartorna i Google Earth." -- /emj _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se