Title: Message


POSLE OSLOBAĐANJA HAŠIMA TAČIJA


Dupli standardi

Pitanje je kako pojedine institucije u svetu reaguju na ljude sa optužnica


Srpski ministar pravde Vladan Batić kritikovao je juče mađarske vlasti zbog puštanja na slobodu bivšeg vođe "Oslobodilačke vojske Kosova" i predsednika Demokratske partije Kosova Hašima Tačija.

"Postoje dva važeća naloga za hitno hapšenje Hašima Tačija", rekao je Batić, optuživši mađarske vlasti za korišćenje "duplih standarda".

Prema Batićevim rečima, srpske vlasti će postupiti po nalozima ukoliko se Tači "ikada pojavi u užoj Srbiji".

Tači se traži zbog optužbi da je 1993. godine učestvovao u napadu na patrolu srpske policije. Takođe se tereti za terorističku delatnost i zaveru protiv države.

Potpredsednik Vlade Srbije Miodrag Isakov juče je ocenio da je mađarska policija bila dužna da zadrži Tačija, ali i da je Haški tribunal trebalo da insistira na njegovom izručenju tom sudu.

Isakov je novinarima u Novom Sadu rekao da je Tači mnogo više problem Haškog tribunala, nego Srbije.

On je ocenio da Haški tribunal i glavni tužilac Karla del Ponte nemaju jednake aršine prema svim ratnim zločinima počinjenim na prostoru bivše Jugoslavije.

Jednostrani pritisak

"Taj jednostrani pritisak iz Haga i do sada je izazivao ozbiljne unutrašnje probleme u Srbiji i remetio tokove reformskih procesa", rekao je Isakov.

Šef Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović izjavio je takođe da je Štajner intervenisao kako bi Tači bio pušten.

"Na kraju je data garancija i Tači je pušten. Sve to govori da se ne treba suviše lako zaletati u priče o dijalogu i razgovoru. Mi, naravno, moramo reagovati, ali sve mora da bude čisto i jasno", rekao je Čović.

Lider G 17 plus Miroljub Labus ocenio je da hapšenje, pa puštanje Tačija na slobodu ukazuje na otvoreno "pitanje kako pojedine institucije u svetu reaguju na ljude sa optužnica ".

"Očigledno da optužnica protiv Tačija postoji, ali je pitanje kada će biti objavljena", rekao je Labus i izrazio uverenje da će i u Tačijevom slučaju zaživeti poslovica da je "pravda spora, ali dostižna".

Šef katedre za međunarodne odnose na Fakultetu političkih nauka dr Predrag Simić kaže da je događaj na aerodromu u Budimpešti značajan po tome što je u prvi plan istakao pitanje da li zvanični Beograd prihvata Hašima Tačija kao najjaču političku ličnost Prištine. Ako ga prihvata, nameće se pitanje da li vlasti u Beogradu odustaju od optužbi i šta je u tom slučaju s izjavom ministra pravde Vladana Batića da je Hašim Tači jedan od prvih osumnjičenih za ratne zločine.

Presuđuje tribunal

Lider Srpskog pokreta otpora Momčilo Trajković izjavio je, međutim, da "nije iznenađen hapšenjem ni puštanjem na slobodu" Hašima Tačija. "Očigledno je to isuviše krupno pitanje da bi gospodin Tači bio zadržan povodom naših presuda", izjavio je Trajković agenciji Beta. To je, kaže on, pre svega državno pitanje i pitanje Haškog tribunala. Ukoliko postoje dokazi i ukoliko Haški tribunal na tome ozbiljno radi, on će doći do odgovora i biće relevantno ono što taj sud kaže.

Što se mogućeg dijaloga Beograda i Prištine tiče, Trajković je objasnio da ako Hag pokrene istragu ili zatraži izručenje, onda Tači neće biti sagovornik u dijalogu. Ukoliko, pak, Hag to ne učini,Tači će biti pregovarač. Trajković je ovu svoju "pragmatičnost" doveo u vezu i sa svojevremenim Miloševićevim odnosom prema istom pregovaraču. Milošević je, naime, govorio da neće s njim da pregovara, ali je u Rambuje poslao delegaciju na pregovore s albanskim predstavnicima na čijem čelu je bio upravo Hašim Tači.

"Uporno insistiranje na tome da ćemo mi birati albanske predstavnike može neke da dovede u nezgodnu poziciju. Ukoliko međunarodna zajednica ne napravi neki iskorak, oni koji kažu da neće razgovarati s Tačijem mogu se naći za stolom baš sa njim", komentarisao je lider Srpskog pokreta otpora.

Lj. M. – B. R.

Back

Одговори путем е-поште