Veres Sándor írta:
A (csak) kulcsos megoldás előnye, hogy gyakorlatilag kizárt a próbálgatásos betörés az internet felől (ez a leggyakoribb a nem célzott támadások között).
Már ez is jól hangzik. Ebben az esetben szükségtelenné válik / válhat pl. az iptables azon alkalmazása; ha pl. 3 hibás próbálkozás érkezik a szerverre, akkor tiltom a portot x óráig? Vagy ez még akkor is maradjon benne? És ajánlott még a fail2ban használta is (gondolom)?
Én így látom, ahogy te is leírtad, ezért nem használok fail2ban és hasonló megoldásokat egyáltalán. Persze lehet használni ezeket a plusz dolgokat, de konkrétan az ssh-nál (ha kulccsal használom) nem jelent akkora pluszt, hogy beállítsam. Ízlések és pofonok...

Hátránya (ahogy te is említetted), hogy tárolni kell valahol a kulcsot. Ellenben, ha a kulcsnak is elég erős jelszót választasz, akkor csökkenthető a kockázat. (Bár még mindig gyorsabb egy kulcs jelszavát törni offline, mint a szerveren próbálkozni.)
A kulcs jelszava kb. ugyanazt jelenti, mint ha egy tömörített zip állománynál jelszót állítok be? Amikor bejelentkezéskor megadom a kulcs helyét, akkor ezt a jelszót remélem, nem kell begépelni? És akár a jelszót el is felejthetem, mert a későbbiekben nem lesz rá szükségem? Bocsánat a buta kérdésekért, de egy két dolgot tisztán szeretnék látni mielőtt áttérnék kulcsos azonosításra.
Igen, a kulcs jelszava leginkább egy tömörített fájl jelszavához hasonlítható ilyen szempontból. Ezt alapesetben a kulcs minden használatakor meg kell adni. Vannak azonban ötletes kiegészítők is, amivel könnyíthetünk ezen. Ilyen például a putty kiegészítéseként a pageant, amibe ha betöltöd a kulcsot, akkor egyszer megkérdezi a hozzá tartozó jelszót, majd amíg fut ez a kis alkalmazás, addig megjegyzi a dekódolt kulcsot, és nem kell újra megadni a jelszót. Következő újraindítás után természetesen újra be kell tölteni a kulcsot, és kérdezi a jelszót is. Van még egy másik lehetőség, az pedig a jelszó nélküli, kódolatlan kulcs használata. Ezt viszont erősen ellenzem, mivel így valóban csak a kulcsfájlt kell megszerezni, és máris be lehet lépni !jelszó nélkül! a nevedben a szerverre. Szintén a putty kiegészítője a puttygen nevű alkalmazás, ennek segítségével egyszerűen lehet jelszót módosítani a kulcson.

Ezért szeretném kombinálni a két hitelesítési módot, mert ezzel már tényleg olyan minimálisra csökkenthető a kockázat, hogy gyakorlatilag elhanyagolható.
Ha ezt sikerül megoldanod, akkor kérlek oszd meg velünk.
Igyekszem... :)

--
Hambuch Gábor
hamb...@w5.hu
_______________________________________________
Techinfo mailing list
Techinfo@lista.sulinet.hu
Fel- és leiratkozás: http://lista.sulinet.hu/mailman/listinfo/techinfo
Illemtan: http://www.1let.hu/illemtan.html
Ügyfélszolgálat FAQ: http://www.kozhalo2.hu/Faq.aspx

válasz