Title: Message
 
 
by                                                                           
Datum: 26. februar 2003. g.

Upozorenje:Ukoliko ste ovu poruku dobili greškom ili više ne želite da dobijate nove informacije i tekstove sa ARTEL GEOPOLITIKA pritisnite [EMAIL PROTECTED] i u rubrici "subject" napišite "unsubscribe".

BEOGRADSKI FORUM: Uvodno izlaganje Vladislava Jovanovića o stanju i perspektivama na Kosovu i Metohiji

BEOGRADSKI FORUM ZA SVET RAVNOPRAVNIH
OKRUGLI STO: KOSOVO I METOHIJA-
12. januar 2002.
UVODNO IZLAGANJE: VLADISLAVA JOVANOVIĆA

KOSOVO I METOHIJA:
STANJE I PERSPEKTIVE

Kosovo i Metohija nije samo naša kolevka, naša duhovna vertikala i naša istorijska obaveza, već i naša sadašnja bolna stvarnost.
Prethodnoj vlasti može se ozbiljno zameriti što se prema separatizmu Albanaca na Kosovu odnosila predugo pasivno, ustežući se od vlastitih dinamičkih inicijativa i koraka, ali joj se ne može prebaciti iskreni patriotizam i odlučnost u suprotstavljanju terorizmu i spoljnim pritiscima i mešanjima.
Zamerke njenih kritičara u sadašnjoj vlasti da je, radi izbegavanja bombardovanja, trebalo da prihvati tzv. sporazum iz Rambujea, su argumenti agresora. Kritičari time pokazuju da im okupacija SRJ i komadanje Srbije nisu toliko značajne stvari kao što je namirivanje apetita kandidovanih agresora. Da je prethodna vlast bila tako postupila, danas bi cela Srbija i Crna Gora bile pod okupacijom NATO, a Kosovo i Metohija bi već kroz godinu dana postalo nezavisna država. Teritorijalno rasturanje Srbije ne bi se na tome završilo. Izlazak Kosmeta iz Srbije sa njenim pristankom neminovno bi ohrabrio druge nacionalne manjine (Madjari u Bačkoj, Rumuniji u Banatu, Bugari u Dimitrovgradu i Bosilegradu) da slede primer Albanaca i traže pripajanje matičnim državama. Srbiji bi bilo veoma teško da im uskraćuje ono što je Albancima prihvatila. Tzv. domino-efekat bi bio klasičan i nezaustavljiv.
Ako zbog toga zanemarimo kritike sadašnje vlasti kao nepromišljene i neodgovorne, ostaje nesmanjen problem odnosa vodećih zapadnih faktora prema Kosmetu. Činjenica da su one prilikom pobune separatističkih snaga Albanaca na Kosmetu, marta 1981. godine, neskriveno podržavale zahtev da Kosmet dobije status Republike, rečito govori o tome da su još tada pravile strategijske kalkulacije u vezi sa tom srpskom pokrajinom, mnogo pre nego što je S. Milošević stupio na političku scenu. U njihovim projektima rastvaranja Jugoslavije posle smrti J. B. Tita, Kosovu je bila dodeljena kljućna uloga. Kao strategijsko čvorište i raskršće puteva na Balkanu, trebalo ga je, izazivanjem i usmeravanjem krize, postepeno izvući iz suvereniteta Srbije, a kasnije i iz Jugoslavije. S. Milošević je brzim akcijama krajem 90-tih godina prošlog veka te projekte onemogućio, preciznije rečeno odložio na neodredjeno vreme, čime je na sebe privukao prvu negativnu pažnju zapadnih sila.
To, medjutim, ne znači da su vodeće zapadne sile bile odustale od svog kosovskog projekta. On je samo privremeno bio u senci ratova u Hrvatskoj i BiH, ali nikada nije bio arhiviran. Zapadni političari su S. Miloševića redovno, iako naoko rutinski, podsećali na svoj interes za Kosovo. Paralelno s tim, promovisali su samozvanog predsednika "nezavisne Republike Kosovo", doktora Ibrahima Rugovu, u kredibilnu političku ličnost, omogućili albanskim ekstremnim organizacijama nesmetanu anti-jugoslovensku aktivnost u svojim zemljama i tajno pomagali organizovawe albanskih terorističkih grupa u inostranstvu i na Kosovu. Kada su, uklanjanjem svih Karadžićevih pristalica u Republici Srpskoj učvrstili Dejtonsku Bosnu, dali su zeleno svetlo albanskim separatistima da na Kosmetu otpočnu svirepi teroristički rat protiv Srbije.
