Title: Message
 


I OVO JE SRBIJA

      

      NA IZBORIMA U KIKINDI DOS OSVOJIO SAMO ČETIRI POSTO GLASOVA

      Da je DOS-u istekao rok trajanja, i da ta koalicija polako ali sigurno odlazi sa političke scene, pokazali su i izbori u opštini Kikinda. Na ponovljenim izborima za odbornika, održanim u nedelju 3. februara, za DOS je glasalo samo četiri posto birača. DOS je nastupio jedinstveno, ali je i pored toga doživeo katastrofalan poraz i dobio najmanji broj glasova u konkurenciji šest kandidata grupe građana, stranaka i koalicija. Na dopunskim izborima u Kikindi pobedio je kandidat grupe građana, a na izborima su učestvovali i predstavnici SPS-a, SRS-a, lokalne koalicije SPO-NS i Vojvođanskog pokreta.

      I ovi rezultati glasanja potvrđuju da je vladajuća koalicija izgubila podršku građana Srbije, zbog čega se prevremeni izbori nameću kao neminovnost.

      

      PORTPAROL DS O PREMIJEROVOJ TERORISTIČKOJ PROŠLOSTI

      Srpski pokret obnove uputio je zahtev da ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Jugoslavije, u saradnji sa Interpolom i nemačkom federalnom policijom, provere navode iz knjige "Pokrštavanje petokrake" (str. 148, BIGZ, 1994), šefa Informativne službe Demokratske stranke Nenada Stefanovića, da je Zoran Đinđić bio "poverenik marksističko-terorističke grupe Bader-Majnhof za Jugoslaviju", i da je njihove pripadnike krio u Beogradu "kada su se prebacivali za Irak".

      Bader-Majnhof teroristi počinili su mnoga ubistva širom sveta, otmice aviona i razne druge zločine. Bili su povezani i sa islamskim fanaticima, pretečama Bin Ladenove "Al Kaide".

      U rasvetljavanju svega ovoga, posebnu ulogu će, sigurno, odigrati i Mosad, s obzirom da su Jevreji i njihova država bili među glavnim metama Bader-Majnhofa.

      

      SUKOBI U SKUPŠTINI OPŠTINE ŠABAC I LOKALNOM DOS-u

      Još u oktobru prošle godine predsednik Izvršnog odbora Skupštine opštine Šabac Dragan Popović Kića podneo je ostavku, što je značilo i pad kompletne opštinske vlade. Iako je od tada prošlo više od pet meseci, još uvek se ne nazire ko bi mogao da dođe na to mesto, koje po koalicionom sporazumu pripada DSS-u. Popović je nedavno isključen iz članstva DSS-a. Na konferencijama za novinare kao kandidat ove stranke istaknut je Zoran Stefanović, prvi predsednik DSS u Šapcu i vlasnik privatnog preduzeća "Steko". Međutim, za Stefanovića neće da glasaju odbornici drugih stranaka šabačkog DOS-a. Predstavnici DS žele da na funkciji ostave Popovića, koji je njima lojalan.

      Na prvoj skupštini ogranka DSS u Šapcu, u martu 2001. za predsednika je izabran Dragan Popović Kića. Nešto kasnije, navodno zbog prezauzetosti, Popović je smenjen, a na njegovo mesto je došao Vladan Dugonjić, bivši član SPO. Međutim, pošto izdajnike niko ne voli, smenjen je i Dugonjić, a umesto njega izabran je Mladen Đerić, koji je i potpredsednik Skupštine opštine. Da je DSS u stalnim previranjima potvrđuje i ostavka Jasmine Milutinović, članice DSS, na funkciju potpredsednika šabačke opštine.

      

      

      POSLANIK DEMOHRIŠĆANA POZVAO U KRALjEVU NA DVOBOJ PREDSEDNIKA OPŠTINE, ČLANA DSS

      Vlada Srbije imenovala je prinudnu upravu u kraljevačkom preduzeću "Stoteks", a zatim je tu odluku poništila, što je dovelo do produbljivanja sukoba u Dosovoj opštinskoj vlasti. Povodom kontraverznih vladinih odluka prvi se oglasio predsednik SO Kraljevo Ljubiša Jovašević (DSS):

      "Nečuveno je da jedna vlada, na sednici bez predsednika vlade, u roku od dve nedelje poništi sopstvenu odluku i time dezavuiše i sebe i predsednika SO Kraljevo i načelnika Raškog okruga, na čiji su predlog mere i uvedene".

