Title: Message


ZAŠTO JE PENZIONISAN ŠEF KOS-a


General iz "vremena afera"

Aco Tomić bio je "viđen za penziju", čekalo se samo usvajanje Ustavne povelje i promena u sastavu Vrhovnog saveta odbrane


General Aco Tomić je stupio na scenu pošto je u akciji agenata Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije, pre godinu dana, uhapšen Momčilo Perišić, a službenik američke ambasade Džon Dejvid Nejbor, izvesno vreme proveo s kesom na glavi.

Od prekjuče, odlukom Vrhovnog saveta odbrane Srbije i Crne Gore, načelnik vojne kontraobaveštajne službe, u narodu poznate kao KOS, otišao je u penziju.

Regulisanje radnog odnosa pedesetpetogodišnjeg generala, rođenog u selu Ručići kod Gornjeg Milanovca, nije nikakvo iznenađenje, već sasvim očekivana odluka, pošto je bivši predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica predao dužnost Svetozaru Maroviću, prepustivši mu i komandu nad srpskocrnogorskom vojskom.

Lideri DOS-a, posle spektakularnog hapšenja Momčila Perišića u motelu "Šarić", na Ibarskoj magistrali, zahtevali su jednoglasno od Vojislava Koštunice da smeni generala Tomića, označivši ga odgovornim, jer je, po njihovom obrazloženju, "najmanje pet meseci od nadležnih državnih organa skrivao činjenice od važnosti za nacionalnu bezbednost, čime je ozbiljno ugrozio bezbednost Srbije i SRJ".

Poluge moći

Bilo je to "vreme afera", koje je obeležio, prema mišljenju analitičara, tihi političko-obaveštajno-medijski sukob niskog intenziteta između dva ključna politička lidera u zemlji – Vojislava Koštunice i Zorana Đinđića. Vojna kontraobaveštajna služba i general Tomić su označeni kao jedina poluga moći Koštunice.

Funkcioneri DSS-a akciju KOS-a i hapšenje Perišića, uz snimanje video filma o predaji poverljivih dokumenata "tihom Amerikancu", uz višečasovno ispitivanje Nejbora, predstavljenog medijima i kao "šef CIA za Balkan", označili su kao akciju koja će ući u udžbenike špijunaže. Suprotni tabor, odnosno vlada Srbije, imao je dijametralno suprotan stav o liku i delu generala.

Tadašnji savezni ministar za unutrašnje poslove, aktuelni premijer Srbije Zoran Živković, podneo je krivičnu prijavu protiv Ace Tomića i N.N. lica zbog protivpravnog hapšenja pripadnika saveznog MUP-a koji je obezbeđivao Perišića.

Demokratska stranka je, takođe, ocenjujući da je Uprava za bezbednost VJ bila otuđeni centar moći iz koga pojedinci bez ikakve kontrole prisluškuju koga žele, prave dosijea spoljnih i unutrašnjih neprijatelja, pokrenula raspravu o civilnoj kontroli vojnih obaveštajaca.

Mit o službi

Usledila je "afera prisluškivanja" zbog koje je i osnovan anketni odbor Skupštine Srbije, koji je trebalo da ispita da li je iz kabineta predsednika Koštunice, u kojem je često sedeo i Aco Tomić, naređen upad u Biro vlade Srbije za komunikacije, jer je navodno iz njega prisluškivan federalni predsednik. Zbog čega, zaista, taj izveštaj nikada nije dospeo pred poslanike republičke Skupštine?

Od tada je general "viđen za penziju". Čekalo se samo usvajanje Ustavne povelje i promena u sastavu Vrhovnog saveta odbrane.

Međutim, čak i oni koji o Aci Tomiću kao oficiru nemaju visoko mišljenje i prebacuju mu da je postao general bez završene škole Nacionalne odbrane, kao i da je bio u službi jednog centra moći, priznaju da je upravo on odradio akciju koju sanjaju svi kontraobaveštajci sveta. A to je hvatanje na delu agenta CIA.

Amerikanci su povukli Nejbora iz zemlje bez mnogo objašnjenja, ali je sigurno da nisu zaboravili poniženje.

A. Apostolovski
Foto Anđelko Vasiljević

Back

 
http://www.politika.co.yu/

Reply via email to