Title: Message


AMERIČKO-KUBANSKO ZAOŠTRAVANJE


Kastro (ni)je Sadam

Da li posle Iraka sledi Iran, a priprema se Kuba


ANALIZA VESTI


Fidel Kastro

Po svemu sudeći, jedan od stubova politike sadašnje američke administracije u odnosu na Kubu jeste teza "da je zemlja Fidela Kastra neprijateljska prema SAD, da je to država terorista i da je Havana tajno razvila program proizvodnje biološkog oružja, ali da Fidel Kastro ipak nije Sadam Husein i da Vašington nema planove za preventivni napad na Kubu".

To oko napada Amerike demantovao je nedavno američki državni sekretar Kolin Pauel u Čileu kada je izjavio "kako Vašington želi da pojača napore u smislu izazivanja demokratskih promena na ostrvu, jer administracija ima podatke o pojačanoj represiji Kastrovog režima prema bilo kojoj pojavi slobodnog izražavanja političkog mišljenja". Da li je to zapravo uvod u oštrije ekonomsko, diplomatsko, a možda i vojno sučeljavanje Havane i Vašingtona?

Još pre godinu dana Bušova administracija je saopštila da raspolaže "pouzdanim" dokazima da Kuba razvija ofanzivno biološko oružje i ustupa ga "drugim otpadničkim državama". Tada je Kuba svrstana u zemlje "osovine zla" koje nameravaju da nabave i distribuiraju oružje za masovno uništavanje i tada je Džon Bolton, državni podsekretar za međunarodnu bezbednost i kontrolu naoružanja najavio da će SAD stupiti u akciju protiv svake takve zemlje kako bi sprečile da to oružje dospe u ruke terorista. Govoreći u fondaciji "Heritidž" Bolton je rekao "da Kuba ustupa drugim otpadničkim državama biološku tehnologiju sa dvostrukom primenom što može da doprinese razvoju programa biološkog oružja u tim zemljama".

Odluka da se optužbe protiv Kube javno saopšte zapravo je posledica uticaja novog pomoćnika državnog sekretara za odnose sa zapadnom hemisferom u Vašingtonu, Ota Rajha na politiku administracije prema Latinskoj Americi. Naime, Rajh je rođen na Kubi i došao je u SAD sa roditeljima posle komunističke revolucije 1959. Sa svoje strane, Džon Bolton je optužio Havanu "za sponzorisanje terorizma i pružanje bezbednog utočišta međunarodnim teroristima iz Kolumbije, Španije pa i beguncima iz SAD". Bolton je dodao da je kubanski predsednik Fidel Kastro 2001. posetio Iran, Siriju i Libiju i citirao je govor koji je on održao na univerzitetu u Teheranu u kojem je navodno rekao "da Iran i Kuba, uz međusobnu saradnju, mogu da bace Ameriku na kolena".

Vašington tvrdi da Kuba već 40 godina razvija vrlo sofisticiranu farmaceutsku industriju, koju je SSSR snabdevao i održavao sve do 1990, da je ta industrija jedna od najmodernijih u Latinskoj Americi, da zauzima vodeće mesto u proizvodnji lekova i vakcina, a da stručnjaci koji su pobegli sa Kube sumnjaju da se u tim farmaceutskim postrojenjima proizvode i biološka oružja. Iako je Kuba potpisala i ratifikovala Konvenciju o biološkom naoružanju, Vašington sumnja "da formalni potpis države na konvencije UN protiv terorizma predstavlja i tačno tumačenje njenih namera".

Sadašnja američka administracija vrlo je kritična prema izveštajima prethodne administracije iz 1998, u kojima se kaže "da Kuba ima ograničene sposobnosti angažovanja u vojnim, ili obaveštajnim aktivnostima koje bi eventualno mogle da ugroze američke građane". I slučaj analitičara američke obaveštajne službe DIA, Ane Belon Montes, koja je godinama radila u odeljenju za praćenje Kube, a zapravo Havani prenosila najosetljivije informacije koje američka vojna obaveštajna služba DIA ima o Kubi, dodatno je opteretio odnose između dve zemlje.

Vašington se očito opredelio za strategiju prozivanja. Posle Iraka, sledi Iran, u pripremi je i Kuba. Njenu vezu sa ratnim sukobima na prostorima Latinske Amerike i Afrike Amerikanci ne moraju posebno da dokazuju. Dovoljno je pročitati knjigu "Generalske tajne" koja je izašla u Havani i koja otkriva učešće Kube u vojnim sukobima i partizansko-gerilskim ustancima u drugim zemljama u godinama posle pobede kubanske revolucije 1959. Generali kubanske armije govore o svom ratovanju u Alžiru, Venecueli, Angoli, Boliviji, na granici sa Argentinom, Kolumbiji, Nikaragvi, Etiopiji... Oni tvrde "kako sovjetski vojni saveznici nikada nisu uspeli da stave pod kontrolu kubanske oficire i vojnike".

U Vašingtonu kažu da u svetu postoje samo tri armije koje se ne mogu kontrolisati: južnoafrička, izraelska i kubanska. Sa prve dve Amerika je u vrlo prijateljskim odnosima...

Miroslav Lazanski

Back

Reply via email to