Title: Message

BIVŠI JUGOSLOVENSKI KONZUL U BAGDADU I AMBASADOR U TEL AVIVU MIRKO STEFANOVIĆ
Irački rat bi pretemeljio Bliski istok
Često se otvara pitanje razloga koji su doveli SAD na sadašnju poziciju. Spominje se nafta kao povod za eventualni rat, ali se meni čini realnijom teza o pokušaju da se «dovrši» ono što je započeto sukobom u Kuvajtu 1991. godine. Ukoliko do rata dođe, Bliski istok će biti promenjen zauvek. Mislim da se pravi razlog i nalazi baš u preuređenju sadašnjih odnosa u tom regionu - objašnjava Stefanović , koji je
do pred sam početak Zalivskog rata 1991. bio jugoslovenski diplomata u Iraku i učestvovao u evakuaciji naših građana

Savezna vlada je u četvrtak donela odluku o privremenom prestanku rada Ambasade Srbije i Crne Gore u Bagdadu zbog sve izvesnijeg rata u Iraku. Gotovo identična situacija zadesila je i našeg sagovornika Mirka Stefanovića, koji je u danima pre početka prvog rata protiv Iraka bio konzul u našoj amabasadi u Bagdadu. Stefanović je dugi niz godina na diplomatskim poslovima proveo i u Izraelu, bio je otpravnik poslova a potom i ambasador SRJ u Tel Avivu. Uz činjenicu da je znalac bliskoistočnih političkih prilika, on je i svedok burne istorije tog regiona, na kom se ukrštaju moćne putanje političkih sila.
- Od 1986. do 1991. godine sam u Bagdadu, kao konzul u našoj ambasadi vodio računa o interesima i zaštiti jugoslovenskih građana, imovine i firmi koje su bile angažovane na raznim projektima širom te zemlje. U Iraku je radilo više od 100 jugoslovenskih firmi sa oko 8000 radnika - kaže za nedeljni "Dnevnik" Mirko Stefanović. Kada je došlo do Zalivskog rata jugoslovenske firme su napustile Irak.
Kakva je atmosfera bila u Bagdadu pred sam rat?
- I naša ambasada je, kao i ceo diplomatski kor, počela da se priprema za ratnu situaciju, jer je bilo sve izvesnije da će 15. januar 1991. godine, koji je Iraku postavljen kao rok da se povuče iz Kuvajta, biti dan kada će početi bombardovanje. Tokom januara 1991. godine, u Bagdadu je već bilo vidljivo da se ambasade spremaju za evakuaciju. Ako bi se popeli na bilo koju višu građevinu sa koje se vidi panorama grada, bilo je primetno da se u dvorištima ambasada vidi dim - paljena dokumentacija. I naša ambasada je imala instrukcije da pošalje kući sve članove porodica zaposlenih i jedan broj radnika do 15. januara.
U Irak je 12. januara 1991. godine došao tadašnji generalni sekretar Ujedinjenih nacija Perez de Kueljar sa poslednjim pozivom Sadamu Huseinu da povuče svoje trupe iz Kuvajta. Tog dana popodne, Kueljar je napustio Bagdad i diplomatskom kolonijom se vrlo brzo proširila vest da generalni sekretar nije ubedio iračkog predsednika da povuče vojsku iz Kuvajta. To je bio znak da treba da završimo pakovanje i da sledećeg dana napustimo Irak. Avionskog prevoza više nije bilo i ja sam sa suprugom i članovima turske ambasade automobilom preko iračkog Kurdistana prešao u Tursku, 13. januara uveče. Sećam se da je irački vojnik, koji mi je pregledao pasoš na samom mostu, sa zabrinutošću pogledom pratio američki avion koji je leteo duž granice. Već narednog jutra je most na Eufratu, preko kojeg smo prešli samo par sati ranije, bio zatvoren. Posle vožnje od 3500 kilometara, 16. januara oko ponoći sam stigao u Novi Sad a oko 2 sata ujutru, 17. januara sam na CNN-u gledao direktan prenos bombardovanja Bagdada, što je za mene bio veliki šok, iako sam znao da će se dogoditi - seća se Mirko Stefanović .
Irak je jedina zemlja u svetu koju geopolitičari upoređuju sa Jugoslavijom: tvrdi se da je spoj nespojivih nacionalnih i verskih elemenata a ima neraščišćene odnose sa susedima i zemljama u regionu?
- Irak je zemlja koja se nalazi u okruženju država sa kojima je u prošlosti bila u sukobu ili je ratovala. Sa Iranom je bila osam godina u ratu i teško je očekivati da će se režim kao što je Sadamov potpuno razoružati. Ne želi i ne sme da se na taj način izloži nekoj agresiji drugog tipa u budućnosti, ili napadu koji bi praktično bio i kraj nezavisnosti. Gledano iz ugla politike SAD odnosno Zapada, pa i Saveta bezbednosti UN, postoji Rezolucija 1441, koja traži od Iraka da se potpuno razoruža i da sredstva za masovno uništenje uništi. Dužan je da onemogući i proizvodnju bilo kakvog biološkog ili hemijskog oružja. Situacija u Iraku praktično zavisi od mogućnosti da inspektori Ujedinjenih nacija nastave sa radom i to bi dalo šansu da ne dođe do rata. Bojim se da je linija do koje se moglo razgovarati o izlasku iz krize na miran način već pređena .
U tom delu sveta postoji više istina. Zavisno od ugla posmatranja teroristi se predstavljaju kao borci za oslobođenje i obratno borci za oslobođenje se optužuju za terorizam?
- Da, to je pitanje prava i pravednosti. Tokom 14 godina mog boravka na Bliskom Istoku, kao konzul u Iraku i pet godina kao otpravnik poslova i ambasador naše zemlje u Izraelu od 1992. do 2001. godine, shvatio sam da se tamošnje političke prilike moraju posmatrati vrlo pragmatično, odnosno da se mora uvažavati realnost, a ne toliko pitanje pravednosti. U ovom trenutku veoma pesimistički gledam na mogućnost Iraka da izbegne sukob.

