Title: Message

Po nalogu Haga, KFOR uhapsio tri Albanca

KFOR je na Kosovu pritvorio tri osobe za koje se vjeruje da su na optuznicama Haskog suda, saopsteno je veceras iz sjedista NATO-a u Briselu. KFOR je saopstio da su uhapseni Harajdin Balja, Isak Musliu i Agim Murtezi, koje Haski tribunal tereti za zlocine pocinjene nad Srbima i Albancima od maja do jula 1998. u logoru Lapusnik kod Glogovca gdje su bili strazari. Ovo je prvi put da medjunarodne vojne snage na Kosovu privedu Albance koje je Tribunal optuzio za ratne zlocine

I Evropa uskracuje pomoc?

I Evropska unija mogla bi da uskrati finansijsku pomoc Srbiji i Crnoj Gori, pise beogradski dnevnik “Danas” u sjutrasnjem izdanju. Kako list saznaje u diplomatskim izvorima u Beogradu, osnovni razlog za ovaj korak je nedovoljno angazovanje Beograda u privodjenju optuzenih za ratne zlocine Haskom tribunalu. Sagovornici “Danasa” su kazali da se ovaj zahtjev prije svega odnosi na isporucivanje Hagu tzv. vukovarske trojke. 

EU bi ovim slijedila SAD koje su zaprijetile embargom ako Beograd do sredine juna ne preduzme najaktivnije moguce korake u saradnji sa Tribunalom. Sluzbeno saopstenje Brisela o tome jos nije formulisano, ali jedna grupa zemalja clanica koje zagovaraju tvrdu liniju insistira da se ova pretnja sto prije objelodani kao odluka EU. Sagovornici lista su kazali da su u ovoj grupi, izmedju ostalih, Holandija, Svedska i Danska, kao i da su ove namjere “prilicno neocekivane, ali nazalost vrlo realne

Radovan Karadzic boravio na Ozrenu

Ratni lider bosanskih Srba Radovan Karadzic, za kojim je Haski tribunal raspisao potjernicu zbog navodnih ratnih zlocina, boravio je prije dva i po mjeseca u Manastiru svetog Nikole na Ozrenu, pise sarajevski “Dnevni Avaz”. Prema pisanju lista, Karadzic je bio dobro maskiran i zasticen od svojih jataka, a niko od stanovnika okolnih naselja, Petrova, Kakmuze, Porjecine, Karanovca, Boljanica, Konopljista, nije htio da potvrdi da je Karadzic boravio u ovom manastiru, starom 500 godina. “Ko je lud odati naseg vodju”, kazao je mladji covjek iz podozrenskog sela Boljanic i dodao da su u Petrovu, u isto vrijeme, boravili najvisi funkcioneri Republike Srpske. Da li se u isto vrijeme u Manastiru svetog Nikole sasvim slucajno nasao Karadzic, ili je sve bilo dobro isplanirano, te je u strogoj tajnosti uprilicen njihov susret, tesko je odgonetnuti, zakljucuje list.

Seselju bili povjereni najprljaviji poslovi projekta “velike Srbije”

Zagrebacki “Vjesnik” pise danas, povodom haske optuznice protiv Vojislava Seselja, da su projektanti “velike Srbije” lideru radikala namijenili ulogu ratnog huskaca i soviniste, koji je licno prijetio progonom svim nesrpskim narodima, “koji se hvalio zlocinima svojih jedinica i koji se licno nije ustezao fizickog obracunavanja sa neistomisljenicima”. Seselj je trebalo da “odradi najprljaviji, ali u tom projektu ocigledno najvazniji posao uspostavljanja etnicki cistog podrucja za veliku srpsku drzavu”, pise list i dodaje da je Seselj “svoj pohod na Hrvatsku poceo propagandnim porukama o liniji Karlobag - Karlovac - Virovitica, kao buducoj granici tzv. velike Srbije”. Zatim su, dodaje list, slijedili mitinzi “na kojima se, poput onog u Jagodnjaku u Baranji, govorilo da svakog ko kaze da to nije srpska zemlja “treba ubiti kao kera”.

Zvanicni jezik crnogorsko-srpski ili srpsko-crnogorski

Profesor univerziteta i poslanik Demokratske partije socijalista u republickom Parlamentu Crne Gore, Vuk Minic, kazao je za bjelopoljsku reviju “Polje” da bi prikladan naziv za zvanican jezik Srbije i Crne Gore bio srpsko - crnogorski ili crnogorsko - srpski. “Moj stav kao filologa, o pitanju jezika je da bi najpravedniji naziv bio crnogorski jezik i srpski jezik, jer se filoloski moze dokazati da ima ne manje razlika izmedju srpske i crnogorske jezicke norme nego sto je ima, recimo, izmedju srpske i hrvatske, ili srpske i bosanske jezicke norme. Medjutim, posto smo uvijek pravili kompromise, mislim da je dobro da se taj jezik zove srpsko - crnogorski ili crnogorsko - srpski. Predlazuci ovako kompromisno rjesenje, svjestan sam da je ono vise politicko nego filolosko”, kazao je Minic.


www.pcnen.cg.yu/

 

Reply via email to