      Jovašević tvrdi da se političkom trgovinom preko leđa radnika "Stoteksa" i građana Kraljeva prebijaju krupni materijalni interesi nekoliko pojedinaca. Predsednik SO Kraljevo će, kako je najavio, upotrebiti sva sredstva, pravna i politička da se ovakvoj praksi, nasleđenoj iz vremena koja očigledno nisu prošla, jednom stane na put.

      "Prethodno rukovodstvo koje je preduzeće dovelo do duga od čak 30 miliona dinara mora da ode, a sa njim sa političke scene i Marko Petrović, poslanik Nove Srbije, i Predrag Stojanović, poslanik Demohrišćanske stranke. Ko je za promene, a ko nije, šta je reforma a šta nije, jasno je vidljivo baš na primeru "Stoteksa". Na kraju, obaveštavam sve aktere u "Stoteksu" da će svako ko se ne bude ponašao u skladu sa zakonom ipak dospeti u ruke pravde, ma kako izgledala trenutna situacija", zapretio je predsednik SO Kraljevo.

      Nije prošlo puno vremena, a stigao je odgovor od prozvanog Predraga Stojanovića, bivšeg potpredsednika opštine i pretendenta na mesto prvog čoveka opštine, koji je nedavno objavio i svoju kandidaturu za gradonačelnika Kraljeva. U svom odgovoru Jovaševiću, Stojanović kaže da nema nameru da ide sa kraljevačke političke scene, ali da će Jovaševića da najuri sa nje, i sa mesta na kojem se sada sasvim slučajno nalazi.

      "A najuriću vas jer i dalje mislite da je Kraljevo vaša lična prćija i svojina u kojoj možete svakome sve da naređujete, krijući se iza Vojislava Koštunice. Kada je bilo stani-pani, nigde vas nije bilo. Izašli ste iz mišje rupe u oktobru 2000. godine i tako nepodšišani pomislili ste da ste lav. Po ko zna koji put obmanjujete građane Kraljeva koristeći moje ime, pa i u slučaju "Stoteksa". Ono što vi, kao rođeni Bosanac, ne znate jeste da je moj otac jedan od časnih osnivača te firme i to je moja jedina veza sa "Stoteksom", na čije sam ime i uspehe ponosan. Uzgred, ko vam daje za pravo da se mešate u bilo koje druge poslove, sem onih gradonačelničkih koje, izgleda, ne znate da obavljate? I dokle ćete da pretite nekim samo vama znanim političkim pravnim merama? I dokle ćete da nas ubeđujete da ste samo vi pošteni, a mi ostali lopovi i hohštapleri? Da bismo to jednom za svagda rešili, ponovo vas pozivam na javni dvoboj, na televiziji, radiju, fudbalskom stadionu, hali sportova. Birajte! Ja ću poneti svoje dokaze, vi svoje. Da vidimo onda - ko je Musa, a ko je jarac", kaže se u saopštenju prof. dr Predraga Stojanovića, koji se potpisao kao narodni poslanik, predsednik skupštinskog Odbora za prosvetu, prorektor Univerziteta u Kragujevcu, potpredsednik DHSS i predsednik kraljevačkog ogranka stranke.

      

      U KUČEVU KOALICIJA SPS i DS

      U opštini Kučevo formirana je koalicija SPS - Demokratska stranka.

      Na nedavnoj sednici Skupštine opštine odbornici su razrešili Sanju Vukojević, direktorku Doma kulture "Veljko Dugošević", inače predsednicu opštinskog odbora Socijalističke partije Srbije u Kučevu.

      Za novog direktora ove ustanove imenovan je Miodrag Nadlački, član Demokratske stranke.

      Bizarnost ove kombinatorike je u činjenici da većinu odborničkih mesta u opštinskom parlamentu ima levica - SPS ima 19, a JUL 10 mandata. Demokratska stranka u SO Kučevo zastupljena je sa 10 odbornika.