Javna je tajna da su SAD i vodeće zemlje NATO, na bazi simbioze interesa, obećale albanskim separatistima punu podršku za teritorijalno odvajanje Kosmeta od Srbije.
Američko provokativno flertovanje sa albanskim teroristima tokom anti-terorističke kampanje policijskih snaga na Kosovu 1998 i 1999. godine, predstavljalo je samo vrh ledenog brega. Raznovrsna, iako nevidljiva, podrška i pomoć bila je pružana terorističkim grupama i njihovim ciljevima. Ambasador R. Holbruk je ultimativnim političkim intervencijama kod S. Miloševića dva puta spasavao američke terorističke štićenike od potpunog uništenja od strane naših anti-terorističkih snaga.
Rambuje je, prema glavnom scenaristi i inspiratoru agresivnog rata protiv SRJ, Madlen Olbrajt, bio "tako visoko postavljena lestvica da je S. Milošević ne može preskočiti", jer je unapred bilo odlučeno, da "Srbiju treba malo bombardovati". Ali pored toga što je bio izgovor za protiv-pravni oružani napad na SRJ, Rambuje je predstavljao i pokušaj nametanja teritorijalnih žrtvi Srbije, preko održavanja referenduma po isteku trogodišnjeg protektorata NATO nad Kosovom.
Iako nije odrazila sve zahteve i očekivawa NATO, koji je posle skoro tromesečnog ratovanja "na divlje" protiv SRJ, morao da prihvati formalni autoritet OUN. Rezolucija SB 12 44 je, ubačenom referencom na Sporazume iz Rambujea, osigurala kontinuitet anti-srpske i anti-jugoslovenske politike SAD i NATO u vezi sa Kosmetom.
Dolazak DOS-a na vlast nije ništa izmenio u pogledu konačnih ciqeva SAD i NATO na Kosmetu. Rezolucija 12 44 se sprovodi samo u delovima koji odgovaraju albanskoj većini, dok oni koji odgovaraju Srbima i drugim nealbanskim zajednicama ostaju neimplementirani. Podsećanja i apeli vlasti DOS-a, baš kao i zahtevi prethodne vlasti, da se Rezolucija 12 44 mora integralno primeniti, padaju na gluve uši. Američka i NATO-vska proalbanska politika na Kosovu ostvaruje se bez zastoja.
Iako svi albanski političari i drugi prvaci insistiraju isključivo na nezavisnosti Kosmeta, nema sumnje da oni to sinhronizovano čine samo da bi olakšali SAD i NATO vršenje efikasnijeg pritiska na Srbiju i SRJ da izmedju dva podjednako velika zla - nezavisnog Kosova ili Kosovo - Republika - izaberu ono koje je prividno manje.
Pored toga što sadrži potencijalne opasnosti za dodatnu destabilizaciju u regionu, što nije u sadašnjem interesu Zapada, nezavisnost Kosova je i nepotrebna za ostvarenje ciljeva NATO-a i separatističkih ambicija Albanaca. Nezavisno Kosovo ne bi moglo da se postigne na bazi Rezolucije SB 12 44, koja predvidja samo najširu autonomiju, već bi u SB morala da se usvoji nova Rezolucija za šta ne postoje nikakve realne šanse. S druge strane, nezavisno Kosovo bi razbilo Dejtonsku BiH, koju NATO upravo centralizuje i učvršćuje, dalo bi novu snagu albanskim separatistima u Makedoniji i uznemirilo bi brojne kompaktne manjine u drugim balkanskim i evropskim zemljama.
Zbog toga je zajednički cilj albanskih separatista i NATO u ovoj etapi da Kosovo dobije status Republike, koja bi ušla u državni savez sa Srbijom, Crnom Gorom i Vojvodinom, ili bi se našla u transformisanoj i razlabavljenoj četvrtoj Jugoslaviji.
