Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.


POSTTRAUMATSKI STRESNI POREMECAJ U NISU (03. 10. 2003.)
Dobro je sto se konacno progovorilo o posttraumatskom stresnom poremecaju (PTSP), ali se cini preuranjenim da se decidirano zakljucuje da je to glavni uzrok masakra u Nisu, dok jos nisu razmotrene sve okolnosti i motivi ovog gnusnog zlocina, kaze Zoran Ilic.
Tragedija u Nisu ne silazi sa stubaca stampe poslednjih dana i pretpostavka da je "po svoj prilici rec o vijetnamskom sindromu" kod pocinioca masakra, izazvala je interesovanje javnosti za tzv. posttraumatski stresni poremecaj (PTSP). Dobro je sto se konacno progovorilo o ovom, na nasim prostorima cestom poremecaju, ali se cini preuranjenim da se decidirano zakljucuje da je glavni uzrok ovog masakra PTSP, dok jos nisu razmotrene sve okolnosti i motivi ovog gnusnog zlocina. Poznato je da prisustvo ovog poremecaja smanjuje kontrolu nad agresivnim impulsima. Americke statistike govore da je trecina svih veterana koji se nalaze u zatvorima u SAD osudjena za kriminalna dela ubistva i seksualne delikte, ali se ne mogu na osnovu toga izvesti zakljucci o znacajno vecem broju ubistava koje su pocinili veterani, u odnosu na druge pocinitelje ubistava, kao i da se zlocini dovode u direktnu vezu sa PTSP.

Da bi se postavila dijagnoza PTSP potrebno je da se ispuni niz kriterijuma. Preduslov je da je osoba bila izlozena traumaticnom iskustvu ili nizu dogadjaja izuzetno jake ugrozenosti, sto dovodi do preplavljujuce patnje skoro kod svakoga (ratnici, zrtve torture u logorima, zrtve silovanja itd). Tipicni simptomi ukljucuju epizode ponovljenog prezivljavanja trauma kroz kosmarne snove ili kroz dnevna nametanja slika secanja protiv volje, "dozivljaj utrnulosti" i emocionalne tuposti. Cesto postoji strah i izbegavanje svega sto podseca na traumatsko iskustvo. Obicno postoje i "reakcije trzanja", nervoza i nesanica, anksioznost i depresija, a i suicidalne ideje nisu retke. Retko mogu postojati dramaticni akutni napadi straha, panike ili agresije koji su isprovocirani drazima koje bude naglo prisecanje i obnavljanje traume ili prvobitne reakcije na nju. Nesto cesca je agresivnost kod onih koji su bili nasilni, impulsivni i nestabilni i pre traumatskog iskustva kao deo tzv. premorbidnih crta licnosti. Psihoticni simptomi ne pripadaju ovom poremecaju. Pocetak poremecaja je od par nedelja do nekoliko meseci od traume, kasni poceci su retki, tok oscilira i oporavak se moze ocekivati u vecini slucajeva, narocito ako se sprovodi lecenje koje je, po nasem iskustvu, uspesno, ukoliko se koristi psihoterapijski pristup u kombinaciji sa lekovima.


Dr Zoran Ilic, psihijatar-psihoterapeut, Odsek za stres Instituta za mentalno zdravlje Beograd

 

Reply via email to