      

      KO LAŽE, TAJ I...

      Na zvaničnoj Internet prezentaciji Vlade Srbije objavljeni su lažni podaci, koje su preneli i mediji, o članstvu ministara iz republičke vlade u upravnim i nadzornim odborima javnih preduzeća, fondova i drugih ustanova.

      Tako je Biro za komunikacije Vlade Srbije, koji uređuje Vladin Internet sajt, od javnosti sakrio sledeće činjenice:

      - da je potpredsednik Vlade Nebojša Čović predsednik Upravnih odbora Direkcije za obnovu zemlje i Republičkog zavoda za sport,

      - da je potpredsednik Vlade i ministar policije Dušan Mihajlović član UO Direkcije za obnovu zemlje,

      - da je potpredsednik Vlade Momčilo Perišić član UO Direkcije za obnovu zemlje i Nadzornog odbora Agencije za privatizaciju,

      - da je potpredsednik vlade Žarko Korać član Nadzornog odbora Agencije za privatizaciju,

      - da je ministar za finansije Božidar Đelić predsednik Nadzornog odbora Agencije za privatizaciju i da je član Upravnih odbora Fonda za razvoj Srbije,

      Fonda za finansiranje nedovoljno razvijenih područja i Direkcije za obnovu zemlje,

      - da se ministar za građevinarstvo Dragoslav Šumarac nalazi u Upravnim odborima Direkcije za obnovu zemlje i Saveta opština Kolubarskog okruga,

      - da je ministar za nauku Dragan Domazet u članstvu UO Direkcije za obnovu zemlje,

      - da je ministar za socijalnu politiku Gordana Matković u UO Agencije za privatizaciju,

      - da je ministar za privatizaciju Aleksandar Vlahović član UO Agencije za privatizaciju,

      - da je ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Goran Pitić, član UO Agencije za privatizaciju.

      Ministri su, dakle, uhvaćeni u laži, a naš narod kaže:

      "Ko laže, taj i ...!"

      

      INTERNA KNjIGA O UBICAMA

      Srpski pokret obnove zahteva od MUP-a Srbije da učini javnim svoju knjigu o nekoliko stotina ubica i mafijaša u Srbiji, uključujući njihove biografije i fotografije.

      Stranka traži, takođe, da parlament Srbije ispita zašto je ta brošura internog karaktera i zašto se ne hapse svi za koje policija u toj knjizi objavljuje da su ubice ili mafijaši, ili i jedno i drugo. Neophodno je da parlament ispita i zbog čega niko od tih nije, čak, ni na listi ekstraprofitera.

      

      NIKO KRUPNO KO PREMIJER NE LAŽE

      Nedavno usvojeni republički budžet u stavci 422 predviđa za "troškove za poslovna putovanja " 1.135.000.000 dinara ili gotovo 40 miliona maraka. Ovaj podatak uverljivo demantuje svakodnevne izjave republičkog premijera o tome da mu putovanja u inostranstvo plaćaju druge vlade ili njegovi prijatelji Cepter i Cane. Biro za komunikacije republičke vlade nedavno je objavio laž da je Zoran Đinđić protekle godine za putovanja u inostranstvo potrošio 40 hiljada maraka. U popisu premijerovih putovanja navodi se da je on 2001. godine samo jednom boravio u Nemačkoj. Proverom u dnevnoj štampi mi smo, međutim, utvrdili da je Đinđić u Nemačkoj prošle godine boravio čak 11 puta.

      Njegoš kaže :

      " Trgovac ti laže sa osmjehom,

       žena laže suze prosipljući,

       niko krupno ka Turčin ne laže ..."

      Činjenice kažu da "... niko krupno kao Đinđić ne laže !"

      

      NOVI PRILOZI ZA BIOGRAFIJU GORANA VESIĆA

      Savetnik saveznog ministra policije i visoki funkcioner Demokratske stranke Goran Vesić preti članovima Anketnih odbora Savezne skupštine krivičnim progonima zbog njihovog izveštaja o ubistvu ministra odbrane Pavla Bulatovića.

