Saknade skulpturer: De enda skulpturer som syns på offentligkonst.se är de som vi fått information om från kommunerna/statens konstråd och som vi dessutom har koordinater för. Utöver dessa finns det fler objekt i databasen som inte har koordinater (dessa döljs automatiskt om man begär geoJson- eller kml-format) samt objekt med koordinater i Wikipedialistorna (t.ex. [1]) som inte motsvarar något objekt i databasen. Tanken är att även dessa ska in i databasen (dock med annorlunda märkning). Där koordinater saknas kan dessa antingen läggas in direkt i Wikipedia listan eller så kan jag försöka bygga till något som importerar dem direkt från ett matchat objekt i OSM.
Skulpturer i byggnader: Jo det kan vara värt att kolla att inga av koordinaterna faller inuti byggnader eller mitt på gatorna. Det kan nog finnas en del undantag då detta trots allt är korrekt men i flertalet fall innebär det mer troligt dålig noggrannhet. Och eventuella förbättringar som följd av detta är självklart uppskattade. Koordinater från Wikipedia: &view=strict i api:et ger enbart den information som vi fått direkt från kommunerna. Detta minskar antalet koordinater till 333 (varav vissa har rättats därefter). Det finns dock inget som säger att inte kommunernas koordinater kommer från Google Maps. Man skulle dock kunna börja med dessa objekt men kolla av att koordinaterna inte ersatts efteråt (vilket troligen innebär att kommunen fått det fel). Koordinaterna från Wikipedia är nog en blandning av Google Maps och kameragps. Tanken är att utvinna fler koordinater från den senare källan. Wikimedia Sverige har bl.a. införskaffat två gps enheter för kamerorna som man kan låna genom vår teknikpool [2] (med eller utan lånekamera). Dessa ger dock koordinaten för kameran snarare än verket men är ofta en bra startpunkt. Källor: Bortsett från om koordinater (och övrig information) kommit direkt från kommunerna finns det inget sätt att avgöra vilken källan är (då detta inte anges på Wikipedia). Jag skulle kunna bygga till ett fält (i databasen) för att åtminstone särskilja på koordinater som kommit direkt från OSM ifall vi sätter import åt det hållet i verket. addr:street: Kan nog hålla med om att denna är överflödig. Speciellt då många av platserna där statyer etc. placeras per sin natur stämmer dåligt överens med adresser. Kul att projektet och tanken bakom gillas. Håller med om att mycket mer skulle kunna göras av det hela (speciellt för hemsidan). När jag drömde riktigt stort satte jag till och med ihop [3]. /André [1] https://sv.wikipedia.org/wiki/Lista_%C3%B6ver_skulpturer_p%C3%A5_S%C3%B6dermalm_i_Stockholm [2] https://se.wikimedia.org/wiki/Teknikpool [3] https://se.wikimedia.org/wiki/Projekt:%C3%96ppen_databas_f%C3%B6r_offentlig_konst/App:I_Know_Where_That_Is ! ==================================== *André Costa* GLAM-tekniker Wikimedia Sverige andre.co...@wikimedia.se <andre.co...@wikimedia.se> +46 (0)733-964574 Stöd fri kunskap, bli medlem i Wikimedia Sverige. Läs mer på donera.wikimedia.se <https://donera.wikimedia.se/node/6> 2013/12/12 Erik Johansson <erjo...@gmail.com> > 2013/12/12 André Costa <andre.co...@wikimedia.se>: > > Alla uppgifter kommer från > > offentliga handlingar eller Wikipedia och är därmed licensmässigt > kompatibla > > med OSM. I dagsläget finns det ungefär 600 verk med koordinater i > databasen. > > Om koordinaterna kommer från Wikipedia är det nog svårt att använda, > pga Openstreetmaps totala vägran av att ta punkter från Google Maps > där de flesta koordinater kommer från. Jag antar att du inte har > source=* på koordinaterna, ett av problemet med mycket taggar är att > man egentligen har olika source:name/source:coords/source:date und so > wieter. > > Men vi kan ju alltid reverta de koordinaterna som kommer från wikipedia.. > :-) > > Det är en super idé med offentligkonst.se, kartläggaren och > cykelförrådsbyggaren i mig inser att man kan göra så mycket mer av > det. När jag kartlade i Hammarby Sjöstad så tog jag bilder på > konstverken och la upp på commons, det var inte lite jobbigt. > > -- > /emj > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se