Szia!

A lent felsoroltak mérésére elég egy kb. 5000 Ft körül kapható egyszerű kábelteszter.

Erről viszont nem árt tudnod, hogy jegyzőkönyvhöz véleményem szerint édes kevés. Gyakorlatilag ezek annyit csinálnak, hogy a kábel egyik végére érpáranként ráteszi a 9V-ot majd az ellenoldalon megnézi, hogy átjött-e a feszültség. Ám attól, hogy a 9V-ból megérkezett annyi, (vezeték ellenállásától (csillapításától) függően és, hogy milyen állapotban van az elem) hogy a "teszteren" látszódjon, hogy a kábel nem szakadt, zárlatos esetleg jobb darabok felismerjék a kötést, még nem jelenti azt, hogy a kábel az adott hosszon képes az elvárt / tervezett adatátviteli sebességre vagy egyáltalán adatátvitelre. Így hogy hitelesítek? Ez csak Villamos szempontból "mér" nem adatátviteli szempontból. A feszültség lehet átmegy a vezetőn, de, hogy milyen a jeldiszperziója a vezetőnek (a jelalak mennyit torzul) és, hogy mennyire felismerhető lesz X méter után a két feszültségszint azzal nem foglalkozik ez a teszt.

Véleményem szerint jobban jársz, ha

1) csinálsz egy egyenes kötésű kábelt, amit elvágsz a felénél és leblankolod a szigetelést, erenként a rézig. Az egyik felén összetekered / forrasztod a jobb kontaktus miatt az érpárokat. Narancs és Narancs Fehér összetekerve ... leszigeteled.

2) A másik darabon meg csak lecsupaszítod a 8 eret és pl kikötöd egy sorkapocsra. Majd egy egyszerűbb multiméterrel rámérsz érpáronként az ellenállásra.

3) Ugyanebből a kábelből megmérsz egy pl 10 méteres szakaszt, hogy mennyi az ellenállása. Ebből megvan a méterenkénti aránylag pontos érték. (vagy a 305 méteres dobon leméred a két végén az ellenállást (pontosabb), eltekintünk tőle, hogy tekercsként van a dobban, ami papír (akkor lenne érdekesebb, ha fém hengeren lenne))

4) Az 1)-pontban elkészített összetekert kábelt bedugod az aljzatba, a másik oldalon meg a sorkapcsos kábelt bedugod a patchpanel-be és rámérsz érpáronként a kábelre.

5) Ebből megkapod:

- A kábel ellenállását érpáranként (/2 erenként)

- A kábel elég jó közelítésű hosszát

- Bekötését (huzaltérkép)

Ezután az aljzatokon körbemégy egy laptoppal, amit a vezeték másik oldaláról pingelsz egy géppel a patchpanel mellől. Illetve RAM-Drive-ból RAM-Drive-ba átmásolsz egy 2 GB-os image filet.

- megvan a késleltetés az adott szakaszon

- megvan az átviteli sebesség is

--

Ami viszont nem lesz meg és egy normálisabb jegyzőkönyvhöz kell:

- beiktatási csillapítás

- reflexiós csillapítás

- NEXT (közelvégi áthallás)

- PSNEXT (összegzett közelvégi áthallás)

- ELFEXT (távolvégi áthallás)

- PSELFEXT (összegzett távolvégi áthallás)

- frekvenciateszt

stb. Ezekhez kell a Fluke és társai.

A fenti megoldás szívatós, de ha egyszer kell megoldható és tudsz is mit írni a papírra azon kívül, hogy működik vagy nem az adott végpont.

Ha rendszeresen kell, akkor veszel egy komolyabb műszert és behozza az árát. Vagy csinálsz egy sajátot mikrokontrollerrel.



2016. 11. 29. 14:24 keltezéssel, rendszerga...@nlai.sulinet.hu írta:
bocsánat a pongyola fogalmazás miatt
réz alapú formára gondoltam :) elsősorban, ami érdekelne: szakadás, rövidzár, kábelbekötési hiaba és a jegyzőkönyv ...

--
Best regards,
Zsolt Meszaros
IT-Sysadmin

_______________________________________________
Techinfo mailing list
Techinfo@lista.sulinet.hu
Fel- és leiratkozás: http://lista.sulinet.hu/mailman/listinfo/techinfo
Illemtan: http://www.szag.hu/illemtan.html
Ügyfélszolgálat FAQ: http://sulinet.niif.hu/

válasz