Hej Thomas

Jeg har brygget 15 bryg uden problemer med samme setup som dig. Jeg rører dog jævnligt i gryden for at sikre mig en jævn varmefordeling i mæsken. Det er især vigtigt hvis du ”tørmæsker”, altså forholdsvis lidt vand til meget malt (f.eks. til skotske ales).

Hvis det brænder på, er der en termosikring der slå fra og så kan det godt være lidt trælst at gennemføre mæskeprogrammet.

Jeg rør ca. rundt hver gang varmelegemet slår til og forsætter indtil det slår fra igen.

Christian F. Behrens #1720

Thomas Lauritsen wrote:
Hej

Jeg har købt en elgryde fra Lundteknik uden indstatssien fordi jeg har en separat lauter-tun. Jeg vil mæske i elgryde og derefter overfører hele mæsken til min lautertun. Jeg er kommet i tvivl om det er smart eller om det vil give problemer at mæsken rører varmelegemet. Kan problemet løses hvis jeg sørger for at røre godt i gryden når varmelegemet er tændt?

Hilsen Thomas Lauritsen


_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]



Besvar via email