Title: Message

HRVATSKI „AGROKOR”, KUPIVŠI „FRIKOM”, KUPIO 1500 HEKTARA
POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA U PANČEVAČKOM RITU
Naše oranice u rukama stranaca
Kupovinom beogradskog „Frikoma”, „Agrokor” postao vlasnik i poljoprivrednog zemljišta

Dilemu mogu li stranci postati vlasnici naših oranica rešili su pre nekoliko dana hrvatska kompanija „Agrokor” beogradski „Frikom” i Republička agencija za privatizaciju, a odgovor je –mogu. Naime, kupivši 70 osto kapitala „Frikoma”, „Agrokor” je došao u posed i oko 1.469 hektara oranica, od čega je 500 hektara bilo društveno vlasništvo, tako da je on prva strana firma koja je postala vlasnik našeg poljoprivrednog zemljišta.

Na prodaju 130.000 hektara

U Vojvodini ukupno ima oko 1,6 milion hektara obradivog zemljišta, a poljoprivredna preduzeća i zadruge trenutno koriste 575.115 hektara, dok je ostalo u rukama paora. Od kolača koji pripada firmama i zadrugama, u društvenoj svojini je 135.000 hektara i samo se ovo zemljište može privatizovati. Ostalo je u vlasništvu države i zadruga i to nije na prodaju.

Po rečima predsednika Saveza samostalnih sindikata Srbije Milenka Smiljanića, „Agrokor” je postao vlasnik ovih 500 hektara, a iako je po njegovom mišljenju prodaja zemljišta strancima protivzakonita, transakcija je ipak okončana.
U Zakonu o privatizaciji nigde ne piše da stranci mogu kupovati naše njive, ali to nigde nije ni zabranjeno, tako da se prodaja obavlja na osnovu tumačenja nadležnog ministarstva i Agencije za privatizaciju. Ovo tumačenje je nekoliko puta izneo i ministara za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahović a ono glasi:
”Ako je zemljište upisano u knjige kao imovinska pozicija tog preduzeća, onda je ono obuhvaćeno privatizacijom, odnosno zakonom. Takav slučaj je uvek sa zemljištem u društvenoj svojini”. Državne oranice se ne mogu prodati već se daju na korišćenje. Pošto nema posebnog zakona za poljoprivredna preduzeća, već se i agrar i cementare prodaju po istim propisima, jasno je da kad stranac može da kupi industrijsku firmu, može i poljoprivrednu, a time i zemljište.
Da je sezona „ rasprodaje” otvorena potvrđuju i predsednik Zadružnog saveza Srbije Dragoljub Govedarović, koji kaže da po važećim propisima stranci mogu postati vlasnici našeg poljoprivrednog zemljišta koje je sada i u društvenoj i u privatnoj svojini, i to na osnovu principa reciprociteta. To „u prevodu” znači da naše njive mogu da kupuju državljani onih zemalja koje dozvoljavaju da naši građani postanu vlasnici zemljišta u njihovim državama.
Odgovor na pitanje da li reciprocitet važi i za Hrvatsku nismo uspeli da dobijemo, ali je verovatnije da za tumačenje aktuelnog Zakona o privatizaciji nije bitan reciprocitet već je suština u tome da se prodaje kapital, a ne preduzeća, a ko postane većinski vlasnik firme - kupuje i društveno zemljište.

MR IGOR KURJAČKI:
Potpuno pogrešni potezi

Dozvoliti strancima da postanu vlasnici naših oranica je potpuno pogrešan potez - kaže za „Dnevnik”pokrajinski sekretar za poljoprivredu mr Igor Kurjački.- Naše oranice su trenutno i do 15 puta jeftinije nego na Zapadu, a to znači da će neko za sitne novca dobiti naše nacionalno blago. Takođe, zbog decenijskog upropašćavanja poljoprivrede naši paori nisu u ravnopravnom položaju sa strancima tako da je i to razlog zbog koga nije trebalo dozvoliti prodaju zemljišta strancima.

D. Urošević

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Reply via email to