Title: Message

Kada će SCG biti primljena u Partnerstvo za mir

Mladić uslov svih uslova

Traži se i izručenje Radića i Šljivančanina, kao i povlačenje tužbe protiv NATO-a

BEOGRAD - Državna zajednica Srbija i Crna Gora neće biti primljena u Partnerstvo za mir sve dok se Haškom tribunalu ne izruče Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske, kao i Miroslav Radić i Veselin Šljivančanin, optuženi za zločine u Vukovaru, ponovila je delegacija NATO koja je boravila u našoj zemlji.

U razgovorima koje su prekjuče vodili sa Dragoljubom Mićunovićem, predsednikom Veća građana, Borisom Tadićem, predsednikom Komisije za kontrolu službi bezbednosti i Miroslavom Filipovićem, predsednikom Odbora za evropsku integraciju ta delegacije iznela je da će izručenjem te trojice prestati i pritisci na našu zemlju, prvenstveno Velike Britanije i Amerike.

Miroslav Filipović, jedan od učesnika u razgovorima, potvrdio je da je ključni uslov za prijem saradnja s Hagom.
- Naša zemlja bi mogla da bude primljena na proleće ili do juna, ali samo ako prvo rešimo problem sa Hagom, a ako ne pronađemo rešenje, pritisci će se nastaviti - ukazuje Filipović.

Šta je Partnerstvo?

NATO je program Partnerstva za mir započeo januara 1994. kao proces izgradnje zajedničke bezbednosti članica NATO-a. Reč je o vojnoj i odbrambenoj saradnji, a cilj je bio i da se regionalne krize drže pod kontrolom, kao i organizacija civilne zaštite i kontrola vazdušnog saobraćaja. Osnovni cilj bio je jačanje stabilnosti u Evropi kroz unapređenje odbrambenih planova i vojnih izdataka, obezbeđenje demokratske kontrole oružanih snaga, a time i boljom saradnjom tih zemalja sa NATO članicama. Jedine dve evropske zemlje koje su van Partnerstva su SCG i Bosna i Hercegovina.

On je naveo da problem članstva u Partnerstvu predstavlja i tužba SRJ protiv NATO članica zbog bombardovanja 1999. godine.

Da podsetimo, na novembarskom samitu NATO-a u Pragu, i generalni sekretar Džordž Robertson je naglasio da Srbija ne može sarađivati sa Alijansom ukoliko ne ispuni obaveze prema Hagu. Filipović je izneo da su razgovarali i o reformama kod nas, kao i modernizaciji zakona i usklađivanju sa međunarodnim pravom.

- Predstavnici NATO pomoći će donošenje novih zakona, a posebno onih u vezi sa izvozom oružja. Po konstituisanju nove skupštine, donošenje tih zakona biće među prvim zadacima - objasnio je Filipović.

D. Gavrilović

 
http://www.glas-javnosti.co.yu/

Reply via email to