Karl Wettin (kalle på #OSM.se på IRC) har labbat med postnummerpolygoner. Så du har inte drömt.
I övrigt intressant projekt och finns säkert de som hjälper till. Gäller bara att den data som eventuellt doneras av kommuner inte dumpas in i OSM utan någon koordinering. Husimporter brukar lyckas rätt bra med lite manuell handpåläggning och verifikation. Vägar är lite värre, nästan bättre att i sådana fall ta vara på shapefiles och presentera dom via en WMS så man kan ha som underlag i JOSM/P2 när man tracear. T.ex. som har gjorts med vägdata från Lomma kommun. Andra saker som är mycket trevliga att ha är, som tidigare nämnt, adresser och postnummer. Skulle man få adressinfo från kommuner är det guld värt då det är sjukt jobbigt att kartlägga det manuellt. :D /Joakim On 19 apr 2013, at 17:37, John Bäckstrand <sop...@gmail.com> wrote: > Har jag drömt eller experimenterade inte någon på denna lista väldigt nyligen > med att skapa polygoner (voronoi osv) från postnummer? Från detta borde väl > gå att få ut mittpunkter också. Mitt egna postnummer kändes aningen > felplacerat. I övrigt en intressant tjänst. Ofta är lyktorna på gångbanorna > trasiga, ska nog börja rapportera det nu =) > > > 2013/4/19 Rikard Fröberg <rik...@morus.se> > Hej Jonas! > > Om du har mittkoordinaterna för ditt postnummer kan jag fixa det! Problemet > med postnummer beror på att data med tre kolumner Lat Long Postnummer i > Sverige betraktas som skyddat av upphovsrättslagen. Databasen ägs av > Postnummerservice. Vi fick använda äldre data i det enda set som vi hittade > med fri licens. Postnummer funkar uppskattningsvis till 80-90% och är där som > alternativ till sökning på gata, stad. Bra om man har touchscreen på en mobil > (ännu bättre om alla posnummermittdata vore öppna data i Sverige ;-) ). > > Hälsningar > > Rikard > > On Apr 19, 2013 2:26 PM, "Jonas Svensson" <jon...@bacon.lysator.liu.se> wrote: > Hej, > Såg breven om fixamingata.se och tänkte titta på den. Stöter direkt på ett > problem: Mitt postnummer finns inte enligt siten, nummret är 58240 och > finns i Linköping. > > /Jonas > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > > > -- > John Bäckstrand > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se