Hejsa

 

Vi er to som skal I gang med vores første bryg. Vi har dog nogle spørgsmål, som vi ikke umiddelbart har kunne læse/gætte os til. Vi undskylder hvis spørgsmålene er lidt ”simple”.

 

-          Der står man skal tilsætte 7 gram sukker per liter ved anden gæring, men hvilken sukker? Er almindelig Dansukker fra supermarkedet ok?

-          Der følger noget karamel tilsætning med, uden at der står hvornår det skal tilsættes ligesom de andre ingridienster. Der står dog ”add candy sugar and other HOPS 30 min. before the end of boiling”. Ved I om det også gælder for karamel tilsætningen?

-          Vi har købt de klassiske og billige gærlåse som har noget der minder om en S-form. Hvad er deres formål og skal de fyldes med vand eller bare tilsluttes gærspanden?

 

På forhånd mange tak for hjælpen!

 

Venlig hilsen,

Nybegynderne

_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED] 

Besvar via email