      Pretnje poslanicima upućuje čovek koji je zbog dezertiranja tokom NATO agresije na našu zemlju osuđen pravosnažnom presudom Vojnog suda iz Užica. Dok su stanovnici Srbije stradali pod bombama i sklanjali se u podrume, Vesić je u Podgorici boravio u luksuznom hotelskom apartmanu i bogatio se na uvozno-izvoznim

      poslovima.

      Moralne pridike saveznim poslanicima drži Goran Vesić, koji je prima plate i naknade kao republički poslanik, predsednik Administrativnog odbora, savetnik saveznog ministra policije, te kao član Upravnih odbora "Studentskog centra", JP "Ada ciganlija" i Košarkaškog kluba "Crvena zvezda". U svojstvu donedavnog predsednika Upravnog odbora "Gradskih pijaca" u Beogradu, Goran Vesić je ovo, do njegovog postavljenja, veoma uspešno preduzeće, doveo do bankrota.

      Goran Vesić je taštu Nataliju Kostić zaposlio u Gradskoj skupštini Beograda, a brata Zorana je postavio da upravlja novcem srpskog zdravstva, koji je, prema izjavama Obrena Joksimovića, donedavnog ministra zdravstva, proneverio osam miliona maraka državnog novca.

      Vesić je 7. decembra u Vašingtonu, u "Aj-Si-Em areni" prisustvovao košarkaškoj utakmici između "Vašington vizardsa" i "Sakramento kingsa". Turističko-rekreativni put do SAD specijalnog savetnika tzv. saveznog ministra policije plaćen je državnim novcem.

      

      FUNKCIONERI DSS-A U KRIVOLOVU

      Visoki funkcioneri Demokratske stranke Srbije Dragan Jočić, potpredsednik Gradske skupštine Beograda, i Arsen Kurjački, pomoćnik republičkog ministra poljoprivrede, ustrelili su jelena "kapitalca" i dva srndaća u lovištu "Srbija-šuma", a onda su to "zaboravili" da plate.

      Dvojica političara bili su pre nekoliko meseci gosti šefa šumske sekcije Negotin, a tek sada je pokrenuta istraga da bi se utvrdilo kako je bilo moguće da DSS-lovci ne izmire svoju novčanu obavezu prema javnom preduzeću, čiji je osnivač Republika.

      

      

      UNIŠTI PA OSTAVI, NA DS-OVSKI NAČIN

      Šestoro novinara časopisa "Duga" uputilo je otvoreno pismo na više od trideset adresa u zemlji i svetu, u kojem ukazuju na postupke Nenada Stefanovića, glavnog i odgovornog urednika njihovog lista. Poznati novinari Miško Kalezić, Slava Zečević, Gordana Janićijević Potpara, Milorad Pavlović, Radenka Marjanović i Jasna Niković, pored ostalog, ističu da je Stefanović posle 5. oktobra napravio munjevitu karijeru, jer je postao predsednik Upravnog odbora BIGZ-a i član UO Udruženja novinara Srbije, Studija B i Tanjuga. Novinari navode da je Stefanovića nemoguće pronaći u matičnom listu i BIGZ-u, koji je izdavač "Duge", jer najveći deo vremena provodi u Demokratskoj stranci, gde je šef Informativne službe.

      Stefanović je, prema rečima pomenutih novinara "Duge", uništio ovaj, nekad ugledni list, jer se trenutno štampa u svega devet hiljada primeraka, pri čemu se oko sedamdeset posto tiraža ne proda. Novinari optužuju Nenada Stefanovića da ih je ostavio bez statusa i zarade, te da je, uz pomoć Ilije Rapajića, privatizovao i "Dugu" i BIGZ.

      Valjda, zbog uništenja ovih uglednih institucija, Stefanović je nedavno "nagrađen" postavljanjem na funkciju zamenika generalnog direktora medijske kuće "Politika".