Hiljadu kilometara kroz pustinju

- Nakon iračke invazije na Kuvajt, primarni zadatak jugoslovenske ambasade bio je da započne evakuaciju naših radnika sa ovih prostora, bez panike, u manjim grupama i da ih bezbedno vrati u zemlju.
Irak je radi svoje bezbednosti doneo odluku da jedan broj stranih državljana nasilno zadrži u svojoj zemlji, kao obezbeđenje protiv najavljenog bombardovanja. Jugoslovenska ambasada je od iračkih vlasti obezbedila dozvolu da naši radnici mogu da napuste Irak. Imali smo informacije da ne funkcionišu granični prelazi. Jedini način da to saznamo je bio da se sami uverimo gde postoji prolaz. Organizovali smo prevoz autobusima i kolima za Aman, odakle su oni avionom prebacivani za Jugoslaviju - opisuje dramatična zbivanja Mirko Stefanović. - Od septembra 1990. godine skoro svakodnevno su po tri autobusa prelazila razdaljinu od 1000 kilometara do Amana. Taj put kroz pustinju je bio veoma težak. U prvom konvoju od tridesetak automobila i pet autobusa bili su naši građani koji su u Bagdad došli iz Kuvajta. Temperatura je dostizala i 50 stepeni celzijusa u hladu, a samo je jedan autobus imao erkondišn u koji smo smestili žene i decu.

