Title: Message

http://www.srpska-rec.co.yu/

HAG I NJEGOVI SPISKOVI

Predsednik i njegovi prevodioci

Ponovo je predsednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica uoči posete Velikoj Britaniji najblaže rečeno uzburkao domaću i stranu javnost ali i zvanične institucije izjavom o Haškom tribunalu.

Aleksandar TASIĆ

"Nećemo dopustiti Haškom tribunalu da ima uvid u osetljiva vojna dokumenta. Haški tribunal želi pristup vojnim dokumentima koja mogu sadržavati legitimne vojne tajne", rekao je Koštunica u intervjuu za londonski "Sandej tajms" pred odlazak u London, a dan pre podnošenja godišnjeg izveštaja glavnog tužioca Tribunala Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Samo 24 sata kasnije javio se veći Koštunica od Koštunice - Zoran Šami, potpredsednik Demokratske stranke Srbije, da objasni šta je predsednik SRJ zapravo hteo da kaže. "Sandej tajms je neprecizno preneo reči Vojislava Koštunice o uvidu Haškog tribunala u dosjea Vojske Jugoslavije. On je, naime, rekao da i taj vid saradnje, kao i sve ostale, treba regulisati zakonom. Saradnja s Hagom nije samo izručivanje, već i uvid u određenu dokumentaciju koja može biti tajna, a Vojislav Koštunica je rekao da ne treba dozvoliti da bilo koji političar arbitrarno presuđuje šta se može ili ne može dati na uvid i da od slučaja do slučaja procenjuje da li su određeni podaci tajni. Stvar je u finesi", rekao je Šami.

LONDONSKA PREPUCAVANjA

Šta god mislio, Koštunica to nije trebalo da kaže tako kako je rekao. Posebno u trenutku u kojem je to učinio. Ako mu već nije bilo poznato, kako je rekao, da će Milošević biti isporučen, što je neshavtljivo, morao bi da zna da će Jugoslavija morati da se ponaša onako kako od nje bude zahtevano kada je o Haškom sudu reč. To, posle svega, i deca znaju. Sa Zakonom, republičkim ili saveznim, svejedno je ako je dovoljan osnov za saradnju Statut suda, ili bez njega s obzirom da se polako povećava broj optuženih koji se dobrovoljno predaju kako bi pred sudom pokazali da nisu krivi.

Što se pak tiče vojnih tajni, iz Haga je stigla potvrda da su pod istragom i bivši komandanti OVK na Kosovu Tači, Čeku i Hajradinaj. Ako je tako, toj istrazi bi svakako bila od koristi i dokumenta Vojske Jugoslavije u vezi s operacijama protiv albanskih separatista. Da li će ih SRJ dati na uvid i potkrepiti eventualnu optužnicu ili će ih, sledeći Koštuničine reči, uskratiti kao vojnu tajnu?

Otputovao je predsednik SRJ u London i vratio se posle 28 sati. Razgovarao je i s britanskim premijerom Blerom i posle tog susreta novinarima potvrdio da je "bilo pitanja o kojima nisu postigli saglasnost, što se pre svega odnosi na saradnju s Haškim tribunalom".

"Jugoslavija nastoji da donese Zakon o saradnji s tim Sudom i tražimo razumevanje i strpljenje međunarodne zajednice", izjavio je jugoslovenski predsednik. On je, takođe, izrazio i zabrinutost "zbog istrage pokrenute protiv nekih visokih oficira vojske i policije, što neće doprineti stabilizaciji ni u zemlji ni u regionu, niti povratku poverenja našeg naroda u međunarodnu zajednicu".

Ni Bler nije ostao dužan. Tek što je predsednik SRJ odleteo iz Londona, u "Tajmsu" je objavljena njegova izjava prema kojoj "Koštuničina vlada mora Haškom tribunalu da preda Srbe osumnjičene za ratne zločine. U kratkoj informaciji povodom ove posete rečeno je da je "Britanija spremna da pomogne privrednu obnovu SRJ, ali da Beograd mora da poštuje međunarodno pravo".

OBAVEZA I BEZ ZAKONA

Jugoslavija, preciznosti radi, još ne nastoji da donese zakon o saradnji s Haškim sudom. Postojao je neuspeli pokušaj. Onda je Srpska vlada preuzela stvar (i odgovornost) u svoje ruke i završila najvažniji deo posla: Miloševićevu ekstradiciju. Sada Koštuničina stranka predlaže donošenje zakona na republičkom nivou, zalažući se, istovremeno, i za opstanak zajedničke savezne države. Zakon će u Srbiji, verovatno, biti donet, ali će njegovo donošenje u Srbiji razlabaviti ionako više nego klimave odnose dve republike.

Izjava jugoslovenskog predsednika deluje kao naivni odbrambeni mehanizam u trenutku kada Hag steže obruč, pa umesto da brani zapravo posredno predstavlja neku vrstu priznanja. A da to nije potrebno, jer jasno je da istraga ili prikupljanje informacija ne znači i optuženje.

Ona je, naime, usledila ne samo posle objavljivanja nezvaničnog spiska više od 340 osoba, među kojima su i pripadnici MUP, protiv kojih je, navodno Sud u Hagu pokrenuo istragu, nego i pošto su se pod istragom našli i načelnik Generalštaba VJ general Nebojša Pavković i general MUP Sreten Lukić. Pomenuta su još petorica visokih oficira VJ, MUP ili funkcionera Službe državne bezbednosti. Iz Haga, dalje, stižu informacije, a iz Srbije su ih neimenovani zvaničnici, do zaključenja ovog teksta i potvrdili, da vojska navodno čuva i bivšeg komandanta oružanih snaga Republike Srpske i jednog od optuženih, generala Ratka Mladića. Vojska Jugoslavije je Koštuničin "sektor" - on predsedava Vrhovnim savetom odbrane.

Nije li, najzad, uskakanje samom sebi u usta Koštuničin gest kojim je nedavno penzionisao pukovnika Veselina Šljivančanina, jednog iz takozvane "vukovarske trojke" bivših starešina JNA, što je protumačeno kao prebacivanje odgovornosti za ekstradiciju sa vojnih na civilne organe vlasti, odnosno na policiju.

Jedna od reakcija u lancu na citiranu izjavu je i saopštenje Saveznog ministarstva za odbranu da će "sarađivati s Haškim sudom kad savezna vlada i Skupština budu donele odluku o tome". Šta će biti kad Zakon bude donet u Srbiji? Da li će biti sukoba policije i vojske? Kako će tada reagovati predsednik SRJ?

Politička neslaganja između DSS i DOS (DS) su evidentna. U njima, nažalost, kao predsednik DSS učestvuje i predsednik SRJ. Ostaje nada da se ta prepucavanja neće (ako već i nisu) odvijati preko Haga a na opštu štetu.

 

 

 

Одговори путем е-поште