      

      OD 13 OSNIVAČA DS U STRANCI JE SAMO ZORAN ĐINĐIĆ

      U Osnivačkom odboru Demokratske stranke, koji je formiran 11. decembra 1989. godine bili su: Dušan Vukajlović, književnik, Vladimir Gligorov, ekonomista, Milovan Danojlić, književnik, Zoran Đinđić, filozof, Gojko Đogo, književnik, Slobodan Inić, sociolog, Marko Janković, novinar, Vojislav Koštunica, naučni radnik, Dragoljub Mićunović, filozof, Borislav Pekić, književnik, Miodrag Perišić, književnik, Radoslav Stojanović, profesor univerziteta i Kosta Čavoški, naučni radnik. Od 13 uglednih osnivača Demokratske stranke, danas je u toj stranci samo Zoran Đinđić. U proteklih 13 godina preminuli su Dušan Vukajlović, Borislav Pekić i Slobodan Inić, ali su i oni pre smrti bili napustili DS. Svako poređenje DS i Đinđića sa ruskom boljševičkom partijom i Josifom Visarionovičem Džugašvilijem, na Staljinovu je štetu.

      U već pomenutoj knjizi "Pokrštavanje petokrake" - Tajni život srpske opozicije, Nenad Stefanović, sadašnji šef Informativne službe DS opisuje sve osnivače Demokratske stranke. Za Zorana Đinđića on piše:

      "Zoran Đinđić je smatran za Mićunovićevog "klinca-skakavca". U osnivačkoj grupi rejting mu je bio nizak, što najbolje potvrđuje glasanje za potpredsednika Izvršnog odbora na kojem ga je ubedljivo pobedio Slobodan Inić. Sa minđušom u uvetu i repićem, nije uziman preterano ozbiljno, ali je revnovao za Mićunovića. Pune četiri godine. Sve dok nije shvatio da bi to isto mogao da radi za sebe. Apostoli (osnivači DS, nap. ur.) za njega kažu da mu je osnovna karakterna crta amoralnost, kao potpuno nepoznavanje morala. A glavna uzrečica: "Nothing personal"!"

      U već pomenutoj knjizi "Pokrštavanje petokrake" pronalazimo i druge zanimljivosti o današnjem republičkom premijeru.

      "Od osnivanja stranke, Zoran Đinđić je bio Mićunovićev Trocki."

      "Kome je do morala, nek ide u crkvu", ostaće Đinđićeva univerzalna poruka svim kritičarima i prijateljima, jednako."

      "Najpoznatija (Đinđićeva) izjava je da Sandžak treba pripojiti muslimanskom korpusu u Bosni."

      Stefanović u svojoj knjizi citira i izjave Dragoljuba Mićunovića iz 1994. godine o Zoranu Đinđiću:

      "To je drugi čovek. Strpao je preko noći dva miliona maraka u džep i više nikog ne vidi. Pita, pošto je svet."

      "Ja sam taj svoj odlazak u kabinet predsednika Miloševića prijavio potpredsedniku stranke, a Zoran je odlazio toliko puta, a da nikome nije govorio. On se sa Miloševićem sastao više za nedelju dana nego ja za godinu."

      

      KO NAM KAŽE

      Rasim Ljajić, savezni ministar za nacionalne i etničke zajednice uči srpsku javnost toleranciji i deli joj lekcije o zajedničkom životu u različitostima. Ljajić proziva i neke srpske političare zbog tobožnjeg govora mržnje.

      Sve bi to bilo u redu da Ljajića ne pamtimo deset godina kao generalnog sekretara Stranke demokratske akcije Sandžaka, koja nije bila građanski orijentisana. Štaviše, članovi SDA pevali su na stadionu "Novog Pazara": "Plovi patka, plovi guska, ova zemlja biće turska!". Na čelu ove stranke bio je poznati "kosmopolita" i "mirotvorac" Sulejman Ugljanin, a Ljajić je bio njegova desna ruka. Pripadnici SDA Sandžaka linčovali su 1990. godine izveštače i pojedine učesnike skupa SPO kod Petrove crkve, među kojima i Đorđa Vukoja, fotoreportera "Srpske reči". Članovi SDA iz Novog Pazara naoružavali su se sa ciljem da oružanom borbom taj deo Srbije odvoje i pripoje BiH, zbog čega je više desetina funkcionera SDA Sandžaka osuđeno pravosnažnim presudama. Bivša Ljajićeva stranke je personalno i programski deo

      SDA BiH, na čijem čelu je Alija Izetbegović, a on i njegovi saradnici su pokazali svoju "tolerantnost" tokom rata u Bosni.

