Hej Jacob

jacob porse wrote:
Er der nogle mini keg brugere, som kan hjælpe med information og råd?

Mini-kegs er et udmærket valg, hvis man synes at flakserensning er blevet for træls. Jeg har ingen overkommando der skal sanktionere mine indkøb, så jeg er gået hele vejen og har et primitivt fadølsanlæg baseret på Cornelius fustager, men jeg hælder altid 5 liter af hvert bryg på mini-keg, som jeg giver min bror. Jeg synes det er en udmærket løsning og mine erfaring er gode.

Jeg har købt de fleste af mine mini-kegs hos Torben Lund (http://lundteknik.dk) sammen med sikkerhedsbunger og har ikke haft problemer med flade fadøl.


Skal brygget eftergære som på flasker?

Samme procedure, der har været nogle gamle råd der anbefalede (fra før man fandt på sikkerhedsbungerne, vil jeg tro), at man brugte den halve mængde sukker til priming. Det har nok haft sit rationale i et forsigtighedsprincip, idet der er grænser for hvor stort et tryk en mini-keg kan klare (3 bar vistnok). Hvis du karbonerer dine hvedeøl ud fra denne tabel (http://www.haandbryg.dk/eftergaering.html), så er det måske en ide at sænke sukkermængden lidt, ud fra et sikkerhedsprincip, i det tilfælde at sikkerhedsbungen ikke er konfigureret korrekt.

Holder det sig ligeså godt som på flasker?

Det er min erfaring, hvis du køber en taphane der anvender CO2, selvom forbruget nok stiger lidt, idet det godt kan være fristende for nogen lige at tage sig en fadøl, når man ”falder” og fadet i køleskabet.

Køber man blot et antal kegs og en enkelt tappehane?

Ja, men man kan ikke skifte mini-keg midt i det hele, medmindre du vil ofre resten af indholdet. Så hvis du gerne vil have flere typer på hane, må du købe nogle flere haner.

Hvordan rengør man det?

Lunds mini-kegs er coated med en plastic indvendigt, der kan tåle kogende vand og iodofor. Så det er ikke det store problem. Der er nogen der har advokeret for, at man ikke skal gå så højt op i det. Altså at det er nok med kogende vand. Jeg er dog ”hysterisk” og anvender på altid iodofor også.

Bliver det ligeså godt som på flasker?
Hvis du ellers rammer en perfekt karbonering vil jeg mene, at resultatet er det samme. Jeg har faktisk oplevet at en mini-keg smagte bedre end resten af brygget gjorde på Cornelius fustage. Årsagen til den bedre smag skal enten findes i det faktum, at jeg karbonerer mine Cornelius fustager kunstigt og ændrede lagrings forhold. Mini-kegen havde stået i køleskabet en 3-4 uger længere end Cornelius fustagen. Der er dog bryg jeg stadigvæk personligt ville hælde på flaske, men det afhænger af stilarten og forventningerne til hvorledes brygget skal nydes og gemmes.

Hvis du bliver glad for setupet og du ikke kan overbevise din bedre halvdel om fordelen ved et fadølsanlæg, kan jeg på det varmeste anbefale at du køber en Philtap (se evt. http://www.listermann.com/), den er betydeligt bedre end de taphaner du kan købe i DK p.t.

Rygter vil dog vide, at Torben Lund har gang i noget spændende på den konto også, så det bliver måske ikke aktuelt.

- Christian F. Behrens #1720


Besvar via email