Title: Message


UMESTO VRAĆANJA POZAJMLJENE STRUJE


Izvoz posle decenije pauze

Za iznos budućeg poskupljenja odlučujuće uštede EPS-a, platežna moć građana i zarada od izvoza


Za koliki će procenat ove godine biti korigovana cena kilovat-sata, još nije utvrđeno. Sigurno je, međutim, da će na taj procenat uticati planirani komercijalni izvoz električne energije, ali i platežna mogućnost građana, kao i dalje smanjenje troškova Elektroprivrede Srbije, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u EPS-u.

Prvi put posle 11 godina Elektroprivreda Srbije će ovog proleća proizvesti struje i za komercijalni izvoz. To je, kako je rekla Ljiljana Hadžibabić, pomoćnik republičkog ministra energetike, rezultat dvogodišnjih opsežnih remonata, punih akumulacija i odličnog stanja deponija uglja.

Cilj EPS-a je, po njenim rečima, da daljim oporavkom dostigne nivo na kome će potrebe domaćinstava i industrije moći da pokriva sopstvenom proizvodnjom. To je teško očekivati još naredne dve-tri zime. Ali, uvoz će se neprekidno smanjivati i važno je da se u letnjoj sezoni nađu mogućnosti za izvoz struje. Kako je u okolnom elektroenergetskom sistemu već deponovano 200 miliona kilovat-sati i ako se uzme u obzir letnji izvoz, istakla je Ljiljana Hadžibabić, sigurno je da će neto uvoz ove godine biti četiri do pet puta manji od lanjskog.

U drugom ovogodišnjem kvartalu, od 1. aprila do poslednjeg dana juna, Elektroprivreda Srbije, prema rečima Vladimira Marjanovića, direktora Direkcije EPS-a za upravljanje elektroenergetskim sistemom, planira da izveze 728,4 miliona kilovat-sati električne energije, ravnomerno svih dana. Tender je objavljen 15. februara, planirane viškove EPS će prodati prikupljanjem javnih ponuda, po principu najviše ponuđena cena, a njihovo otvaranje biće obavljeno javno, u prisustvu ponuđača.

Sredstva od prodate struje biće iskorišćena za dalji oporavak elektroenergetskog sistema, poboljšanje kvaliteta snabdevanja građana i unapređenja nivoa usluga, rekao je Vladimir Marjanović, ističući da je od 1991. godine beleženo samo vraćanje struje - duga iz prethodnih grejnih sezona.

Posle 30 ledenih dana ove zime, po njegovim rečima, elektroenergetska situacija je stabilna, a tako će biti sve do kraja zime. Zalihe u akumulacijama su znatno iznad bilansa - u njima je 700 miliona kilovat-sati više nego lane, dok je na deponijama milion tona uglja više nego u istom periodu prošle godine. To je garancija da je prolećni izvoz električne energije realan i da će stabilno snabdevanje strujom potrošača biti obezbeđeno do kraja godine.

Uvoz struje je uoči ove sezone grejanja planiran prema višegodišnjim temperaturnim i hidrološkim pokazateljima. Zbog izuzetno dobre hidrologije i nešto toplijeg početka zime, uvoz je u međuvremenu smanjen, a 200 miliona kilovat-sati električne energije je deponovano i biće "povučeno" naredne zimske sezone.

Bilo je istina "potiskivanja" termoelektrana koje su proizvodile manje od plana, ali ta snižena snaga, kako je objasnio Vladimir Đorđević, obezbedila je neophodnu rezervu u sistemu.

Maja Perović

Back

Reply via email to