Vodećim faktorima na Zapadu najviše bi u ovom trenutku odgovarao koncept labave jugoslovenske federacije sastavljene od četiri ravnopravne federalne jednice. Sa te platforme moglo bi se kasnije, ako to situacija ili interesi budu zahtevali, ići na sledeći stepen dezintegracije Jugoslavije: njeno pretvaranje u formalnu konfederaciju ili u konačno rasturanje.
Zbog takve orjentacije SAD i NATO, Crna Gora ne može samostalno odlučivati o svom izlasku iz Jugoslavije. Ona mora da sledi opštu politiku Zapada na Balkanu i da sačeka da se albanska većina na Kosovu, posle parlamentarnih izbora, legalno konstituiše i preko učešća kosmetskih Srba na tim izborima politički legitimiše. Tek kada se taj proces dovrši, Crna Gora će moći da održi svoj referendum, ali i tada u okvirima ciljeva Zapada, a ne protiv njih.
Problem je u tome što takav dobro zamišljen projekat zapadnih faktora ne može da se valjano i stabilno ostvari bez pune saradnje i saglasnosti Srbije.
Celokupna strategija SAD, NATO i EU od dolaska nove vlasti u Srbiji i SRJ bila je usredsredjena na wnjhovo uvlačenje u proces ostvarenja tog projekta.
Iako svi znaju da, zbog sistematskog izbegavanja KFOR i UNMIK da u celosti primenjuju Rezoluciju SB 12 44, nisu postojali ni najosnovniji uslovi za održavanje slobodnih i fer parlamentarnih izbora, stvarni upravljači na Kosmetu su izbore raspisali i uz primenu direktnih i sinhronizovanih političkih pritisaka i finansijskih ucena, primorali vlasti DOS da postanu ortaci u istom poslu.
Sadašnje republičke i savezne vlasti raspolagale su uverljivim argumentima da se odupru tim neprincipijelnim pritiscima i ucenama, bez opasnosti da zbog toga budu optužene za nesaradnju. Jugoslavija je bila strana koja je čak pre vremena izvršila sve obaveze koje je imala na osnovu Kumanovskog sporazuma i Rezolucije 12 44, dok UNMIK i KFOR nisu izvršili svoj deo obaveza iz spomenute Rezolucije koje se odnose na Srbe. Zbog političke i materijalne podrške koju je dobila od Zapada tokom izborne kampanje 2000. godine, vlast DOS-a je morala da se odazove pozivu na saradnju sa upravljačima Kosova u ostvarivanju njihovog projekta za tu Pokrajinu.
U odnosu na kosmetske Srbe i javnost Srbije režim DOS-a je to činio na neisrkren i nedostojan način. Prvo je, u pravom litanijskom maniru, učestalo pozivao Srbe da se registruju u biračke spiskove, najodlučnije ih uveravajući da je to potrebno samo radi utvrdjivanja tačnog broja Srba na Kosmetu, a ne zbog obaveze glasanja, za šta, kako je isticano, ne postoje ni najosnovniji uslovi. Kad je taj cilj bio postignut, vlast DOS-a je, okrenula ćurak i, u dnevnoj saradnji sa NATO i EU, insistirala da Srbi što masovnije izadju na izbore, upozoravajući ih na dalje pogoršavanje njihovog položaja ako ne glasaju, kao da im od dolaska KFOR-a i UNMIK-a nije bilo dovoljno loše da bi nešto gore moglo da se zamisli.
Politika sadašnje vlasti prema izborima na Kosmetu predstavlja kardinalnu taktičku i strategijsku grešku. Taktičku - jer je, pristajući na izbore u uslovima obespravljenosti srpskog i drugog nealbanskog stanovništva, vlast izgubila moralnu i političku težinu da s više snage insistira na neodložnoj sveobuhvatnoj primeni Rezolucije 12 44. Strategijsku - jer je iako pod pritiscima, naterala kosmetske Srbe da udju u Hekerupov izborni proces koji je temeljni deo nedobronamernih planova spomenutih Zapadnih faktora u vezi sa Kosmetom.
