Title: Message


SAD POČELE S KAŽNJAVANJEM ZEMALJA POVODOM MEĐUNARODNOG KRIVIČNOG SUDA


Beograd nije izuzet

Među 50 zemalja kojima su SAD ukinule vojnu pomoć je i SCG


Vašington, 1. jula (Beta-Rojters)

SAD su danas ukinule vojnu pomoć za oko 50 zemalja koje sa Vašingtonom nisu potpisale bilateralni sporazum o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu (MKS).

Među zemljama kojima su SAD ukinule vojnu pomoć je i državna zajednica Srbije i Crne Gore.

Američki predsednik Džordž Buš je od ove mere izuzeo 22 zemlje.

Mera ukidanja vojne pomoći ne odnosi se i na 19 članica NATO i na devet "najvažnijih" saveznika Severnoatlantske alijanse, što je već predviđeno američkim Zakonom o zaštiti pripadnika američkih oružanih snaga (ASPA) iz 2002. godine.

Zemlje kojima je ukinuta vojna pomoć su:

Andora, Antigva i Barbuda, Austrija, Barbados, Belize, Benin, Brazil, Bugarska, Kampučija, Centralna Afrička Republika, Kolumbija, Kostarika, Hrvatska, Kipar, Dominikanska Republika, Ekvador, Estonija, Fidži, Finska, Irska, Letonija, Lesoto, Lihtenštajn, Litvanija, Malavi, Mali, Malta, Maršalska Ostrva, Namibija, Nauru, Niger, Paragvaj, Peru, Sveti Vinsent i Grenadine, Samoa, San Marino, SCG, Slovačka, Slovenija, Južnoafrička Republika, Švedska, Švajcarska, Tanzanija, Trinidad i Tobago, Urugvaj, Venecuela i Zambija.

Dvadeset dve zemlje koje su Bušovim ukazom izuzete su:

Albanija, Avganistan, Bolivija, BiH, Bocvana, Kongo, Džibuti, Istočni Timor, Gabon, Gambija, Gana, Honduras, Makedonija, Mauricijus, Mongolija, Nigerija, Panama, Rumunija, Senegal, Siera Leone, Tadžikistan i Uganda.


PREMIJER ŽIVKOVIĆ O SPORAZUMU SA SAD

Nada da će Vašington imati razumevanja

– Mada ističe rok za potpisivanje bilateralnog ugovora sa Amerikom o izuzimanju njihovih građana od jurisdikcije Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, nas niko nije pritiskao da ga potpišemo – izjavio je juče prilikom posete PKB Korporaciji premijer Srbije Zoran Živković. Mi smo u veoma specifičnoj situaciji u odnosu na susedne zemlje, rekao je on, primetivši, uz sav respekt pozicije koju SAD imaju na međunarodnoj sceni, da će našim ljudima, bez obzira šta učinili, biti veoma teško objasniti da potpisivanjem tog ugovora štitimo njihove građane, a mi hvatamo svoje i isporučujemo ih Hagu. Zato se on nada da će Vašington imati razumevanja za nas i naše zaista specifične prilike.

To nije, kako je objasnio, samo naše puko unutrašnje promišljanje, jer je u međuvremenu bilo i kontakta sa američkom administracijom. On se nada da zbog nepotpisivanja tog sporazuma neće biti nikakvih političkih i drugih posledica, a uskraćivanje vojne pomoći nas ionako za sada neće pogoditi, jer je za nju potrebno da najpre prihvatimo program Partnerstvo za mir.

S. K.


SKOPLJE ISPUNILO ZAHTEV VAŠINGTONA

Makedonija potpisala sporazum o neizručenju

Skoplje, 1. jula (Beta)

Makedonske vlasti potpisale su noćas sporazum o neizručivanju američkih građana Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu, saopšteno je danas u Ministarstvu inostranih poslova.

Šef makedonske diplomatije Ilinka Mitreva i ambasador SAD u Skoplju Lorens Batler potpisali su sinoć, sat vremena pre isteka roka, sporazum kojim se Makedonija obavezuje da Međunarodnom krivičnom sudu ne izručuje američke državljane niti druge osobe koje se u okviru mirovnih misija nalaze pod američkom zastavom.

Na brifingu u makedonskom ministarstvu inostranih poslova rečeno je da je Stejt department dva dana pre potpisivanja ugovora odustao od upotrebe ustavnog imena Republika Makedonija i da je u zvaničnom verziji dokumenta ostala samo formulacija Makedonija.

Makedonsko ministarstvo nije dozvolilo emitovanje televizijskog snimka samog čina potpisivanja sporazuma, strahujući da bi to izazvalo negodovanje grčkih vlasti pošto je u zvaničnom tekstu navedeno da je sporazum potpisan između "vlade SAD i vlade Makedonije", a ne "Bivše jugoslovenske republike Makedonije".

Back

Reply via email to