Title: Message

LAVIRINT
Partner, po partner - vrh


Zoran Đinđić nikada neće imati harizmu, ali će svima biti prihvatljiv partner. I Koštunici, Žarku Koraću, nacionalistima, Karli del Ponte, podjednako patrijaršiji kao i Helsinškom odboru, navijačima kao i Ženama u crnom. Niko mu neće verovati
- ali neće moći bez njega

On nikada neće imati harizmu ni približnu onoj Miloševićevoj, Draškovićevoj, ili (u jednom trenutku) Koštuničinoj, ali će svima, za nuždu - a nevolja i nužda su u Srbiji redovno stanje - biti prihvatljiv partner. I Koštunici i Žarku Koraću, Karli del Ponte i nacionalistima, podjednako patrijaršiji kao i Helsinškom odboru, navijačima kao i Ženama u crnom. Malo ko će ga stvarno voleti. Niko mu neće verovati - ali neće ni moći bez njega. I svakome će se činiti kao manje zlo, sa kojim je uvek moguće praviti najrazličitije dilove i sporazume, a on će se naizmenično služiti svima u svom nezadrživom putu do vrha.
Ovim i sličnim rečima, pre dvadesetak meseci, opisivao sam u jednom podužem članku političko-psihološki portret Zorana Đinđića. Milošević tek što je bio izručen, Gavrilović tek ubijen i tek su se počele oštrije razaznavati pukotine u dosovskoj političkoj fasadi. Mediji su bili prepuni reformi, donatorskih konferencija i milijardi koje će nam, navodno, iz korena promeniti život, a politički voajeri i analitičari se najozbiljnije bavili pitanjem da li je čitav sukob Koštunica-Đinđić zapravo samo fingiran radi zamajavanja domaće javnosti. S druge strane, oni koji su verovali da je sukob stvaran priželjkivali su i prizivali, sve u interesu reformi, međusobno izmirenje nekadašnjih “zlatnih dečaka” srpske demokratske opozicije.

Beskonačan spisak i rekord

Nije od tada prošlo mnogo a Đinđić je uspeo da ostvari manje-više sva moja predviđanja i sve svoje snove. Držeći se devize “cilj opravdava sredstvo” i strategije koja bi se mogla opisati kao kombinacija metoda starog Makijavelija, “vernog Rišeljea” i “dobrog Iznoguda”, sve tapšući po leđima “prijatelja Voju”, Đinđić je za kratko vreme uspeo da uspostavi kontrolu nad svim vidljivim i većinom nevidljivih centara moći u državi. Ne može se ostati neimpresioniran pred količinom energije i inteligencije upotrebljenih u tu svrhu, premda se ne sme zanemariti ni pomoć koja je ovom poduhvatu diskretno ali neprestano stizala od strane “međunarodne zajednice”, kao i od rivala iz DSS-a. Letimičan pogled na rezultate njegove vlasti ovaj uspeh čini još fascinantnijim.
Posle Miloševića više neće biti izručenja Tribunalu u Hagu, a svi, eventualni, budući procesi odvijaće se pred našim sudovima. Dvehiljadečetvrte otpočećemo proces pridruženja, a do dvehiljadeosme ćemo ući u Evropsku uniju. Dvehiljadeprva je bila najteža godina zbog niza nepopularnih reformskih mera koje su morale biti donesene, ali već u dvehiljadedrugoj sledi olakšanje i opipljiv porast standarda. Dvehiljadedruga je bila najteža godina. Dvehiljadetreća će… U Srbiji nema organizovanog kriminala. Vlada Srbije će stati na put organizovanom kriminalu. Autoput E-10 će biti gotov do početka olimpijskih igara u Atini. Struja više neće poskupljivati. Beskonačan je spisak protivrečnih izjava i neispunjenih obećanja koje su premijer ili neki od njegovih ministara, u rekordno kratkom vremenu i praktično bez ikakvih posledica prosuli po zemlji Srbiji, opasno ugrožavajući primat “brzih pruga”, “švedskog standarda” “nebeske Srbije” i ostalih španskih sela kojima nas je godinama zaluđivala Miloševićeva ekipa.
Iako zvuči paradoksalno, najveći Đinđićev problem u ovom trenutku jeste to što je “uspeo isuviše”. Odnosno, što je počistivši praktično sve svoje rivale, skupa sa apsolutnom vlašću na sebe preuzeo i apsolutnu odgovornost za sve (loše) što će se od sada pa nadalje u Srbiji zbivati. A to je ogromno breme čak i za njegova široka pleća, tako da uopšte nije isključeno da bi u nekom momentu premijer mogao i požaliti za uvek zahvalnim dežurnim krivcem u liku Koštunice na mestu saveznog predsednika.