Pristanak Srbije na lokalne izbore na Kosmetu u uslovima krajnje selektivne primene Rezolucije 12 44 i učešće kosmetskih Srba na njima predstavljaju ogroman dobitak za albanske separatiste i njihove zapadne zaštitnike i garante. Pristajanjem na takve izbore vlasti DOS-a su pravo Srbije i SRJ na Kosmet, koje niko ne može da ospori sem samih Srba, prepustili drugome, i to u trenutku kada tamošnji Srbi ne uživaju ni jedno pravo na slobodu koje im je garantovala Rezolucija SB 12 44. Sporazum o saradnji SRJ i UNMIK-a nije ono što jedan sporazum treba da bude: srazmerno uzimanje i davanje, već predstavlja preuzimanje i ispunjavanje novih obaveza sa naše strane, dok je UNMIK samo obećao da će u budućnosti ispunjavati obaveze iz Rezoluciej 12 44, koje već dve i po godine uporno, uz ohrabrenje zapadnih sila i NATO-a, odbija da izvrši. S druge strane, izlazak napuštenih lokalnih Srba na izbore dao je toliko potrebni legitimitet većinskoj albanskoj vlasti na Kosmetu i osigurao joj "demokratski" autoritet da, odmah posle izbora ili nešto kasnije, forsira svoju političku volju za nekim oblikom konačnog odvajanja Kosmeta od Srbije.
Umesto da do kraja insistira na neprihvatanju lokalnih izbora i nepriznavanju albanskih pokrajinskih institucija koje bi iz njih proistekle, dok se prethodno ne ispune najvažnije odredbe iz Rezolucije 12 44, republičke i savezne vlasti su odstupale korak po korak, dok nisu sasvim kapitulirale i time i same postale sredstvo u politici drugih prema Kosmetu. Zapadne sile su konačno dobile ono što nisu uspele da iznude u Rambujeu i agresije NATO na SRJ: zvanični pristanak Srbije i SRJ na proces realizovanja njihovih zloćudnih projekata u vezi sa Kosmetom. Polovični izlazak Srba na izbore umanjuje obim štete koju je kapitulanska politika zvaničnih vlasti nanela dugoročnim nacionalnim i državnim interesima Srbije na Kosmetu.
Srbija i SRJ su ishodom agresije SAD i NATO privremeno izgubile faktički suverenitet nad Kosmetom. SAD i NATO znaju da faktički suverenitet bez pravnog suvereniteta nije stabilno rešenje. Zbog toga i vrše neprekidan pritisak na Srbiju i SRJ da svoj medjunarodno priznati suverenitet nad Kosmetom postepeno prenesu na legalno izabranu vlast albanske većine na Kosmetu, pošto je nerealno očekivati da to učine odjednom i u celini. U tome leži glavna opasnost što su Srbija i SRJ preuranjeno pristale na održavanje izbora na Kosmetu. Albanski separatisti bi mogli, uz blagoslov sadašnjih upravljača na Kosmetu, da proglase jednostrano odvajanje Kosmeta od Srbije, ali bi to, bez njene izričite saglasnosti predstavljalo otimačinu i kršenje medjunarodnog prava i medjunarodnih mirovnih ugovora., zbog čega se oni na to neće usuditi. Najjače oružje Srbije odnosno SRJ u sadašnjoj vrlo teškoj situaciji je što ona ima tapiju na Kosmet. Suština politike SAD i NATO prema nama u ovom trenutku i u narednom periodu je da se Srbija odnosno SRJ navedu na odricanje od te tapije ili na njeno ustupanje. Kompenzacija za takvu veliku nacionalnu žrtvu bili bi mogućnost prijema u EU i NATO po skraćenom postupku i pružanje masovnije finansijske pomoći. Problem vlasti DOS-a je u tome što ona više indosira i sprovodi političke ciljeve spomenutih zapadnih faktora, nego što vodi i sprovodi vlastitu politiku. Postoji realna opasnost da vlast DOS-a, pod okriljem evropeizma i proatlantizma, podlegne pritiscima i, uz razna uspavljujuća i olakšavajuća obrazloženja, pristane na pravni gubitak Kosmeta.
