Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.


SUDBINA LEVICE U SRBIJI (18. 08. 2003.)
Srpski birac jos nije imao prilike da vidi da je moguca - i da postoji - i neka drugacija levica koja bi bila demokratska, a ne komunisticka i nacional-socijalisticka kaze Djordje Vukadinovic.
"Omogucite Srbije da stane i na drugu, desnu nogu", apelovao je svojevremeno Vuk Draskovic, suocen s perspektivom jos jednog ubedljivog izbornog trijumfa onoga sto se tada nazivalo "levicom" i bilo oliceno u vladajucoj koaliciji SPS-JUL. Koliko su se stvari na srpskoj politickoj sceni, bar u tom pogledu, drasticno promenile mozemo zakljuciti i po tome sto se danas neretko cuje pitanje koje deluje kao daleki odjek Draskovicevog apela: "Kud se dede levica u Srbiji?"

Pritom najvise cudi cinjenica da bi se po nalazima relevantnih istrazivaca vrednosni stavovi i opredeljenja izmedju jedne i dve trecine gradjana Srbije, i pre i posle 5. oktobra, mogli kvalifikovati kao - levicarski. Istovremeno, kandidati koji su se deklarisali kao levicari (Bata Zivojinovic, Branislav Ivkovic) na poslednjem predsednickim izborima 2002. godine osvojili su manje od pet odsto glasova. Iako nesto povoljniji za SPS, plasman na parlamentarnim izborima iz decembra 2000, kao i brojna istrazivanja javnog mnenja koja su sprovodjena u medjuvremenu - pa cak i rezultati dopunskih lokalnih izbora u poslednje vreme na kojima levica belezi najbolje rezultate - ni izdaleka ne iscrpljuju levicarski glasacki potencijal. Da apsurd bude veci, ni vecina onih koji se opredeljuju za SPS ne cini to zbog svoje (niti njihove) privrzenosti levicarskoj ideologiji, vec zbog patriotizma, glasacke inercije ili Miloseviceve harizme. Najzad, iako vise od polovine clanica vladajuceg DOS-a (SDU, SD, RV, LSV, DS, DC, DA, GSS...) ili vec u svom nazivu ima odrednicu "socijal-demokratski" ili se programski pozicionira "levo od centra", biracko telo ih uopste ne prepoznaje kao takve, niti oni sami svojim politickim delovanjem daju previse osnova za takvu identifikaciju.

S jedne strane ova anomalija je, svakako, posledica neizdiferenciranosti srpske politicke scene. Srpske partije, ukljucujuci i one najdemokratskije i najvece, izrazito su liderske, sa autoritarnom unutrasnjom strukturom i minimalnom socijalnom ukorenjenoscu. Svi, u principu, idu na sve drustvene slojeve i svi su spremni na najrazlicitije koalicije, pri cemu jedinu granicu predstavljaju medjusobni liderski animoziteti, a ne neki nacelni ideoloski i politicki obziri. "Dosovska" levica je zbog svog ziherastva i serije trulih kompromisa u cilju ostanka u blizini vlasti, propustila priliku da se samostalno pozicionira i postane zametak neke buduce politicke snage "levo od centra".

Sve u svemu, srpski birac jos nije imao prilike da vidi da je moguca - i da postoji - i neka drugacija levica, koja bi bila demokratska, a ne komunisticka i nacional-socijalisticka. Takva levica je veoma potrebna danasnjoj Srbiji, da bi ona, ne samo u "ideoloskom smislu", "stala na (obe) noge", i da bi se koliko-toliko uspostavio socijalni i politicki balans spram dominirajuceg neoliberalnog trenda, odnosno njegove balkanske varijante, olicene u liku beskrupuloznih lokalnih "biznismena" i "japija" kojima je jedna noga obicno u Surcinu, a druga najcesce na Sejselima.

Djordje Vukadinovic je politicki analiticar i profesor BU.

 

Одговори путем е-поште