      

      POSLANIK KOJI NIKOGA NE PREDSTAVLjA

      Suprotno predizbornim obećanjima DOS-a da neće biti gomilanja funkcija, Boško Ničić, funkcioner Nove demokratije postao je odbornik u SO Zaječar i poslanik u Skupštini Srbije, a posle prošlogodišnjih novembarskih izbora određen je i za poslanika u kosovskoj skupštini. Ničić, koji je rodom iz Bora, nema nikakve veze sa Kosovom i Metohijom, osim što je po partijskom zadatku desetak dana proveo na Kosovu u izbornoj kampanji. I ovaj primer je potvrda da poslanici u kosovskom parlamentu ne predstavljaju srpski narod i da će ih uskoro biti više u skupštini, nego na teritoriji Kosova i Metohije.

      Ničić je pre nekoliko godina u Boru bio jedan od aktera "bakarne afere", zbog čega je bio i zatvoru.

      

      PDS ISKLjUČIO IZ ČLANSTVA PREDSEDNIKA SO LjIG

      O razmerama duboke krize DOS-a i stranaka u njemu, svedoči i odluka vrha Pokreta za demokratsku Srbiju da u Ljigu raspusti opštinski odbor.

      Rukovodstvo partije generala Perišića iz stranke je isključilo i Ljubodraga Lazića, koji je predsednik ljiške opštine.

      

      SVETI SAVA PRAZNIK U SAD, ALI NE I U SRBIJI

      Odlukom guvernera savezne američke države Ilinois Džordža Rajana, 27. januar se slavi kao Dan Svetog Save.

      Nažalost, ni bivše komunističke, ni sadašnje neokomunističke vlasti nisu učinile isto u Srbiji. Za razliku od Ilinoisa i Republike Srpske, Sveti Sava nije državni praznik u Srbiji. U našoj zemlji se još uvek slavi 29. novembar - Dan Republike, kada je doneta odluka o razbijanju Srbije i zabrani povratka u zemlju jugoslovenskom kralju.

      

      POLITIČKI KONVERTITI U VLADI SRBIJE

      Svi potpredsednici Vlade Srbije su politički konvertiti. Ljudi nestalnih političkih uverenja menjali su stranke, kako bi se dokopali vlasti, što pokazuju i ovi primeri.

      Potpredsednik republičke vlade Nebojša Čović, sada je predsednik Demokratske alternative, a pre toga je bio član Izvršnog odbora SPS i predsednik beogradske organizacije iste partije.

      Potpredsednik vlade Žarko Korać, koji je sada na čelu Socijaldemokratske unije, bio je potpredsednik Građanskog saveza Srbije.

      Vicepremijer Jožef Kasa, aktuelni predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, bio je član Saveza komunista i visoki funkcioner Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara.

      Potpredsednik vlade i ministar policije Dušan Mihajlović bio je visoko rangiran u hijerarhiji Saveza komunista, pre nego što je osnovao Novu demokratiju, čiji je sada čelnik.

      Momčilo Perišić, potpredsednik vlade, bio je pripadnik organizacije Saveza komunista u JNA, a zatim i Saveza komunista - Pokreta za Jugoslaviju. Trenutno je Perišić prvi čovek Pokreta za demokratsku Srbiju.

      Ako Velimir Ilić, lider Nove Srbije postane potpredsednik Đinđićevog kabineta, upotpuniće ovaj spisak. Ilić je svojevremeno bio pripadnik Saveza komunista, a potom je bio visoki funkcioner Srpskog pokreta obnove.

      

      "DANI": DELIMUSTAFIĆ JE UHAPŠEN JER JE "NAGAZIO" DRŽAVNOG ŠVERCERA STANKA SUBOTIĆA CANETA

      Sarajevski sedmični list "Dani", pozivajući se na svoje izvore iz istrage u slučaju hapšenja Alije Delimustafića, bivšeg ministra policije u BiH, navodi da "nikakva Delimustafićeva kriminalna delatnost u Srbiji nije registrovana". Njihov izvor tvrdi da Delimustafićevi dokumenti glase na ime Gojko Mitrović i da su uredno izdati u Republici Srpskoj, i da, osim lažnog predstavljanja, srpska policija nema nikakvih dokaza protiv bosanskog eks-ministra policije.

