Hej Claus
Lidt kode skal der til, hvis udskriften skal se pæn ud.
<p> giver et nyt afsnit, som hvis du trykker 2 gange på Enter.
<br> giver et enkelt linieskift, som hvis du trykker 1 gang på Enter.
Det er naturligvis ikke noget, som alle er klar over, så det er en god ide, at bringe tipset videre.
Mvh Arne 9970
Den 06-01-27 skrev Pia og Claus <[EMAIL PROTECTED]>:
Hej alle brugere af BeerCalc.
Det har irriteret mig, at når man vælger printable i BeerCalc, så forsvinder de "RETUR" man har lavet i comments. Altså noget der skulle se således ud:
Malt:
Hvede
Rug
Kommer til at se således ud: Malt:HvedeRug
Med et kvalificeret gæt har jeg fundet frem til, at problemet kan løses ved at indsætte: <p> hver gang man ønsker en retur (det er html-kode og p står sikkert for paragraf break eller noget...). Altså:
Malt:<p>
Hvede<p>
Rug<p>
Så ser det pænt ud når man printer.
Måske er der andre, der allerede har fundet ud af det, måske er det kun mig, der har det problem.... men nu er min løsning givet videre - jeg er en gladere mand!
Claus /BrdrBehrens, 2700
_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]
_______________________________________________ Brygforum mailing list [email protected] http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]