Razna istraživanja javnog mnjenja pokazuju da se protiv rata izjašnjava i većina stanovništva zemalja čiji režimi podržavaju politiku Vašingtona?
- Jasno je da se javno mnjenje u svim tim zemljama izjašnjava protiv rata. U Turskoj se računa da je više od 90 odsto stanovništva protiv rata, dok se turska vlada, koja ima obaveze prema Americi sprema za rat. Politika Amerike usmerena na sukob u Iraku, stvara velike probleme u tim zemljama i nema sumnje da će na kraju svi stati uz SAD. Svi su svesni da će režimi u tim zemaljama regiona morati na kraju da plate cenu i na unutrašnjem planu, nepoznanica je jedino kolika će ona biti. Kod Turske je to pre svega problem Kurdistana, jer rat u Iraku ne pruža garancije da će teritorija Iraka ostati jedinstvena. Rat otvara razne mogućnosti da u tom ratnom haosu dođu do određenih pozicija neke snage koje bi za Tursku bile krajnje negativne. Svako izdvajanje Kurda iz Iraka, otvara i pitanje kurdskog stanovništva u Turskoj . To bi se isto dogodilo u Iranu, gde takođe živi značajan broj Kurda. NJih ukupno ima preko 20 miliona i oni su jedini narod koji nema svoju državu u širem regionu.
Rat u Iraku je faktor nestabilnosti, ne samo za Tursku već i za Iran, pa čak i za Siriju, koja je posle dugog niza godina vrlo loših odnosa otvorila dijalog između režima u Damasku i Bagdadu. Vlasti država u Zalivu, od Kuvajta do Saudijske Arabije, su svesne da i u njihovim zemljama može doći do jačanja nezadovoljstva najširih slojeva građana posebno raznih islamskih radikalnih grupa. Može doći do grupisanja snaga koje bi bile usmerene protiv vlada koje su uspostavile saradnju sa Amerikom u tom ratu. To se odnosi i na Egipat, pa čak i na Palestince.
U štampi su se ovih dana pojavila nagađanja da SAD i Iran vode tajne pregovore o tome da Teheran ostane neutralan?
- Iran mora da traži poziciju koja bi bila jednako udaljena od svih učesnika krize. Potreban je SAD, zbog mogućih komplikacija koje bi tokom rata mogle da nastupe, a još više Iraku, koji mora da traži saveznike bez obzira na prošlost. Praktično niko u ovom trenutku na Bliskom istoku (sa izuzetkom Izraela) otvoreno ne podržava američki rat sa Sadamom Huseinom.
Često se otvara pitanje strateških razloga koji su doveli SAD na sadašnju poziciju. Spominje se nafta kao pravi povod za eventualni sukob ali se meni čini realnijom teza o pokušaju da se «dovrši» ono što je započeto sukobom u Kuvajtu 1991. godine. Amerika je, relativno uspešnom kampanjom u Avganistanu, stvorila potreban prostor za još jednu takvu intervenciju, bez obzira na sadašnje ozbiljne otpore u svetu. Ukoliko do rata dođe, Bliski istok će biti promenjen zauvek i sigurno je da će svaka njegova zemlja osećati određene posledice. Zbog toga mislim da se pravi razlog i nalazi baš u preuređenju odnosa koji vladaju u ovom regionu, i to na osnovama jednog novog bezbednosnog koncepta koji tek treba da bude izgrađen.
Kao motiv za rat navodi se i namera da se uklanjanjem Sadama ceo taj prostor preuredi zbog trajnog rešenja palestinsko- izraelskog sukoba?
- Ukoliko rata bude i Amerika eliminiše Irak kao potencijalnog neprijatelja Izraela, SAD bi, posle promena u Bagdadu, stvorile obaveze prema arapskim zemljama da intenziviraju i pregovore između Izraela i Palestinaca. To je moguće učiniti jedino pritiskom na obe pregovaračke strane. Tako je kod palestinskog rukovodstva sada primetno iščekivanje onoga što će se dogoditi na toj teritoriji posle rata u Iraku. Ima mišljenja da će Palestinci biti u mnogo povoljnijem položaju nakon rata, nego u ovom trenutku i stičem utisak da u tome ima dosta istine.
Mirjana Živić
Petar Tomić

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Reply via email to