Title: Message

I dalje bez dogovora o podjeli nekretnina

Zajednicki odbor za sukcesiju diplomatsko-konzularne imovine bivse SFRJ postigao je danas u Zagrebu dogovor o podjeli umjetnickih djela, ali ne i nekretnina bivse drzave. "Dogovori nijesu laki i svako bi trebalo da odustane od nekih lokacija za koje je zainteresovan", rekla je novinarima predstavnica Hrvatske i sef Odbora Tatjana Kralj Draganic, nakon sastanka u Zagrebu. Ona je dodala da su i dalje sporni veliki diplomatski kompleksi u Moskvi, Nju Delhiju, Adis Abebi i u zemljama Evropske unije, za koje su zainteresovane sve zemlje naslednice. Predlozeno je da se lista za podjelu dopuni zgradama u Londonu i Trstu, a sve zemlje naslednice odrekle su se jedne nekretnine bivse drzave u Njujorku.

Sledeci sastanak Zajednickog odbora za sukcesiju diplomatsko-konzularne imovine najavljen je za 4. april u Skoplju.

 21:14  

Miting protiv hapsenja boraca OVK

Desetine hiljada ljudi protestovalo je danas u centru Pristine zbog hapsenja i slanja u Hag cetvorice pripadnika bivse Oslobodilacke vojske Kosova, javila je agencija Beta. Skup odrzan pod motom “Sloboda za oslobodioce” organizovala su udruzenja boraca i ucesnika rata na Kosovu 1999. godine. Govornici na mitingu izrazili su negodovanje zbog podizanja haskih optuznica protiv pripadnika bivse OVK koji su “vodili oslobodilacku borbu” i zatrazili da takva hapsenja prestanu. 

Bivsi pripadnici OVK, Fatmir Limaj, Haradin Balja, Isak Musliu i Agim Murtezi, optuzeni su za ratne zlocine nad srpskim i albanskim civilima pocinjene 1998. godine u zarobljenickom logoru OVK u Lapusniku kod Glogovca. Balja, Musliu i Murtezi su uhapseni na Kosovu i predati Haskom tribunalu, gdje su se izjasnili da nijesu krivi za djela koja im se stavljaju na teret. Limaj je uhapsen u Sloveniji i ocekuje se njegovo izrucenje Tribunalu.

I parlament Srbije usvojio Povelju o ljudskim pravima

Skupstina Srbije usvojila je danas Povelju o ljudskim i manjinskim pravima i gradjanskim slobodama kojom se definisu nadleznosti i obezbjedjuju, garantuju, stite i unapredjuju prava i slobode gradjana. Za Povelju je glasalo 155 poslanika, 35 je bilo protiv, uzdrzanih nije bilo, a poslanici Srpske radikalne stranke napustili su skupstinsku salu neposredno prije glasanja.

SAD premjestaju vojne baze iz Njemacke u istocnu Evropu?

SAD sve vise razmisljaju da svoje baze iz Njemacke premjeste u zemlje istocne Evrope, pise budimpestanski list “Nepsabadsag”. Prema informacijama lista, snage SAD uglavnom bi bile prebacene u Poljsku, dok bi u Madjarskoj vjerovatno bila izgradjena jedna americka vojna bolnica. List pise da je ideja o premjestanju rodjena poslije pogorsanja njemacko-americkih odnosa i dodaje da su tajni pregovori poceli prije nekoliko nedjelja. Neimenovani strucnjaci kazu da bi premjestanje baza bilo “kazna Njemackoj” jer bi izgubila prihod od “vise milijardi dolara, dok bi SAD istovremeno mogle jeftinije da zadrze svoje vojne kapacitete na starom kontinentu”. 

Madjarski ministar za odbranu Ferenc Juhas nije mogao da potvrdi te informacije i izjavio da madjarska vlada nije dobila takvo obavjestenje. List pise da prihvatanje americkih baza nije los posao za zemlju-domacina, jer jedna baza moze da donese godisnji prihod od 150-200 miliona dolara.

 14:18  

Hrvatska dozvolila SAD-u da koristi njen vazdusni prostor i aerodrome

Vlada hrvatske danas je pozitivno odgovorila na zahtjev SAD da dopusti koriscenje hrvatskog vazdusnog prostora za potrebe preleta, slijetanja i punjenja gorivom civilnih transportnih aviona koji ce ucestvovati u mogucoj medjunarodnoj akciji za razoruzanje Iraka. Premijer Hrvatske Ivica Racan je, saopstavajuci ovu odluku, naglasio da je Vlada, prije donosenja ove odluke, obavila konsultacije sa clanicama EU i SAD, te da je odluku donijela uz razumijevanje tih zemalja.

 13:54  

NATO cesto pominje Mladica

Danas sam vise puta cuo ime Ratka Mladica, nego sto sam ga cuo ili procitao u domacim medijima za proteklih godinu dana, izjavio je agenciji FoNet savezni sef diplomatije Goran Svilanovic, poslije razgovora koje je, zajedno sa potpredsjednikom Vlade Srbije Nebojsom Covicem, vodio u sjedistu NATO u Briselu. Svilanovic je precizirao da su on i Covic najprije razgovarali sa generalnim sekretarom NATO Dzordzom Robertsonom, a potom i sa ambasadorima Atlantskog saveta i istakao da su, tom prilikom, “vrlo jasno izlozili sve ono sto je uradjeno u nasoj zemlji u proteklih vise od dve godine i kada je u pitanju saradnja sa sudom u Hagu i kada su u pitanju reforme u drugim oblastima”.


www.pcnen.cg.yu/

 

Reply via email to