Title: Message
5. OKTOBAR, TRI GODINE POSLE

Sve su nam obećali, a onda je došla vlast

Sutra je 5. oktobar tri godine od rušenja jednog režima kada smo uz puno obećanja zakoračili na put u Evropu. Nakon tri godine optimizam se polako topi, nade još čekaju neko novo sutra, svakodnevno iz “protivničkih” tabora sevaju neke nove varnice u vidu afera i optužbi, nove svađe postaju važnija tema od onoga gde smo, šta smo i kuda smo krenuli, oko čega smo se okupili i kao da je svima ponovo postao prevashodni cilj samo da osvoje vlast. DOS se deli i svađa.
Pre tri godine Demokratska opozicija Srbije ponudila je narodu program za demokratsku Srbiju, ekonomskih i ustavno-pravnih reformi neophodnih novoj vlasti. Osamnaest stranaka i koalicija unutar DOS prihvatilo je program kao svoju izbornu platformu. U deset tačaka tada su obećali:
PRVO: Usvojićemo deklaraciju o hitnim pripremama za donošenje novog Ustava, radi otklanjanja postojećeg ustavnog haosa.
- Komisija za izradu ustava formirana je proletos i najave su da će novi ustav Srbije biti donet na Sretenje. Do sada je od celokupnog teksta Ustava usaglašena jedino preambula, ali ni o jednom stavu se na plenarnoj sednici Ustavne komisije još nije ni glasalo.
DRUGO: Donećemo rezoluciju kojom se ukida sadašnja ekonomska i politička blokada Crne Gore, a najviši državni organi obavezuju se da odmah otpočnu razgovore sa legitimno izabranim rukovodstvom Crne Gore o karakteru i funkcijama buduće državne zajednice Srbije i Crne Gore.
- Potpisana je Ustavna povelja državne zajednice Srbije i Crne Gore. Posle pet godina Crna Gora se vratila u parlament državne zajednice, koja je u međuvremenu formirana.
TREĆE: Obavezaćemo buduću vladu da odmah podnese program konkretnih mera SB UN kojim bi se omogućila dosledna primena Rezolucije 1244 o Kosovu. Posebno ćemo insistirati da se hitno reši pitanje otetih i ubijenih lica nakon dolaska Kfora.
- Za 14. novembar u Beču zakazani su prvi razgovori između zvaničnika Beograda i Prištine, uz prisustvo i pomoć međunarodne zajednice.
ČETVRTO: Donećemo zakon kojim ćemo smanjiti broj ministarstava barem za trećinu, ukinuti sva ministarska mesta bez portfelja i ograničiti broj potpredsedničkih mesta na najviše tri.
- Broj ministarstava nije smanjen, broj potpredsedničkih mesta dvostruko je veći od obećanog. Ukinuta su ministarska mesta bez portfelja.
PETO: Donećemo zakon kojim se svim poslanicima i članovima Vlade zabranjuje gomilanje funkcija tokom trajanja mandata.
- Do danas nije donet zakon o sprečavanju sukoba interesa. Pojedinci skoro svakodnevno umnožavaju svoje funkcije i zauzimaju sve više fotelja u upravnim odborima.

Otpor u dresu „Ja volim 5. oktobar”

Aktivista Narodnog pokreta Otpor Ivan Marović pozvao je juče sve koji su učestvovali u studentskim protestima 96. i 97. godine, sve bubnjare i sve one koji su lupali u šerpe i lonce, kao i sve građane da dođu u nedelju u 18,00 časova i daju svoj doprinos “Odbrani 5. oktobra”.
On je rekao da će se u nedelju na skupu “Odbrana 5. oktobra”, pre protestne šetnje, svim okupljenim građanima podeliti majice “Ja volim 5. oktobar” sa potpisima preko sto javnih ličnosti koji su podržali ovu akciju.

ŠESTO: Izglasaćemo rezoluciju kojom će se nova vlada obavezati da stavi na uvid nadležnim skupštinskim odborima sve tajne policijske dosijee, osim u slučaju kada se radi o potrebama državnih organa za vođenje krivičnih postupaka u obračunu s kriminalom. Posebnim zakonom biće uređen sistem službene evidencije podataka o građanima u vezi s bezbednošću i odbranom zemlje.
- Tajni policijski dosijei i dalje su u fiokama. U međuvremenu se pojavilo više afera neovlašćenog praćenja i prisluškivanja, što političara, što i biznismena i diplomata.
SEDMO: Usvojićemo skupštinsku rezoluciju kojom će svi članovi Vlade i narodni poslanici biti obavezani da objave detaljan pregled svog imovinskog stanja i imovinskog stanja članova najuže porodice na dan stupanja na dužnost kao i na dan napuštanja dužnosti.
- Takva rezolucija nije ugledala svetlost dana iako su neki od funkcionera, kao Božidar Đelić dali na uvid svoje imovinsko stanje. Afere oko nedozvoljeno stečene imovine su najčešće oružje napada “zavađenih tabora” i svađa (Marija Rašeta Vukosavljević, Mlađan Dinkić, Zoran Janjušević, Nemanja Kolesar, Dušan Mihajlović).
OSMO: Donećemo rezoluciju kojom se od Narodne skupštine Republike Srbije zahteva da odmah obustavi primenu onih zakona koji proizvode ogromnu društvenu štetu Srbiji i njenim građanima.
- Zakon o javnom informisanju usvojen je tokom vanrednog stanja, a zakon o Univerzitetu se još uvek “pročešljava”, Zakon o radiodifuziji još u potpunosti nije zaživeo jer su sporni neki od članova Radiodifuznog saveta.
DEVETO: Odabraćemo renomiranu, nezavisnu revizorsku kuću da izvrši reviziju buyeta i obavi temeljan pregled finansijskog poslovanja Skupštine i Vlade tokom prethodnih mandata i da podatke o eventualnim nenamenskim izdacima, zloupotrebama, malverzacijama i prekomernim trošenjima učini javnim.
- Na optuženičku klupu još uvek nije seo niko iz bivšeg režima, osim što su podignute krivične prijave protiv Slobodana Miloševića, Nikole Šainovića, Milovana Bojića. Mnoge optužbe u aferama terete i pripadnike aktuelne vlasti za malverzacije, zloupotrebe, prekomerno trošenje novca.
DESETO: Skupština će formirati nezavisnu komisiju eksperata koja će preispitati i obnarodovati sva relevantna dokumenta koja je sadašnja vlast držala u tajnosti, a odnose se na vođenje unutrašnje i spoljne politike Srbije i Jugoslavije u periodu od 1987. do 2000. godine, kao i sadržaj svih pregovora koji su predodredili sudbinu nacije.
- Komisija nije formirana, dokumenta nisu obelodanjena, a ključne odluke o spoljnoj i unutrašnjoj politici i nadalje se vode bez ikakvog uticaja javnosti - one se putem medija samo saopštavaju u vidu već donetih odluka.

M. Živić

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Одговори путем е-поште