ДАНАС СЕ СЛАВЕ ДВА ВЕКА МОДЕРНЕ СРПСКЕ ДРЖАВЕ

Корени нове Србије

Спомен на дан подизања Првог српског устанка у Орашцу 1804. године и дан када је у Крагујевцу 1835. године издат први Устав Књажевства

У Србији се данас слави државни празник Сретење, Дан државности Србије, као спомен на дан када је у Орашцу 1804. године подигнут Први српски устанак и дан када је у Крагујевцу 1835. године издат први Устав Књажества Србије.

Ове године се, уједно, навршава и 200 година од Првог српског устанка и почетка стварања модерне српске државе.

Први српски устанак је, у својој основи, био побуна против тираније, али је прерастао у револуцију с националним, верским и социјалним захтевима: ослобођење народа од турске окупационе власти и феудалних обавеза, ослобођење цркве од притиска исламизације и формирање независне државе окренуте повратку у круг европских народа.

Устанку је претходио сукоб власти и турског двора, Порте и јањичара, који је тињао током целог 18. века. У жељи да придобије бунтовне становнике пограничне провинције познате као Београдски пашалук, Порта је, на челу са султаном реформатором Селимом Трећим низом аката (1793-1797) гарантовала извесне олакшице. Српски оборкнезови распоређени по нахијама (областима) сакупљали су порез уместо турске војске, те су тако избегнуте неправде и злостављања. Веће оборкнезова имало је врховног оборкнеза који је био највиши представник свог народа.

Већ 1798. године српска народна војска и малобројне трупе Порте сузбили су упад јаничара у Србију. Београдски паша Хаџи-Мустафа гарантовао је поштовање српских права до 1801. године када су га јаничари свргли и преузели власт.

Уследио је период незапамћених свирепих злочина јаничарских власти према локалном становништву, а упоредо су почеле и припреме за устанак против јаничара у два центра - Ваљевска нахија с кнезом Алексом Ненадовићем и Шумадија с Карађорђем на челу.

Јаничари су, сазнавши за припреме, у догађају познатом као „сеча кнезова” брутално побили многе виђене Србе, међу њима и Алексу Ненадовића, Илију Бирчанина и Хаџи-Рувима.

Карађорђе је успео да измакне турској потери и да окупи своје присталице, тако да је на Сретење, паљењем турских ханова код Орашца симболично започео устанак, а следеће године је спречавањем царских трупа да уђу у Србију и званично прекинута веза с Портом и проглашена независност.

Устаничка Србија трудила се да уђе у Европу: формиран је државни апарат, редовна војска, слободна трговина, становништво одлобођено феудалних обавеза, подизане су школе, привремене болнице.

Иако је устанак 1813. године угушен, борба за слободу и просвећеност је настављена: хатишерифи који потврђују аутономију Србије 1830. и 1833. године, ослобађање гарнизона у српским градовима од Турака 1867. године, Хаџи-Проданова буна 1814. године, Други српски устанак 1815. године итд.

Први српски устав, познатији као „Сретењски” донет је у Крагујевцу 1835. године, а подељен је на 11 глава и 142 члана.

Према том уставу, скупштину која заседа једном у години, о Ђурђевдану, чини 100 посланика (депутата) који на заседања долазе о трошку бирача. „Сретењским уставом” одређене су и боје државне заставе: црвена, бела и плава. У 118. члану тог устава стоји: „Како роб ступи на српску земљу, од онога часа слободан је” што је три деценије претходило 13. уставном амандману којим је у Америци укинуто ропство.

Кнез Милош поверио је писање устава Димитрију Давидовићу, али се нису сложили у основном: Милош је хтео устав који не ограничава његову власт, посебно самовољу, а Давидовић слободоуман устав по угледу на енглески. Милошу се журило да донесе устав јер су се Срби, вођени расинским кнезом Милетом Радојковићем, дигли против његове самовоље и банули у Крагујевац, Милошеву престоницу. Та побуна је позната као Милетина буна, или Буна за устав.

Милетина буна била је 8. јануара 1835. године, а устав је проглашен 15. фебруара. Међутим, већ 17. марта, на изричит захтев великих сила, стављен је ван снаге.

У мају 1835. године Давидовића је, после два министарска портфеља (први пут за иностране послове, други пут за унутрашње послове и просвету) кнез Милош отпустио из службе. Давидовић је без пензије и привилегија, разочаран, прешао у добровољно прогонство у Смедерево да у њему „као књажевски совјетник пребива”, а у јулу 1835. у Србију је стигао посланик руске владе, барон Рикман, да у Пожаревцу напише нови устав.



http://www.politika.co.yu/cyr/default.asp.htm


Одговори путем е-поште