Den der dødtid, jeg er klar over hvad det er, men hvis man slukker for strømmen, og der er nogenlunde cirkulation, hvor meget stiger temperaturen så? Jeg har ikke selv en "Lund-gryde" men havde egentligt forestillet mig at temperatustigningen var så langsom , så problemmet med hysterese var til at overskue, Læs: ikke til at måle.

LPR 4040
Bryg noget mere øl

----- Original Message ----- From: "Nils-Erik Hansen" <[EMAIL PROTECTED]>
To: "Lars" <[EMAIL PROTECTED]>; "brygforum" <[email protected]>
Sent: Thursday, January 12, 2006 4:03 PM
Subject: Re: [Brygforum] Styring af mæsketemperatur


klip<
Hvis du har et stegetermometer, som du stoler på, kan du lave enten en akustisk kobling, eller en optisk kobling til et relæ, som så trækker varmelegemet.
klip<

Det kan man sagtens, men det fjerner ikke dødtiden i processen. Og mens vi er ved stegetermometre, så bør man lige sammenligne dem med et almindeligt termometer. Dem jeg har haft har typisk haft et off-set på +3 grader.

klip<
Den nemmeste måde at halvere effekten på er at koble en diode ind i kredsløbet, så trækker den kun på den ene halvfase ~ halv effekt.
klip<

Også korrekt, og den løsning bruger jeg selv; jeg har 12kW at holde styr på. Når jeg ikke nævnte det er det fordi at det ikke er en regulering, bare en begrænsning. Løsningen i sig selv er heller ikke særlig subtil, men det var det bedste jeg kunne finde på i en håndevending.



MVH
Nils-Erik Hansen
Maskinmester, Rosa Mærsk





_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]

Besvar via email