To bi bilo pogrešno i štetno iz mnogo očiglednih razloga. Prvo, ni jedna zemlja se dragovoljno ne odriče dela svoje suverene teritorije. Ako bi to učinila sa jednim svojim delom, imala bi mnogo više teškoća da očuva ostale delove teritorije. Drugo, odricanjem od dela svoje suverene teritorije, jedna zemlja ne bi nikada mogla da ga u budućnosti revandicira, kao što bi imala pravo u slučaju da joj taj deo bude nasilno oduzet. Treće, nijedna okupacija dela suverene teritorije jedne države ne traje večno, u naše vreme sigurno mnogo kraće nego što je bilo u prošlosti. Četvrto, posle 11. septembra 2001. godine ubrzano se prilagodjavaju strategijske karte sveta i koriguje ili pravi nova lista prioritetnih ciljeva vodećih političkih faktora. Sada je verovatnije nego što je bilo pre 11. septembra 2001. godine, da Zapad neće zadržati ranije simpatije za separatistički terorizam i da će svoje ipak ograničene vojne resurse usredsredjivati na ključnim strategijskim pravcima, u koje južni i centralni Balkan, po svoj prilici, više ne spadaju. Peto, zbog novih preokupacija posle 11. septembra 2001. godine, Zapad će želeti da što pre postigne stabilnost na Balkanu. Ako se favorizovani koncept multinacionalnih, multikulturnih i multikonfesionalnih država na Balkanu ne bude u praksi potvrdjivao, za šta već sada ima dosta indicija, nije sasvim isključeno da taj koncept bude zamenjen konceptom nacinalnih država, u kom slučaju bismo se našli pred prekompozicijom balkanskih granica, pre svega na prostorima bivše SFRJ.
Srbija i SRJ ne mogu da utiču na takav eventualan razvoj. O njemu će glavnu reč imati velike sile koje imaju interese za balkanski prostor. Ali naša zemlja mora biti pripravna i za takav eventualni razvoj i sačuvati što više jakih aduta i karata u svojim rukama. Tapija na Kosovo je sigurno jedna od najjačih karti, bez obzira na dalje ponašanje većinskih Albanaca i zapadnih sila.
Jedan od čelnika sadašnje vlasti rekao je proteklih dana da je vlast otvorena za kritiku svoje politike prema Kosmetu, ali da očekuje da ona ukaže i na alternativno rešenje.
Ovo izlaganje je upravo zalaganje za alternativno rešenje. Ono glasi: Neka vlast DOS-a uvidi da je pogrešila što je Srbe naterala da uzmu učešća na neslobodnim i nefer izborima na Kosmetu i neka se što pre koriguje i isključi iz Hekerupovog izbornog procesa. Neka se čvrsto drži tapije na Kosmet i ne prihvati nikakav razgovor koji bi to mogao da dovede u pitanje. Nije tačno da vreme radi protiv nas. Rešenje konačnog statusa Kosmeta moraće kad-tad da se potraži na bazi naše tapije. Budimo miroljubivi i kompromisni u svemu drugom, sem u vezi sa tapijom. Vetar najnovijih promena u svetu duva u naša jedra. Možemo od toga imati koristi ako čvrsto ostanemo na tlu naših legitimnih nacionalnih i državnih interesa na Kosmetu i insistiramo kod medjunarodne zajednice da izvrši sve obaveze koje je preuzela na osnovu Rezolucije 12 44. Tada će saradnja sa medjunarodnom zajednicom biti pod ravnopravnijim uslovima i odvijaće se na terenu prava, a ne diktata, što će za nas biti mnogo povoljnije.


ARTEL GEOPOLITIKA je privatan, nezavisan i nelukrativan web site koji se izdražava od volonterskog rada nekolicine entuzijasta.
Ukoliko  vam se informacije koje ARTEL GEOPOLITIKA objavljuje dopadaju bili bismo zahvalni da nas podržite bilo kojom finansijskim doprinosom ili kroz reklamiranje na našem web site-u. Vaša pomoć biće upotrebljena za još kvalitetnije selektiranje informacija, njihovo brže postavljanje na site i, što smatramo možda i najvažnijim, prevodjenje najkvalitetnijih tekstova i na druge jezike.
Za dinarske uplate: Rade Drobac- Postanska stedionica-, žiro račun br. 908-20001-18-8888-47712653
Za devizne uplate:  Rade Drobac- Nacionalna [tedionica- Devizni ra~un br.: 00-305-0002922.2

<<_IMVTemp_Show_ARTELlogo2.gif>>

Reply via email to