On 17 okt 2012, at 11:16, Fredrik Ramsberg <fred...@ramsberg.net> wrote:
> Skulle ut och cykla en sväng för ett par dagar sedan. Var bitvis > osäker på vägen, så jag pekade på min GPS var jag ville, och bad om > ruttning för cykel. Färdvägen ser vid en snabb titt vettig ut. Efter > ett par kilometer får jag punka och kör in på en sidoväg och stannar. > Då visar GPS:en följande förslag på fortsatt färdväg: > > http://microheaven.com/Shared/gps_forbifart.jpg > > Den tycker alltså att jag cykla runt i en framtida biltunnel, till > stor del mot enkelriktat. > > GPS:en är en Garmin Oregon 450. Kartan är en ganska färsk OSM, hämtad > från marcussite.se . Vägen är märkt som highway=construction. Var > ligger felet här - borde vägen märkas med något mer, borde den inte > ansluta till befintliga vägar, borde programmet som bygger > Garmin-kartor uppdateras, eller vad? > I det här fallet ligger nog problemet i programmet (eller specifikationen till programmet) som generar Garmin kartan. Testat med en karta från velomap:, t.ex. http://albin.abo.fi/user/jfors/osm/sweden/gmapsupp.img om den beter sig lika? > Fredrik > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se