Hej och god jul på er Efter att ha börjat köra med OsmAnd <http://osmand.net/>har jag insett att även om vägnätet till stora delar är väl karterat så saknas det hastighetsbegränsningsinformation på väldigt stor del av vägarna...
Är det nån av er som har erfarenhet av kartrendering som vet hur svårt det skulle vara att göra ett kartlager som visade bara vägar, och renderade färgen baserat på vilken hastghetsbegränsning som är karterad (och nån ordentligt avvikande färg för vägar helt utan hastighetsbegränsningsinfo)? Med en sådan tileserver som bakgrund borde det bli betydligt enklare att komplettera vägnätet med vettiga hastighetsgränser. På trafikverket finns det översiktskartor med dom hastighetsbegränsningar (på större vägar) som beslutades 2009 (uppdaterad/granskad 2010): http://www.trafikverket.se/Privat/Resan-och-trafiken/Hastighetsgranser-pa-vag/Nya-hastighetsgranser/Kartor---nya-hastighetsgranser/ Där finns också detaljkartor för varje län. Har inte hittat vad som gäller rättighetsmässigt för dessa kartor än. Är det någon från OSM som varit i kontakt med trafikverket i något annat ärende? Underlaget till kartorna är ju troligen lagbeslut, men trafikverket kan ju ha rättigheter till sina kartor ändå antar jag. /Jonas
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se