Det kræver vist at du forklare ordet 'ordentligt'... :)
 
Kiselguhr (DE) er et glimrende middel til at opbygge et partikel filter. Det er billigt i drift, men DE filtrering har den ulæmpe at det kræver en del tid, energi og udstyr at sætte op og det ikke er præcist. Derfor kombineres DE filtrering nogle gange med brugen af cartrige filtre. Som du skriver, blandes der ofte også silicagel (PVPP) i øllet inden filtrering for netop at komme pholyphenolerne, den ene halvdel af chill-haze, til livs. Men det er ikke noget man kun gør ved DE filtrering.
 
Essensen er at der ikke findes en definitiv 'ordentligt' måde at fitrere øl på. DE filtrering er blot en af mange filteringsteknikker man kan anvende eller kombinere, og der er intet forkert i at bruge engangs cartridge filtre. Problemet med disse engangs cartridge filtre er typisk drifts prisen hos bryggerier, men det er jo noget lidt andet for os håndbryggere.
 
Nick
-----Original Message-----
From: [EMAIL PROTECTED] [mailto:[EMAIL PROTECTED]On Behalf Of Christian Wix
Sent: 2. april 2005 13:08
To: [EMAIL PROTECTED]; 'Lars Vig Jensen'; [email protected]
Subject: RE: [Brygforum] Filtrering af øl

Man kan ikke filtrere øl ordenligt, uden brug af kiselguhr. Sagen er, at de mindste partikler (chill haze) som man ønsker at fjerne, er mindre end nogle af dem man vil beholde! Derfor er der brug for at finterhjælpemiddel.
 
// Christian Wix
-----Original Message-----
From: [EMAIL PROTECTED] [mailto:[EMAIL PROTECTED]On Behalf Of Nick Wilder
Sent: 2. april 2005 13:01
To: 'Lars Vig Jensen'; [email protected]
Subject: RE: [Brygforum] Filtrering af øl

Morebeer.com har et hhv. et cartridge og et plade filter du kan eksperimentere med.
 
1my vil fjerne en hel del gær, polyphenol og protein rester, men hvis du vil have AL gær ud hedder det 1my absolut. Du skal helt ned til 0,5 my absolut hvis du vil have et synligt helt blankt resultat der er mikrobiologisk stabilt.
 
Nick
-----Original Message-----
From: [EMAIL PROTECTED] [mailto:[EMAIL PROTECTED]On Behalf Of Lars Vig Jensen
Sent: 1. april 2005 20:55
To: [email protected]
Subject: [Brygforum] Filtrering af øl

Jeg overvejer at investere i et filter til at filtrere min
meget uklare English Pale Ale. Er der nogen der ved hvor
man skaffer det rigtige filter ex. med en 1 my filterpatron?
Jeg har læst i en seriøs bryggerbog, at 1 my er den rette størrelse, hvis man ønsker at fjerne hovedparten af gærpartiklerne, men samtidig ønsker at bevare smag og kulør. Er det rigtigt?
 
Lars

Besvar via email