Jedan procenat na početku

Drugi Đinđićev problem predstavlja njegova još uvek relativno niska popularnost, premda, s obzirom na prethodnu demonizaciju u Miloševićevim medijima, kao i više nego skromne rezultate, trenutnih dvadesetak posto na koje bi mogao da računa uopšte nisu za potcenjivanje. To jeste još uvek manje od Koštunice, ali ipak neuporedivo više od onog jednog procenta podrške sa koliko je krenuo u osvajanje Srbije. No, iako se sasvim dobro snalazi i bez te opštenarodne ljubavi (baš kao što ni Koštunica nije ništa uspeo sa njom), i bez obzira na često ponavljanje kako on “želi da nešto stvarno promeni, a ne da se udvara biračima”, očigledno je da nedostatak šireg uporišta u narodnoj volji itekako žulja premijera - čak i nezavisno od parlamentarnih izbora koji se ipak neće moći baš beskonačno odlagati.
Ne treba, stoga, nikoga da čudi što je, utvrdivši prethodno kod nadležnih instanci u Hagu i Vašingtonu svoj status “modernog i pro-zapadno orijentisanog političara”, Đinđić u svom stilu (dakle, brutalno) počeo da radi na svom “nacionalnom” imiyu. A da li u tom pogledu ima pogodnijeg sredstva od kosovske nesreće i angažmana na dovršetku Svetosavskog hrama? Kad u Srbiji neko navali da rešava “kosovsko pitanje”, da se mota oko patrijarha i da biva žrtva atentata, to su indikatori da se upravo “dogodio vođa”, ili bar da ima nameru da se “dogodi”.
Da li će Srbi nasesti? Pa, ako su svojevremeno iskreno zavoleli jednog polupismenog zagorskog šlosera, a potom jednog komunističkog aparatčika srednjeg ranga priglili kao “novog Karađorđa”, zašto u Đinđiću ne bi prepoznali nacionalnog vođu za 21. vek? Samo bože zdravlja, bilborda i Pinka. A da li će mu onaj anacionalniji i “građanskiji” deo javnosti (i, što je još važnije, “strani mentori”) oprostiti ove nove note? E, upravo u tome, paradoksalno, leži deo tajne uspeha Zorana Đinđića. NJemu, naime, niko ne veruje da to što rado radi iskreno - i baš zbog toga mu se sve i oprašta, ili bar ne uzima previše za zlo. Đinđić to, naravno, zna i sa tim računa dok povlači poteze (veronauka u školama, glasno razmišljanje o podeli Bosne i Kosova) zbog kojih bi neko drugi - Koštunica, recimo - bio već odavno razapet na Čankovoj “klero-nacional-fašističkoj” lomači. To jeste visokorizična igra na ivici noža, ali je premijer, bar do sada, pokazivao da ume i voli da se igra na taj način.
Sve u svemu, dve i po godine nakon “bager revolucije” Zoran Đinđić je ostao bez konkurenta na političkoj sceni. Svi njegovi politički protivnici trenutno se nalaze ili u Hagu, ili u mišjoj rupi - ili na putu za manastir. Zato eventualni izazov njegovoj dominaciji u narednih godinu-dve više neće dolaziti iz tzv. “institucija sistema” i kako se čini, u tom periodu, jedini izvor opasnosti njegovoj svevlasti biće rastuća beda - kao i vazda nepredvidivi sklop nebeskih i “podzemnih” sila. A to nisu protivnici za potcenjivanje, iako ih nema u parlamentu i ne figuriraju u anketama javnog mnjenja. Uprkos (bez)brojnoj kamarili koja ga trenutno okružuje, u momentu bilo kog ozbiljnijeg socijalnog, političkog ili drugog obračuna, Đinđić će biti sam. Ili, još gore, samo sa Batićem, Milovanovićem i Veselinovim uz bok i oko vrata. U svakom slučaju, jedno je gotovo sigurno. Bio “pukovnik” ili “pokojnik”, malo je verovatno da ćemo ikada videti Zorana Đinđića kako, bez obezbeđenja, mirno krčmi svoje penzionerske dane šetajući kučiće i unučiće po Kalemegdanu. A pitanje je i da li bi on to opšte želeo.

Đorđe Vukadinović

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Reply via email to