Na akkor a filterekről:

Low-pass (vagy más néven High-cut): egy megadott frekvencia (határfrekvencia) alatti frekvencia tartományt enged át. Minden a megadott frekvencián felüli tartományt levág.

High-pass (vagy más néven Low-cut): egy megadott határfrekvencia feletti tartományt enged és mindent ami alatta van levág.

Band-pass: két megadott határfrekvencia (pl. 9200 és 9300 Hz) közti frekvenciatartományt meghagyja, minden mást alatta és fölötte levág.

Band-stop: két határfrekvencia közti értéket eldobja, minden más alatta és fölötte megmarad. Ez kell neked a leírásod alapján. Ezt szokták Notch filternek is nevezni.

Na most nekem az Audacity nincs fent, mert nagyon nyögvenyelősen használható komolyabb projektekre. Nagyon régen találkoztam vele így nem tudom mi van most vagy mi nincs benne, de valószínűleg találsz benne egy Paragraphic EQ-t. Ezen be tudod állítani a két frekvenciát ami között cut-off-olni akarsz. Majd ezek szintjét lehúzod amíg csak engedi.

Az igazsághoz hozzá tartozik az is, hogy így nem 100%-ban oldottad meg a feladatot, ugyanis ezek a Paragraphic EQ-k egy úgymond levágási meredekséggel dolgoznak, tehát nem azt csinálják, hogy ha megadsz 9200 Hz-et nekik, akkor 9200 Hz-nél hajszálpontosan lecsapják, hanem a 9200 Hz-et egy középfrekvenciának veszik, amiből oktávsáv illetve harmadoktávsáv (tercier sáv) alapján dolgoznak ami paraméterezhető. Tehát kicsit a 9200 Hz alá és fölé is lőnek. Ennek az értékét általában tized oktávonként tudod állítani (dB/oktáv). Ezt nevezik levágási meredekségnek.

Van lehetőség a teljes spektrumon belül egyes frekvenciák analizálására, de nem célszerű. Emiatt találták ki a tercsávos és oktávsávos léptéket. Egy oktáv az a mennyiség, amikor a frekvencia megduplázza értékét. Például, ha egy hangnem frekvenciája 400Hz, akkor egy oktávra található a 800Hz és a 200Hz. Ezért az egy oktávon belüli két hangnem közötti frekvencia aránya 2:1. Ezt figyelembe véve, hogy az oktávot tudod állítani tizedével egy jobb Paragraphic EQ-n kiszámolhatod, hogy az arány alapján mi az a középfrekvencia, amit ha megadsz és beállítód, hogy hány tized oktáv széles legyen a szűrő egy értékkel is definiálhatod a számodra szükséges kivágandó 100 Hz-et. Ez pontosabb, mint az előbb leírt 2 határértékes példa. (Szemléltetni, azaz hallgattatni jó szerintem, mert nincs abszolut hallása az emberek nagy részének és az audio lánc amin visszahallgatod is elképzelhető, hogy többet torzít, mint amennyi a hibahatár a Paragraphic EQ-s megoldással. Ha tényleg full pontos megoldás kell, akkor komoly vas vagy szoftver kell.)

Ilyesmit keress az Audacity-ben: https://tinodieger-my.sharepoint.com/personal/m_zsolt_tinodi-eger_hu/_layouts/15/guestaccess.aspx?guestaccesstoken=sIgAEuLqOYLBzOAhZAB%2b4X%2fEfVyjB%2b7vbflZb9VuGPk%3d&docid=06ac905f4e7a845eb83a62e7145f703c9

Remélem tudtam segíteni.



2016.06.30. 21:43 keltezéssel, Nagy János írta:
Az Audacityt letöltöttem (magyar nyelvű), de nem találok rajta frekvencia filtert. A Zsolt által javasolt módszer biztos jó, de egyszerűbbet keresek. Mi az a Band-stop filter?

--
Best regards,
Zsolt Meszaros
IT-Sysadmin

_______________________________________________
Techinfo mailing list
Techinfo@lista.sulinet.hu
Fel- és leiratkozás: http://lista.sulinet.hu/mailman/listinfo/techinfo
Illemtan: http://www.szag.hu/illemtan.html
Ügyfélszolgálat FAQ: http://sulinet.niif.hu/

válasz