      "Dani" pišu da je Alija Delimustafić uhapšen zato što je ugrozio monopol u proizvodnji i prodaji papira koji drži vlasnik "Delta holdinga" Miroslav Mišković, "biznismen ljubimac i Miloševićeve i nove vlasti".

      Delimustafić je dopao zatvora, tvrde "Naši dani" i zato što je u nekim poslovima "nagazio" Stanka Subotića Caneta, "državnog švercera cigareta" u Srbiji, koji se, kako piše ovaj sarajevski list, "uzgred bavi i ponekim poštenim poslom".

      

      NEPOTIZAM DEMOKRATSKE STRANKE

      Novi primeri nepotizma u vladajućoj koaliciji otkrivaju se iz dana u dan. Da Demokratska stranka na ključne položaje u vlasti postavlja ljude na osnovu rodbinskih veza i partijske pripadnosti, potvrđuje i sledeći primer.

      Vladimir Domazet imenovan je za predsednika Skupštine opštine Niš, a njegov rođeni brat Dragan Domazet postavljen je za republičkog ministra za nauku.

      Suprotno predizbornim obećanjima DOS-a da se političari neće mešati u sport, Vladimir Domazet nedavno je postao predsednik fudbalskog kluba "Radnički" iz Niša, pošto je sa te funkcije prognan Dragan Pantelić, bivši golman "Radničkog" i naše reprezentacije.

      

      IZBORI NA PALILULI?

      Sadašnji predsednik SO Palilula Milan Marković (DS), postao je odbornik ove opštine na izborima održanim 24. septembra 2000. Tada je sa majkom živeo na Karaburmi, u ulici Mirijevski bulevar. U oktobru 2001. godine njegova majka prodaje taj stan i preseljava se na opštinu Novi Beograd, u ulicu Nehruovu. Odbornik Marković fiktivno ostaje prijavljen na staroj adresi, mada ga šoferi voze i odvoze na novobeogradsku adresu. Po važećem Zakonu o lokalnoj samoupravi, odbornik preseljenjem na drugu opštinu gubi mandat. Građani koji su Markovića izabrali ostali su bez svog predtavnika, pa je zato najlogičnije da Marković bude opozvan i da se na tom odborničkom mestu raspišu novi izbori.

      Verujemo da bi Milan Marković, koji je nagomilao funkcije (poslanik, član Odbora za lokalnu samoupravu, predsednik UO PKB-a...) preživeo gubitak odborničkog mesta i funkciju predsednika opštine Palilula.

      

      DA LI JE TO KORUPCIJA

      Žena Gorana Pitića, ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom, na listi je advokata koje po ugovoru angažuje Vlada Pepublike Srbije. Honorari gospođe Pitić su izuzetno visoki, čak nezamislivo visoki u odnosu na uobičajenu advokatsku tarifu, pa se pitamo - nije li i to jedan od vidova korupcije u Vladi Zorana Đinđića. Pored gospođe Pitić, na ovom spisku je još nekoliko advokata sa spiska advokatskog tima Demokratske stranke.

      

      SRBIJOM VLADAJU KRIMINALCI

      U internet-anketi SPO, realizovanoj početkom februara, na pitanje "Ko vlada Srbijom", čak 76 posto učesnika odgovorilo je - kriminalci!

      Daleko manje anketiranih, njih 11 posto smatra da glavnu reč u Srbiji vode političari, dok njih sedam posto veruje da na prilike u našoj zemlji presudno utiču sveštenici. Privrednici, baš kao i oficiri loše se kotiraju, jer anketirani misle da su oni na margini društvenih zbivanja. Da privrednici vladaju Srbijom misli dva posto učesnika ankete, a još manje ih to misli za oficire, svega jedan posto.



http://www.srpska-rec.co.yu/arhiva/289/dajstranu.php?a=2

Одговори путем е-поште